| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy sporządzenie przez firmę zewnętrzną wniosku o dofinansowanie stanowi koszt uzyskania przychodu?

Czy sporządzenie przez firmę zewnętrzną wniosku o dofinansowanie stanowi koszt uzyskania przychodu?

W związku z realizacją określonych celów odpowiednie podmioty mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych. O tym, czy taki wniosek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, decydować będzie kilka czynników.

Na ich pokrycie może zostać przyznana unijna dotacja. Dotacja ta jest refundacją poniesionych kosztów. Są to wydatki bezpośrednie poniesione przez beneficjenta w cenach netto, potwierdzone fakturą lub rachunkiem. Ponadto ważne jest, aby zostały przyznane w odpowiednim, wskazanym okresie (okres kwalifikowalności).

Do tematyki kosztów kwalifikowanych odniósł się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 sierpnia 2011 roku, o sygnaturze II GSK 1660/11.

Czy zapłacona zaliczka jest kosztem uzyskania przychodu?

Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Moment potrącenia kosztu uzyskania przychodu.

Koszty sporządzenia wniosku, jako inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Dzień poniesienia kosztu to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo w przypadku braku faktury dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu (z pewnymi wyjątkami).

W przypadku, gdy koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie ma możliwości wskazania, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, wtedy stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 15 ust. 4d-e ustawy o CIT). 

Tekst został sporządzony w oparciu o indywidualną interpretację podatkową z dnia 12 września 2011 roku, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-183/11-2/PM).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK