| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Ceny gazu ziemnego w Polsce w 2013 r.

Ceny gazu ziemnego w Polsce w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 roku ceny gazu dla odbiorców indywidualnych (gospodarstw domowych) będą niższe średnio o 10%. PGNiG złożyło 27 listopada 2012 r. do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o obniżenie taryfy dla paliw gazowych, a 17 grudnia URE zatwierdziło ten wniosek. Od listopada 2013 roku gaz ziemny nie będzie już zwolniony z podatku akcyzowego.

Wcześniej Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz minister skarbu Mikołaj Budzanowski zaprezentowali 27 listopada 2012 r. szczegóły wniosku taryfowego PGNiG, który spółka złożyła do Urzędu Regulacji Energetyki. Po zatwierdzeniu nowej taryfy od nowego roku rachunki gospodarstw domowych będą niższe o 10%. To największa obniżka cen gazu dla odbiorców indywidualnych w historii.

Wprowadzenie nowej taryfy oznacza, że od 1 stycznia 2013 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy W-1 (gaz używany do gotowania) zapłacą w przyszłym roku średnio o 38 zł mniejsze rachunki za gaz. W przypadku taryfy W-2 (gaz używany do ogrzewania wody) rachunki będą niższe o 154 zł. Najwięcej zaoszczędzą osoby używające taryfy W-3 (gaz używany do ogrzewania domu), ich średnie rachunki spadną aż o 567 zł w skali roku.

Niecały miesiąc temu minister Mikołaj Budzanowski wyraził zgodę na podpisanie Aneksu zmieniającego cenę gazu w kontrakcie jamalskim. Następnie PGNiG oraz Gazprom podpisały stosowne porozumienie. Dziś przychodzi czas, by wydarzenia te znalazły przełożenie na cenę gazu płaconą przez odbiorcę indywidualnego, a więc przez wszystkich Polaków.

Zaproponowany poziom obniżki spowoduje, że polskie gospodarstwa domowe zapłacą najniższe rachunki za gaz w regionie. Wyniosą one odpowiednio 1,75 zł (taryfa W-3), 2,06 zł (taryfa W-2) lub 2,52 zł (taryfa W-1) za 1 metr sześc. gazu (szczegóły w załączonej infografice) co sprawi, że będzie on jednym z najtańszych w całej Europie.

Nowelizacja ustawy o VAT 2013 / 2014

Postępowanie cywilne 2013 - przygotuj się na duże zmiany

Obecny system rozliczeń za gaz ziemny oparty na zasadach taryf gazowych obowiązuje od 2000 roku.  

Aktualna Taryfa dla paliw gazowych.

Tekst obowiązującej taryfy dla paliw gazowych Nr 5/2012.

Od dnia 30 czerwca 2012 roku obowiązuje zmiana Taryfy dla paliw gazowych nr 5/2012: Tekst zmiany Taryfy dla paliw gazowych Nr 5/2012

Za rok akcyza na gaz?

Aktualnie Polska nie obciąża gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych akcyzą. Do dnia 31 października 2013 r. obowiązuje zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego mokrego i pozostałych węglowodorów gazowych (CN 2711 11 00 oraz 2711 21 00) przeznaczonych do celów opałowych. Ten wynegocjowany z UE okres przejściowy na objęcie gazu akcyzą wynika z art. 164 ust.2-4 ustawy o podatku akcyzowym. Teoretycznie można jeszcze przedłużyć ten okres przejściowy w wyniku negocjacji z UE ale nie wiadomo, czy rząd podejmie takie starania.

Na pewno istnieje możliwość, by zwolnić z akcyzy odbiorców indywidualnych (gospodarstwa domowe) - prawo UE pozwala na takie rozwiązanie.

Premier Tusk poinformował, że pytał Jacka Rostowskiego - ministra finansów, jak wprowadzenie akcyzy na gaz ziemny wpłynie na ceny gazu. Premier powiedział: "Przestrzegłem - mówię otwarcie - ministra finansów, żeby nie kombinował, nie próbował odrobić na większej akcyzie od listopada 2013 r. tę obniżkę, jaką dzisiaj proponujemy" (...) "Nie ma takiej intencji, będziemy bardzo pilnie i rzetelnie pilnować, żeby ewentualna niezbędna zmiana w akcyzie za rok była minimalna" .

Źródło:Urząd Regulacji Energetyki, Ministerstwo Skarbu Państwa, PGNiG

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK