| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Kiedy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy jest kosztem

Kiedy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy jest kosztem

Ponoszone przez spółkę w związku z rozwiązywaniem umów najmu, koszty kar umownych i odszkodowań mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów spółki, jeżeli poniesienie tych wydatków było racjonalne i ekonomicznie uzasadnione, tj. miało na celu zminimalizowanie strat. Działania podejmowane przez podatników w celu zmniejszenia strat i eliminowania nieopłacalnych przedsięwzięć stanowią działania zmierzające do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Komentowane orzeczenie WSA w Warszawie wpisuje się jednak w korzystną linię interpretacyjną uznającą zasadność zaliczania tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki związane z przedterminowym rozwiązaniem niekorzystnej umowy mogą być kosztem podatkowym

W mojej ocenie, WSA w Warszawie argumentując swoje stanowisko w pełni zasadnie odwołał się do tez uchwały NSA w sprawie zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów straty odpowiadającej niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym.

Kiedy strata z inwestycji w obcym środku trwałym może być kosztem

W uchwale tej stwierdzono bowiem, że na działalność gospodarczą należy patrzeć w szerszym kontekście, a nie jedynie z perspektywy pojedynczych operacji gospodarczych. Ostateczny wynik finansowo – ekonomiczny podatnika jest bowiem kształtowany przez wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze podatnika, które mogą być mniej lub bardziej zyskowne, a nawet deficytowe.

Należy jednak pamiętać, że niektóre działania powodujące przejściowe straty mogą być elementem szerszej strategii gospodarczej, która w perspektywie może służyć zwiększeniu przychodów bądź zabezpieczeniu ich źródeł.

Kara umowna może być kosztem uzyskania przychodów

Przedmiotowa kwestia jest jednak sporna, czego dowodzi m. in. fakt, że wydany w zbliżonym stanie faktycznym wyrok WSA w Warszawie z 12 kwietnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 2349/11 stanowi przedmiot skargi kasacyjnej.

Należy mieć nadzieje, że orzekający w tej sprawie skład sędziowski podzieli niewątpliwie słuszne stanowisko prezentowane przez WSA w Warszawie i umocni tym samym korzystną dla podatników linię orzeczniczą.

Michał Hankus, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »