| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki na podatki jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki na podatki jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki przedsiębiorcy i koszty uzyskania przychodów w firmie nie zawsze stanowią synonimy. Aby poniesiony wydatek mógł zostać zakwalifikowany jako koszt, powinien spełniać określone w przepisach warunki. Te zasady są istotne nie tylko w przypadku zakupu np. towaru handlowego czy paliwa do firmowego samochodu – będą one miały zastosowanie także dla zobowiązań podatkowych. A to oznacza, że niektóre podatki mogą stać się firmowym kosztem.

Podatek od gier

Podatek od gier to szczególna opłata, której podlegać będą wyłącznie podmioty prowadzące specyficzny rodzaj działalności. Jak wskazują przepisy Ustawy o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r., taką daniną objęte są podmioty prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych na postawie udzielonej koncesji lub zezwolenia, podmioty urządzające gry objęte monopolem państwa oraz uczestnicy turnieju gry pokera.

W tym przypadku, jeśli przedsiębiorca będzie jednym z wymienionych podmiotów, będzie on mógł zgodnie z ogólną zasadą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłacony podatek od gier. Standardowo podstawą księgowania takiego kosztu będzie dokument jego poniesienia.

Jak więc widać, mimo iż opłacanie podatków nie należy do przyjemnych obowiązków podatników, to mają one swoją nieco jaśniejszą stronę. Wiedząc jaka danina będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu, podatnik może – czasem dość znacząco – wpłynąć na wysokość swojego innego zobowiązania podatkowego, jakim jest podatek dochodowy.

Anna Kubalka – ifirma.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »