| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Nie każda rekompensata za niewywiązanie się z umowy jest kosztem

Nie każda rekompensata za niewywiązanie się z umowy jest kosztem

Rekompensata wypłacona kontrahentowi z tytułu niewywiązania się z umowy nie jest automatycznie kosztem podatkowym. Podatnik musi wykazać, że w tym konkretnym przypadku poniesienie wydatku przełoży się na osiągane przychody, zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła.

Tak orzekł NSA w wyroku z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt II FSK 2152/14.

Niestety dla podatników, rekompensaty wypłacane przez podatników kontrahentom z tytułu poniesionych przez nich strat często nie są uważane za koszty podatkowe przez fiskusa. Stanowiska fiskusa nie zmienia nawet to, że wypłata danego świadczenia była podyktowana próbą minimalizacji strat i służyła zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów (tak w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 stycznia 2016 r., sygn. ILPB3/4510-1-499/15-4/EK). Niestety dla podatników, coraz częściej takie stanowisko podzielają też sądy administracyjne (np. takie stanowisko zajął NSA w orzeczeniu z 5 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 308/14).

Rzadziej można ostatnio spotkać korzystne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym rekompensaty czy kary umowne to działania służące minimalizacji strat, które można zaliczyć do kosztów podatkowych (tak w wyroku WSA w Warszawie z 30 września 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3810/14). Z kolei w wyroku NSA z 27 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 2192/11) sąd uznał, że zapłata odszkodowania/kary umownej, w sytuacji gdy daje to widoki na większe przychody w przyszłości, pozwala uznać je za koszt podatkowy.

Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)

Jak widać z przytoczonych przykładów, wypłata rekompensat z tytułu niewywiązywania się z umowy jest związana z ryzykiem podatkowym, że nie zostaną one uznane za koszt podatkowy. Aby było to możliwe, należy udokumentować, że wypłata odszkodowania determinuje zawarcie dalszych kontraktów i tym samym uzyskiwanie przychodów w przyszłości. Rozwiązaniem może być także rezygnacja w umowach z rekompensat. W zamian za to w umowie można ustalić ceny, których wysokość będzie zależna od osiągnięcia ustalonego poziomu sprzedaży. Poprawność takiego rozwiązania należy jednak potwierdzić, występując z wnioskiem o interpretację podatkową.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Nie każda rekompensata za niewywiązanie się z umowy jest kosztem podatkowym – wyrok NSA" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK