| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Sprzedaż akcji uprzywilejowanych - koszty uzyskania przychodów

Sprzedaż akcji uprzywilejowanych - koszty uzyskania przychodów

Celem ustawodawcy nie jest podwójne opodatkowanie przychodów na moment objęcia (nabycia) i na moment późniejszego zbycia akcji w V Inc. Wobec tego bank będzie uprawniony na moment przyszłego zbycia akcji serii C „preffered stock” V Inc. do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wartości uprzednio rozpoznanego przychodu podatkowego na objęciu akcji serii C „preffered stock” V Inc.

Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 kwietnia 2017 r. (2461-IBPB-1-3.4510.79.2017.1.APO).

Sprawa dotyczyła banku, który do końca drugiego kwartału 2016 r., razem z innymi europejskimi bankami i innymi instytucjami finansowymi, współtworzył organizację płatniczą o nazwie V EU Limited, z siedzibą w Wielkiej Brytanii. W przeszłości, wszyscy członkowie organizacji otrzymali jedną akcję zwykłą V EU wpłacając na jej poczet kwotę 10 EUR. W przypadku podjęcia decyzji o zaprzestaniu członkostwa przez któregokolwiek z członków, jego akcja podlegała obowiązkowemu wykupowi. V Inc. podpisała umowę z V EU, której przedmiotem było nabycie wszystkich wyemitowanych akcji w V EU. Realizacja przedmiotowej transakcji miała miejsce w drugim kwartale 2016 r. Bank, będąc członkiem V EU, znajduje się w gronie beneficjentów transakcji.

Zgodnie z otrzymanym przez Bank pismem od V EU, w zamian za przeniesienie przez Bank akcji w V EU na rzecz V Inc. Bank otrzyma wynagrodzenie w postaci:

1) gotówkowej, płatnej w walucie zagranicznej, w 2016 r.

2) objęcia akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” w V Inc., wymiennych na akcje zwykłe serii A „common stock” w V Inc. (płatne z góry, które jest zwane łącznie „up-front consideration”)

3. dodatkowego wynagrodzenia gotówkowego, płatnego w walucie zagranicznej w 2019 r.

Wynagrodzenie, które zostanie wypłacone na rzecz Banku, skalkulowane zostało proporcjonalnie do wartości akcji Banku w V EU, w stosunku do wartości akcji wszystkich członków V EU.

W ujęciu księgowym, Bank rozpoznał przychód w wysokości sumy trzech składników:

1. wartości nominalnej otrzymanych środków pieniężnych,

2. wartości bieżącej (zdyskontowanej) przewidywanego do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia gotówkowego,

3. wartości godziwej akcji uprzywilejowanych V Inc.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Na tym tle bank zapytał organ podatkowy, czy w przypadku potencjalnej sprzedaży akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc. będzie uprawniony do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wartości uprzednio rozpoznanego przychodu na objęciu akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc.?

Prezentując własne stanowisko wskazał, że biorąc pod uwagę niestandardowy charakter transakcji objęcia przez bank akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” oraz brak jednoznacznej regulacji ustawy o CIT w zakresie zasad rozpoznania kosztów uzyskania przychodów na moment ich zbycia w takim przypadku, w ocenie banku, istnieją uzasadnione argumenty pozwalające uznać, że bank w dacie odpłatnego zbycia akcji uprzywilejowanych serii C „preffered stock” V Inc. będzie uprawniony do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wartości akcji serii C „preffered stock” V Inc. na moment ich objęcia (rozpoznanej uprzednio jako przychód podatkowy).

Organ potwierdził stanowisko banku.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl 21.04.2017

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »