| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Darowizna składnika majątku wykorzystywanego krócej niż rok

Darowizna składnika majątku wykorzystywanego krócej niż rok

Podatnik, który przekazał w drodze darowizny rzeczowy składnik majątku firmy, powinien dokonać korekty kosztów jego nabycia cofając się do miesiąca zaksięgowania kosztu. Nie istnieje możliwość proporcjonalnego rozliczenia kosztu. Nie można też rozliczyć wydatku na nabycie takiego składnika poprzez odpisy amortyzacyjne, jeżeli nie spełnia on definicji środka trwałego z uwagi na przewidywany okres użytkowania krótszy niż rok.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Metody amortyzacji samochodu osobowego w działalności gospodarczej

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Nadto przepis art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju.

Biorąc pod uwagę wskazane regulacje stwierdzić należy, że na skutek przekazania przez podatnika w drodze darowizny lawety, podatnik powinien dokonać korekty wydatków na jej nabycie cofając się do miesiąca zaksięgowania kosztu, tj. do stycznia 2012 r.

Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Nie istnieje możliwość proporcjonalnego rozliczenia kosztu, gdyż wyżej wskazany art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy odnosi się do wydatków na nabycie, a nie do ich części.

Nie można też rozliczyć wydatku na nabycie lawety poprzez odpisy amortyzacyjne, gdyż jak wyżej wskazano, laweta nie spełnia definicji środka trwałego z uwagi na przewidywany okres użytkowania krótszy niż rok.

Zagadnienie sporządzono w Krajowej Informacji Podatkowej na podstawie wypowiedzi Ministerstwa Finansów z 27.08.2012 r., opublikowanej w Biuletynie Informacyjnym dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 26(781) z dnia 10.09.2012 r., Wydawnictwo Podatkowe GOFIN

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »