REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legalna optymalizacja podatkowa - co warto wiedzieć?

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Legalna optymalizacja podatkowa - co warto wiedzieć? /fot. Shutterstock
Legalna optymalizacja podatkowa - co warto wiedzieć? /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Optymalizacja podatkowa, pod warunkiem ze przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rodzimego kraju bądź zagranicznej jurysdykcji, jest całkowicie legalna i można podjąć się jej bez obaw. Rzadko kiedy stosowana jest tylko jedna metoda optymalizacji podatkowej; najczęściej jest ich kilka, ale muszą one być odpowiednio dopasowane do rodzaju działalności, rodzaju struktury oraz planów biznesowych konkretnej firmy.

Pojęcie optymalizacji podatkowej jest w obecnych czasach nieco kontrowersyjne, a to wskutek czarnego PR, jaki organizują mu kraje obawiające się odpływu ze swojego terytorium licznych podmiotów gospodarczych, szukających lepszych warunków dla prowadzenia działalności. Prawda jednak wygląda w ten sposób, że optymalizacja podatkowa, zwana też unikaniem opodatkowania, przeprowadzona zgodnie z prawem nie grozi żadnymi konsekwencjami (w przeciwieństwie do uchylania się od opodatkowania, które jest nielegalne, a w związku z tym karalne). Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody legalnej optymalizacji podatkowej.

Autopromocja

Ale najpierw: czym tak naprawdę jest optymalizacja podatkowa? Otóż jest to po prostu całokształt działań, które będąc zgodne z prawem prowadzą do znaczącego obniżenia, a w pewnych sytuacjach nawet zniesienia obowiązku podatkowego.

A teraz czas na wspomniane metody.

Przeniesienie bądź założenie działalności gospodarczej za granicę – opcja pierwsza

Opcja pierwsza polega na przeniesieniu/założeniu działalności w jurysdykcji określanej mianem raju podatkowego (oazy podatkowej). Są to najczęściej niewielkie, egzotyczne kraje bądź terytoria zależne (Bahamy, Seszele, Mauritius), przyciągające na swoje terytorium jak największą liczbę przedsiębiorstw, oferując znaczące korzyści podatkowe, z których najczęściej spotykaną jest całkowite zwolnienie z podatku dochodowego, pod warunkiem, ze całość zysku osiągana jest poza granicami tegoż państwa. Ale uwaga! Ze względu na niekorzystny wizerunek rajów, o którym mowa we wstępie, firma prowadząca tam działalność, może niesłusznie zostać podejrzana o nieuczciwość, mimo że taki krok, podobnie jak wszystkie poniższe jest całkowicie legalny i opłacalny.

Przeniesienie bądź założenie działalności gospodarczej za granicą – opcja druga

W tym przypadku wybiera się kraj, nie będący rajem podatkowym, ale oferujący korzystniejsze warunki podatkowe i możliwości działania niż kraj rodzimy. Może to być np. Wielka Brytania, USA czy Irlandia, słynące z przyjaznego nastawienia do biznesu. Taki krok, łączy się także z podniesieniem prestiżu firmy, działającej pod szyldem uznanej jurysdykcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie rozwiązań prawnych oferowanych przez zagraniczne jurysdykcje

O ile samo przeniesienie działalności gospodarczej za granicę samo w sobie jest przejawem optymalizacji podatkowej, można rozszerzyć jej zakres, wykorzystując wszelkie rozwiązania prawne wybranej jurysdykcji do maksymalnego obniżenia zobowiązań podatkowych. Przykładem niech będzie wypłata wynagrodzeń w formie pensji dyrektorskich i dywidend w spółkach brytyjskich.

Stworzenie biznesowej struktury międzynarodowej...

Mowa tu o stworzeniu takiej konstrukcji (spółka międzynarodowa, holding zagraniczny), który działa w oparciu o rozwiązania prawa podatkowego kilku krajów, czerpiąc z nich to, co najkorzystniejsze. Przykładem państwa, pod którego szyldem można powoływać takie struktury może być Malta.

...lub innej struktury, mającej możliwość korzystania z atrakcyjniejszych rozwiązań podatkowych

Jak np. podatkowe grupy kapitałowe, spółki osobowe czy spółki europejskie.

Wykorzystanie istniejących rozwiązań prawnych

Wielu polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że niemal na co dzień, stosując się do litery rodzimego prawa przeprowadza optymalizację podatkową. Takie procedury jak stosowanie ulg podatkowych, odliczeń, zwolnień, czy też wybierając najodpowiedniejszą dla nich formę opodatkowania (ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy lub opodatkowanie na zasadach ogólnych), również są metodami optymalizacji podatkowej.

Inne...

Do optymalizacji podatkowej zalicza się także prowadzenie biznesu w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

Podsumowanie

Optymalizacja podatkowa, pod warunkiem ze przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rodzimego kraju bądź zagranicznej jurysdykcji, jest całkowicie legalna i można podjąć się jej bez obaw.

Rzadko kiedy stosowana jest tylko jedna jej metoda; najczęściej jest ich kilka, ale muszą one być odpowiednio dopasowane do rodzaju działalności, rodzaju struktury oraz planów biznesowych konkretnej firmy.

Polecamy: Samochód w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA