REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?

Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?
Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszej wersji rządowego projektu „kompleksowej” nowelizacji Ordynacji podatkowej powtórzono – choć w nieco złagodzonej formie – chyba największy nonsens (idiotyzm?) podatkowy ostatnich lat: otóż każdy podatnik, który złoży korektę deklaracji po pół roku od powstania zaległości podatkowej, będzie musiał zapłacić 150% stawki odsetek za zwłokę od ujawnionych w ten sposób zaległości podatkowych.

W poprzednich wersjach było to nawet 200%, a po klęsce wyborczej swojego faworyta, twarz liberałów nieco złagodniała.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Warto dodać, że karna podwyżka odsetek będzie dotyczyła tych dobrowolnych korekt deklaracji, które pod wpływem działań kontrolnych zaoszczędziłby władzy (i nam wszystkim) długoletnich sporów podatkowych. Inaczej mówiąc, gdy obywatel nie chce „sporzyć się” z władzą, która ma prawdopodobnie rację i sam chce zapłacić zaległość podatkową, będzie on ukarany podwyższonymi odsetkami. Idiotyzm?

Oczywiście, bo kto będzie chciał to zrobić, skoro bardziej będzie opłacać się prowadzić długoletni spór, który na długo jest wstanie wstrzymać wykonanie decyzji organu podatkowego.

Wiemy, że wprowadzone przed ponad dwudziestu latu prawo do niekaralności korekt deklaracji jest wielkim wspólnym osiągnięciem podatników i Państwa Polskiego. Premiuje ono dobrowolne przyznanie się do złożenia wadliwych deklaracji, nikt nie pyta o motyw powstania błędu, odpuszcza się tym samym  „grzechy karnoskarbowe”, a odsetki od ujawnionych w ten sposób zaległości są na zwykłym poziomie.  Resortowi projektodawcy teraz chcą to wszystko popsuć, podobnie jak wiele innych sensownych rozwiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W urzędach skarbowych wszyscy po cichu pukają się w czoło czytając te projekty.

Projekt dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw  - procedura legislacyjna w Sejmie

Być może są jedynymi czytelnikami tych bzdur, bo rządowa propaganda przedstawia je jako „przyjazne dla podatników”. Czy ktoś jest w stanie zrozumieć w jakim świecie żyjemy. Skąd biorą tak bezsensowne pomysły, grzecznie uchwalane przez rząd i parlament jak np.:

  • akcyza węglowa, która dała w zeszłym roku … 55 mln zł, a od czasu jej wprowadzenia, czyli od 2012 roku, większość składów węgla nie wie, że jest podatnikiem tego podatku,
  • połączenie w jeden moloch organizacyjny w każdym województwie miejscowej izby skarbowej z podległymi urzędami, przez co nie tylko odwoływanie sie w trybie instancyjnym traci jakikolwiek merytoryczny sens, lecz jest również sprzeczne z art. 78 konstytucji RP.
  • wprowadzenie w obrocie krajowym dla wybranych towarów stawki 0% pod nazwą „odwrotnego obciążenia” (kolejne towary dopisano do tej listy z dniem 1 lipca 2015 roku), przez co aby wyłudzać zwrot nie trzeba już ich wywozić fizycznie do innego państwa UE,
  • lista preferowanych dostawców paliw silnikowych, prowadzona notabene przez resort finansów, która dzięki bardzo niskiemu poziomowi tzw. kaucji gwarancyjnej napędza popyt oszustom podatkowym.

To tylko najgłupsze pomysły z bardzo długiej listy nonsensów podatkowych lat 2008 -2015. Czy tworzą je niedouczeni ministrowie, ich zastępcy i przyjęci z łapanki urzędnicy?

Warto przypomnieć, że podatkami przez wiele lat zajmował się były oficer zniszczonej w wyniku „radykalnej” transformacji Polski Żeglugi Morskiej. Być może. Ale znacznie ważniejszym aktorem na tej scenie jest międzynarodowy biznes doradczy, który pisze te projekty. Do niedawna chwalił się tym na swoich stronach, teraz gwałtownie usuwa owe, chyba prawdziwe informacje. Dlaczego?

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Pakiet VAT 2015


Można się domyślać, że doszli oni do wniosku, że nie ma się czym chwalić. Jest rzeczą powszechnie znaną, że związki tego biznesu z liberałami zdecydowały o kształcie systemu podatkowego tych lat i były jedną z przyczyn utraty ponad 160 mld zł dochodów budżetowych. Również w czasie kampanii wyborczej przedstawiciele tego biznesu jednoznacznie opowiedzieli się przeciw Andrzejowi Dudzie, poparli jego kontrkandydata, a propozycje podatkowe przyszłego Prezydenta Elekta nazwali niewybrednie jako np. „księżycowe”. Widmo przegranej w jesiennej kampanii wyborczej tych, z którymi związali swoje interesy, budzi przerażenie, bo bez ścisłych kontaktów z władzą o dotychczasowych dochodach tego biznesu można raz na zawsze zapomnieć. Przecież nasz kraj prywatnie nazywany jest „lupanarem podatkowym”, bo tu każdą ustawę da się załatwić. Czy uda się im przejść na drugą stronę i zachować swoje wpływy? A czy ktoś dziś wie, kto jest ową „druga stroną”? Przecież związki z tym biznesem będą dla każdego kandydata do parlamentu pocałunkiem śmierci.

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA