REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od zaległości podatkowych – zmiany 2016

Odsetki od zaległości podatkowych – zmiany 2016
Odsetki od zaległości podatkowych – zmiany 2016

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. wszyscy podatnicy zapłacą tylko połowę zwykłej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, które sami dostrzegą, skorygują i zapłacą w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Ale ci podatnicy VAT i akcyzy, których na błędzie złapie kontrola podatkowa (lub zostanie to ujawnione w toku czynności sprawdzających) zapłacą od 2016 roku aż 150% zwykłej stawki odsetek za zwłokę.

Przypomnijmy, że obecnie (do końca 2015 roku), zgodnie z art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75% zwykłej stawki. Ten przepis przestanie obowiązywać od 2016 roku.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2016 r. w Ordynacji podatkowej obowiązywać zaczną nowe przepisy dotyczące odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (art. 56a–56d). Jednocześnie zostaną uchylone § 1a–3 w art. 56 – zostanie więc jedynie  § 1, zgodnie z którym „Stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.”

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Bardziej obniżona stawka odsetek ma zachęcać do szybkiej samodzielnej korekty błędów

Zgodnie z nowym art. 56a § 1. Ordynacji podatkowej, obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek stosuje się wyłącznie w przypadku spełnienia jednocześnie następujących warunków:

- złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Przepis ten znajdzie odpowiednie zastosowanie także  w razie zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku, a także w razie potrącenia lub przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa w zamian za zaległości podatkowe w trybie określonym w art. 66 Op, na wniosek złożony w terminie 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Kiedy obniżona stawka odsetek za zwłokę nie ma zastosowania?

Zgodnie z § 3. art. 56a Ordynacji podatkowej obowiązującym od 1 stycznia 2016 r., obniżona stawka odsetek za zwłokę nie znajdzie zastosowania w przypadku korekty deklaracji:

- złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach kiedy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej; jak również

- dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Monitor Księgowego – prenumerata

Podatnik musi mieć refleks

Warto zauważyć, że prawo do skorzystania z obniżonej do 50% stawki podatnik może zrealizować w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia pierwotnej deklaracji, a nie korekty.

Zatem w pewnych sytuacjach nowe przepisy mogą być gorsze dla podatników niż obowiązujące do końca 2015 roku. W aktualnym do końca 2015 roku stanie prawnym podatnik (jeżeli sam odkrył i skorygował swój błąd w deklaracji podatkowej) płaci 75% zwykłej stawki odsetek za zwłokę przez cały czas, aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego. Od 2016 roku, gdy podatnik odkryje błąd w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym powinien złożyć pierwotną deklarację – zapłaci połowę zwykłej stawki odsetek ale jeżeli zauważy i skoryguje błąd później, to zapłaci już odsetki podatkowe wyliczeniu w oparciu o całą, zwykłą stawkę (obecnie 8% w skali roku).

Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych

Odsetki podatkowe (od zaległości podatkowych)

Odsetki od zaległości podatkowych 2016 - przepisy przejściowe

Co więcej, w przypadku zaległości powstałych przed 2016 rokiem, aby skorzystać z 50% zwykłej stawki odsetek podatkowych trzeba skorygować błąd i zapłacić zaległość do 30 czerwca 2016 r.

Bowiem zgodnie z przepisem przejściowym art. 19 ust. 1 ustawy nowelizującej do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. stosuje się przepisy art. 56 § 1a i 1b Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 roku, wszakże z zastrzeżeniem iż:

- złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji może nastąpić bez uzasadnienia przyczyn korekty.

- do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r. stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę, pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Przepisy art. 56a § 2 i 3 Op, które obowiązują od 1 stycznia 2016 r., stosuje się odpowiednio.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Wyższe odsetki podatkowe dla podatników VAT i akcyzy

Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca zafundował również (ale tylko podatnikom podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego) podwyższoną stawkę odsetek od zaległości podatkowych w wysokości 150% zwykłej stawki odsetek za zwłokę.

Wyższą stawkę stosuje się w przypadku:

1) zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku ujawnionych przez organ podatkowy w toku kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego,

2) korekty deklaracji:

a) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej,

b) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających

– jeżeli kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku przekracza 25% kwoty należnej i jest wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.7)), obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności zobowiązania lub terminu zwrotu;

3) ujawnienia przez organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego niezłożenia deklaracji, mimo ciążącego obowiązku oraz braku zapłaty podatku.


Stawka opłaty prolongacyjnej, tak jak dotąd będzie wynosić 50% zwykłej stawki odsetek za zwłokę, ale od 2016 r. przepis art. 57 § 2 Op będzie brzmiał tak:

„§ 2. Stawka opłaty prolongacyjnej jest równa obniżonej stawce odsetek za zwłokę.”.

Źródło: ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw – Dz. U nr 1649 z 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA