REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak wypełnić deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3)
Jak wypełnić deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3)
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do składania formularza PCC-3 zobowiązani są podatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyjaśniamy, co podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jak prawidłowo wypełnić i złożyć deklarację w tym zakresie.

Autopromocja

Co podlega opodatkowaniu?

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności:

- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

- umowy pożyczki,

- umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- umowy dożywocia,

- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

- ustanowienie hipoteki,

Polecamy: Komplet podatki 2019

- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

- umowy depozytu nieprawidłowego,

- umowy spółki (akty założycielskie).

W jakim terminie należy złożyć deklarację?

Deklarację PCC-3 należy złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika, w okresie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kiedy umowa zakupu nieruchomości nie podlega PCC

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy powstaje:

- z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w przypadku gdy płatnikami są nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odprzedaży - z chwilą wypłacenia należności, 

- z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną,

- z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody

- z chwilą powołania się na okoliczność dokonania czynności cywilnoprawnej,

- jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności, a którakolwiek ze stron po upływie tego terminu powołuje się przed organami podatkowymi lub organami kontroli skarbowej na okoliczność jej dokonania; w tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje jedynie w stosunku do podatnika, który powołał się na okoliczność' dokonania czynności cywilnoprawnej.

Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność.

Wzór deklaracji

Najnowsza wersja formularza PCC-3(5) obowiązuje od dnia 1 stycznia 2016 r. Została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2015, poz. 1999).

WZÓR DEKLARACJI PCC-3

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jak wypełnić deklarację?

Na deklarację PCC-3 składają się łącznie 3 strony. Wypełnia się jedynie pola białe. Deklarację należy wypełnić na maszynie, komputerze bądź ręcznie czarnym lub niebieskim kolorem dużymi drukowanymi literami.

Na początku, w polu nr 1, koniczne jest wpisanie numeru NIP.

W części A deklaracji w polu nr 4 należy wpisać datę zawarcia umowy. W polu nr 5 należy wskazać właściwy urząd skarbowy, do którego kierowana jest deklaracja. W polu nr 6 trzeba zaznaczyć jedną z rubryk zależnie od tego, czy jest to złożenie deklaracji, czy korekta deklaracji.

W części B w polu nr 7 zaznacza się rubrykę 1, gdy w czynności podlegającej opodatkowaniu po stronie zobowiązanej występuje 2 lub więcej osób. Natomiast rubrykę numer 5, gdy w umowie sprzedaży po stronie nabywcy występuje tylko jeden podmiot. Pola od 8-20 dotyczą danych (m.in. rodzaju podatnika, nazwy, adresu) zobowiązanego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.


Część C dotyczy przedmiotu opodatkowania i treści czynności cywilnoprawnej. W polu 21 zaznacza się odpowiednie rubryki, w zależności o tego czy jest to umowa, zmiana umowy, orzeczenie sądu lub ugoda, lub też inny przedmiot opodatkowania. W polu 22 podaje się miejsce położenia rzeczy i miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej – na terytorium RP lub poza terytorium RP. W polu 23 należy określić miejsce powstania czynności cywilnoprawnej - na terytorium RP lub poza terytorium RP. W polu nr 24 należy natomiast zwięźle określić treść i przedmiot czynności cywilnoprawnej.

Część D, a zatem pola od 25-43, służy obliczeniu należnego podatku od czynności cywilnoprawnych (z wyjątkiem umowy spółki lub jej zmiany). Pola należy wypełnić uwzględniając rodzaj czynności cywilnoprawnej (np. umowa pożyczki lub depozytu nieprawidłowego), podstawę opodatkowania oraz stawkę podatku. Natomiast w polach 26 i poniższych należy wpisać obliczony należny podatek od czynności cywilnoprawnych.

Część E deklaracji należy wypełnić w przypadku zawarcia lub zmiany umowy spółki.

W części F w polu 54 wykazuje się kwotę podatku do zapłaty.

Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC

Część G dotyczy informacji dodatkowych i podlega ona wypełnieniu jedynie w określonych w pouczeniu przypadkach.

W części H składa się informację o załączonych deklaracjach PCC-3/A, które składa się, gdy stroną umowy zobowiązaną do zapłaty podatku jest więcej niż jedna osoba.

W części I.1. lub I.2. wypełnia się odpowiednie części rubryki zależnie od tego czy podatnik działa samodzielnie, czy reprezentuje go pełnomocnik.

Jakie są stawki podatku PCC?

W celu prawidłowego wypełnienia deklaracji PCC-3 pomocne będą informacje dotyczące poszczególnych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych, które kształtują się w sposób następujący.

Podatek od umowy sprzedaży:

a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b) innych praw majątkowych - 1%.

Podatek od umów zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny:

a) przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%;

b) przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych - 1%.

Podatek od umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności - 1%.

Podatek od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego - 2%.

Przy czym stawka podatku od umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, a także stawka od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego będzie wynosiła 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:

- podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony;

- biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Podatek od ustanowienia hipoteki:

a) na zabezpieczenie wierzytelności istniejących - od kwoty zabezpieczonej wierzytelności - 0,1%;

b) na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej - 19 zł.

Podatek od umowy spółki - 0,5%.

Należy przy tym pamiętać, że podatek od czynności cywilnoprawnych pobiera się według stawki najwyższej w przypadku:

- jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych;

- jeżeli przedmiotem umowy zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, co do których obowiązują różne stawki.

Podstawa prawna:

- ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 626),

- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2015, poz. 1999).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

    Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

    Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

    Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

    REKLAMA