| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?

Polacy nadal bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicą i jak podają prognozy apetyt na zagraniczne zarobki nie maleje. Najbardziej oblegane kraje przez naszych rodaków to z pewnością Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Holandia. Każdy z krajów ma do zaoferowania coś innego. Pracując legalnie warto pamiętać, że pracodawcy odprowadzają podatek w formie zaliczki, która w 98% jest zawyżona. Jak kompletować dokumenty i w jaki sposób przygotować deklarację podatkową, podpowiadamy poniżej.


Norwegia


Dokumenty jakie powinniśmy otrzymywać od pracodawcy to na pewno odcinki wypłat nazywane Lonnslipami oraz odpowiednik polskiego PIT - Lønns-og trekkoppgave. Każdy z powyższych dokumentów powinniśmy otrzymać od swojego pracodawcy pocztą lub drogą elektroniczną. Jeżeli tak sie nie stanie, zawsze możemy poprosić o ich wystawienie, gdyż jest to jego obowiązkiem. Posiadając takie dokumenty możemy starać się o odzyskanie nadpłaconej części popdatku. Wystarczy tylko przygotować deklarację i przesłać ją na czas do urzędu.

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?


Irlandia


Rok podatkowy trwa od 1 stycznia do ostatniego grudnia. Do zeznania podatkowego niezbędne będą tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii formularze P45 i/lub P60, jeżeli zatrudnienie było w systemie PAYE. Na koniec każdego tygodnia lub miesiąca powinniśmy dostawać od pracodawcy odcinki wypłat zwane Payslipami. Jeśli chodzi o osoby samo-zatrudnione (Self employment) niezbędnym dokumentem jest RCTDC (Relevant Contracts Tax Deduction Certificates).

Deklaracje należy złożyć w urzędzie do 31 października w formie papierowej lub do 31 stycznia w formie elektronicznej.


Dodatkowe informacje, opis oraz zdjęcia dokumentów znajdziesz na RT Tax

 

Czytaj także

Aktualizacja: 21.11.2014

Ekspert:

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK