REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczają się podatnicy prowadzący sezonową działalność gospodarczą

Anna Wojda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Własny biznes na wakacje, nawet jeśli jest to tylko wynajmowanie rowerów wodnych czy leżaków, powoduje konieczność rozliczenia się z fiskusem. Podatnicy mogą płacić podatek według skali, ryczałtu albo wybrać kartę podatkową.

Czy poza sezonem można przyjąć gości

Świadczę usługi agroturystyczne - wynajmuję pokoje. Płacę podatek w formie karty podatkowej. Działalność prowadzę sezonowo. Zawieszam ją w okresie zimowym. Okazuje się jednak, że często pojawiają się u mnie goście poza sezonem. Nie wiem, czy mam odmawiać im gościny, tracąc jednocześnie możliwość zarobienia drobnych sum, czy też przyjmować ich narażając się organom podatkowym?

Tak W takim przypadku wybór uproszczonej formy opodatkowania w formie karty podatkowej może stanowić utrudnienie, zwłaszcza w przypadku świadczenia sezonowo usług hotelarskich. Podatnik po zakończeniu sezonu (np. letniego) zgłasza do urzędu skarbowego okresowe zawieszenie działalności. W okresie przerwy (trwającej nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni) nie pobiera się podatku. Jeśli jednak do podatnika w okresie zawieszenia działalności przyjadą niezapowiedziani goście, trzeba powiadomić o tym urząd skarbowy. Informację taką podatnik powinien przekazać najpóźniej w dniu poprzedzającym zakończenie przerwy. Trudno jednak wywiązać się z tak określonego obowiązku, jeśli goście przyjeżdżają niezapowiedziani. Wtedy podatnik może przyjąć gości. Powinien jednak pamiętać o tym, że w przypadku kontroli skarbowej naraża się na konsekwencje karne skarbowe.

Dodatkowo może stracić prawo do korzystania z karty podatkowej. Wtedy zaś trzeba będzie założyć księgi podatkowe i opłacać podatek za cały rok dochodowy według zasad ogólnych.

Podstawa prawna

l Art. 34 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Czy sezonowa firma nie odzyska podatku od auta

Prowadzę działalność sezonową. W związku z tym nie wykorzystuję posiadanych samochodów przez cały rok. Czy oznacza to, że nie mogę skorzystać z ulgi w podatku od środków transportowych?

Nie Z żadnego z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wynika, by z ulgi mogli korzystać jedynie ci podatnicy, którzy prowadzą działalność przez cały rok. Tym samym można wnioskować, że uprawnieni do niej są także ci podatnicy, którzy wykonują działalność sezonowo. Obowiązek zapłaty podatku nie wiąże się z faktem wykorzystywania objętych nim środków transportu dla celów działalności gospodarczej, a z samym faktem nabycia ich własności.

Podatnik może skorzystać z ulgi wtedy, gdy spełnia warunki określone w art. 11a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z przepisu tego wynika, że zwrot zapłaconego podatku od środków transportowych przysługuje podatnikom wykorzystującym środki transportu (m.in. samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy i naczepy, autobusy) dla wykonywania przewozu w transporcie kombinowanym na terytorium Polski. Kwotę zwrotu podatku ustala się, przyjmując za podstawę liczbę jazd z ładunkiem lub bez ładunku wykonanych przez środek transportu w przewozie koleją w danym roku podatkowym, w następujący sposób: do 100 jazd i więcej podatnik otrzymuje 100 proc. kwoty rocznego podatku. Kwota ta maleje razem z ilością jazd. W przedziale od 70 do 99 jazd włącznie kwota zwrotu wynosi 75 proc. kwoty rocznego podatku. Jeszcze mniej dostaną ci podatnicy, którzy wykonali od 50 do 69 jazd włącznie, bo jedynie 50 proc. kwoty rocznego podatku. Najmniej, bo jedynie 25 proc. kwoty rocznego podatku, otrzymają podatnicy, którzy mogą pochwalić się liczbą jazd od 20 do 49 włącznie.

Podstawa prawna

l Art. 11a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

Czy taksówkarz zawsze musi mieć kasę rejestrującą

Zamierzam uruchomić turystyczną taksówkę. Słyszałem jednak, że muszę - mimo że działalność będę prowadził tylko przez część roku - kupić i zamontować kasę fiskalną. Czy to prawda?

Nie Z przepisów ustawy o VAT wynika co prawda obowiązek zainstalowania kas rejestrujących. Nie każdy jednak taksówkarz będzie do tego zobowiązany. Jeśli okaże się, że obroty nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 tys. zł, taksówkarz będzie z tego obowiązku zwolniony. Trzeba jednak pamiętać, gdy podatnik poza posiadaniem taksówki turystycznej prowadzi jeszcze inny rodzaj działalności, by przy wyliczaniu wspomnianej kwoty uwzględnił nie cały obrót, jaki osiągnął, ale ten, który podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas. Zakup kasy fiskalnej, do którego zobowiązują przepisy podatkowe, może zostać w części sfinansowany przez urząd skarbowy. Jeśli podatnik rozpocznie ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, może odliczyć od podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł.

Podstawa prawna

l Art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

l Rozporządzenie ministra finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 51, poz. 375 z późn. zm.).

Czy sezonowe firmy płacą VAT

Czy jeśli będę w wakacje sprzedawał pamiątki lub zacznę prowadzić punkt gastronomiczny, powinienem płacić VAT? Kiedy taka konieczność się pojawia i jak poradzić sobie z tego rodzaju obowiązkami?

Tak Z ustawy o VAT wynika, że podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawa o VAT zawiera specyficzną definicję działalności gospodarczej. Obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jeżeli działalność taka prowadzona jest samodzielnie, w sposób częstotliwy (nie jest to jedynie okazjonalna sprzedaż), dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a to oznacza, że jest podatnikiem VAT. Z ustawy o VAT wynika, że podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym równowartości 10 tys. euro, zwolnieni są z VAT. Z kolei w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność w danym roku zwolnieni są z VAT podatnicy, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, równowartości kwoty 10 tys. euro. W przypadku działalności wykonywanej sezonowo w większości przypadków nie będzie konieczności rozliczania VAT właśnie z uwagi na fakt nieprzekroczenia progów określonych w ustawie (podatnik może jednak zrezygnować ze zwolnienia).

Podmioty zwolnione z podatku będą musiały prowadzić ewidencję sprzedaży, która pozwalałaby określić, czy dany podatnik nie przekroczył wspomnianego progu. Nie będą też mogły skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli podatnik przekroczy wspomniane limity lub zrezygnuje ze zwolnienia, będzie zobowiązany rozliczać VAT na zasadach ogólnych, czyli będzie musiał składać deklaracje VAT i to niezależnie od tego, czy podatnik dokonał w danym okresie jakiejś czynności opodatkowanej. W przypadku osób prowadzących działalność sezonową konieczne może okazać się zatem składanie tzw. deklaracji zerowych w okresach, w których nie jest prowadzona działalność.

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czy wynajem pokoju w mieście jest opodatkowany

Mieszkam w Kołobrzegu. Chcę wynająć w tym roku dwa pokoje letnikom. Czy wynajem ten będzie opodatkowany?

Tak Wynajem lokali letnikom w miastach jest zawsze opodatkowany, czy to w ramach działalności gospodarczej czy poza nią. Inaczej jest na wsi. W tym przypadku agroturystyka korzysta z preferencji. Zwolnione z podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Większa liczba oferowanych pokoi do wynajmu będzie stanowiła podstawę do opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskanych z tego tytułu. Kontrowersje wzbudza opodatkowanie wynajmu lokali, nawet jednego pokoju, wczasowiczom w miejscowościach letniskowych.

Organy podatkowe konsekwentnie przyjmują, że wynajem taki kwalifikować należy do działalności gospodarczej, co oznacza inne jej opodatkowanie np. przy ryczałcie ewidencjonowanym. Urzędy skarbowe przyjmują, że wynajem w sezonie letnim pokoi letnikom to prowadzenie działalności gospodarczej kwalifikowane do tzw. usług świadczonych przez pozostałe miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. W niektórych przypadkach, pomimo wcześniejszego opłacania przez podatników tego wynajmu w ramach działalności pozagospodarczej i akceptowania takiego sposobu opodatkowania, organy podatkowe wymagają rejestracji działalności gospodarczej.

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przygotowała ANNA WOJDA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA