| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa

Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok rozstrzygający spór o opodatkowanie nagród wypłacanych użytkownikom kart płatniczych (tzw. cashback). NSA potwierdził, że wypłaty były związane ze sprzedażą premiową.

Podobne stanowisko takie zajęli m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2012 roku (sygn. IPPB2/415-810/12-4/JG) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 12 lutego 2013 roku (ILPB2/415-1025/12-2/TR).

W omawianej sprawie bank zaskarżył interpretację do WSA, gdyż nie zgadzał się z ministrem, że sprzedaż premiowa dotyczy wyłącznie towarów, a nie usług.

WSA przyznał rację skarżącemu i orzekł, że art. 21 ust. 1 pkt 68 może mieć zastosowanie także do zwrotu kwot na rachunek bankowy. Zdaniem sądu minister finansów w sposób nieuprawniony zawęził pojęcie sprzedaży premiowej wyłącznie do sprzedaży towarów.

WSA podkreślił, że organ wydający interpretację błędnie zdefiniował pojęcie „sprzedaży” odnosząc się do przepisów Kodeksu cywilnego. Sąd wskazał, że oparcie się tutaj na definicji z Kodeksu cywilnego nie było trafne. Sama ustawa podatkowa mówi bowiem o sprzedaży towarów i usług. Podobnie jest na gruncie ustawy o VAT.

Zdaniem WSA, skoro w podatku dochodowym ustawodawca dopuszcza możliwość uzyskania przychodu ze sprzedaży usług, to nie ma żadnych prawnych i racjonalnych podstaw, by twierdzić, iż sprzedaż premiowa może być łączona tylko ze sprzedażą rzeczy, czyli z wykluczeniem sprzedaży usług.

VAT należny od nagród w sprzedaży premiowej jako koszt

Ze względu na błędne zdefiniowanie przez organ interpretacyjny „sprzedaży premiowej” sąd wskazał, że organ winien wydać kolejną interpretację, w której sprzedaż usług będzie traktowana jako sprzedaż premiowa i na tej podstawie powinien odnieść się do stanowiska wnioskodawcy dotyczącego możliwości zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego.

NSA zgodził się z wyrokiem sądu I instancji, oddalając skargę kasacyjną. Zdaniem sądu kasacyjnego, definicji pojęć należy w pierwszej kolejności szukać w przepisach prawa podatkowego, a nie innych ustaw.

Co prawda w wyrokach nie wskazano wprost, czy w opisanej sytuacji będzie można zastosować wskazane zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niemniej jednak zastosowanie zwolnienia w takim przypadku wydaje się być oczywiste.

Należy zatem spodziewać się wydania nowej interpretacji uwzględniającej stanowisko NSA.

Autor: Bożena Zawisza

Konsultant podatkowy. Od początku 2013 roku związana z kancelarią Russell Bedford Poland (biuro Katowice). Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkiem VAT oraz podatkami dochodowymi. Abslowent kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz wykształcenia prawniczego posiada wykształcenie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Autorka artykułów o tematyce prawnopodatkowej.

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa / Fot. Fotolia
Premie pieniężne wypłacane przez banki (tzw. cashback) to sprzedaż premiowa / Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK