| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Jak rozliczać różnice kursowe przy najmie maszyny z zagranicy

Spółka jawna prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa spożywczego. Rozlicza ją w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Spółka wynajmuje maszynę od firmy z Włoch. Co miesiąc otrzymuje fakturę. W przypadku ostatniej płatności walutę na zakup kwoty należności przekazanej do Włoch spółka zakupiła w kwietniu w kantorze. Według jakiego kursu powinna wycenić ten koszt? Jak rozliczyć różnice kursowe z tego tytułu?

Spółka powinna zastosować powyższy przepis z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tym przypadku jest to umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

WAŻNE!

Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagranicznych podatników przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego wynosi 20% przychodów.

Na podstawie tej umowy należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego są zaliczane do należności licencyjnych. Należności te mogą być także opodatkowane w umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego państwa, lecz gdy odbiorca tych należności jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności.

A zatem opłaty przekazywane do Włoch z tytułu najmu maszyny będą w Polsce opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 10%. Zastosowanie tej stawki jest możliwe, pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika (firmy z Włoch) uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Sposób opodatkowania należności z tytułu najmu maszyny z Włoch obrazuje schemat I.

PRZYKŁAD

Spółka jawna wynajmuje maszynę od firmy mającej siedzibę we Włoszech. Spółka otrzymała fakturę wystawioną 2 kwietnia na kwotę 1000 euro za najem maszyny w marcu. Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. 1 kwietnia, wynosił 3,5110 zł. Spółka zaewidencjonowała koszt w wysokości 1000 euro x 3,5110 zł = 3511 zł.

15 kwietnia spółka dokonała zapłaty tego czynszu. Po potrąceniu zryczałtowanego podatku od należności licencyjnej z tytułu czynszu w wysokości 10% przekazała do Włoch kwotę 900 euro. Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 100 euro (1000 euro x 10%) zapłaciła do urzędu skarbowego w złotych.

W celu dokonania ostatniej zapłaty spółka 15 kwietnia kupiła w kantorze 900 euro według kursu sprzedaży 3,5660 zł. Zapłacona kwota wynosiła zatem równowartość 900 x x 3,5660 zł = 3209,40 zł. W związku z powyższym wystąpi ujemna różnica kursowa w wysokości 900 x (3,5110 zł - 3,5660 zł) = - 49,50 zł.

Różnica ta będzie zwiększać koszty podatkowe spółki (zmniejszać podstawę opodatkowania).

Ponadto spółka przekazała równowartość 100 euro do urzędu skarbowego. Kwotę tę zapłaciła w złotych do urzędu skarbowego. Podatek ten pobrała w momencie zapłaty należności głównej, tj. 15 kwietnia. Ponieważ w tym przypadku nie wystąpił kurs faktyczny (spółka nie zakupiła tej kwoty waluty i nie przekazywała jej do Włoch), to zgodnie z art. 24c ust. 4 updof powinna przyjąć kurs średni NBP z 14 kwietnia. Wynosił on 3,4290 zł. A zatem spółka powinna wpłacić podatek w wysokości 100 euro x 3,4295 zł = 342,90 zł.

W związku z powyższym zaistniała dodatnia różnica w wysokości 100 euro x (3,5110 zł - 3,4290 zł) = + 8,20 zł. Będzie ona zwiększała przychody spółki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 12 ust. 2 i 3 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 r. - Dz.U. z 1989 r. Nr 62, poz. 374

• art. 3 ust. 2a i 2b pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK