REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż działki nabytej w drodze darowizny - PITy 2007

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

"Sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia działki i w 2 lata po wzniesieniu budynku nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych."

Bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.
Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia
." - to tezy interpretacji podatkowej Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z 3 sierpnia 2007 r., nr 1446/PDII/415/4/07/GC.

Autopromocja


W praktyce często zdarza się, że zniesienie współwłasności następuje dopiero na samym końcu budowy - po otrzymaniu udziału w gruncie od członka rodziny, a następnie wybudowaniu na nim domu. W interpretacji organ podatkowy prawidłowo zastosował przepisy potwierdzając, że zniesienie współwłasności dokonane wiele lat po nabyciu udziału w gruncie nie powoduje dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości.

W przypadku sprzedaży gruntu z wybudowanym na nim budynkiem podatnicy mają często wątpliwości, jak prawidłowo ustalić datę nabycia nieruchomości. Najczęściej zdarza się bowiem, że dom jest warty więcej niż grunt, na którym został wybudowany.

Prawo podatkowe nie wprowadza jednak rozróżnienia między sprzedażą gruntu a sprzedażą budynku. Wynika to z przepisów prawa cywilnego. Artykuł 48 kodeksu cywilnego stanowi że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych (np. dotyczących pracowniczych ogródków dzialkowych), do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Dlatego organ podatkowy słusznie stwierdził, że 5-letni termin, określony w art. 10 ust.1 pkt 8 updof nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Termin ten biegnie zatem od daty nabycia własności gruntu, bez względu na późniejsze daty wybudowania na tym gruncie budynków.

Na marginesie należy zwrócić uwagę, że dodatkowe powołanie się przez organ podatkowy uzasadnieniu do interpretacji na art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) updof było w tej sprawie bezprzedmiotowe. Przepis ten zwalnia z opodatkowania przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) updof w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Został on co prawda uchylony z końcem 2006 r., ale na mocy przepisów przejściowych ma nadal zastosowanie w przypadkach sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku albo darowizny przed 1 stycznia 2007 r.. Przepisu tego nie stosuje jednak wobec nieruchomości nabytych w drodze darowizny, ale sprzedawanych po upływie 5 lat od nabycia (termin liczony według zasad z art. 10 ust 1 pkt 8 lit.a)-c) updof), gdyż w takiej sytuacji sprzedaż nie jest w ogóle źródłem przychodu.

Anna Welsyng
radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl


STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o udzielenie, na podstawie art.14a Ordynacji podatkowej, interpretacji - czy sprzedaż działki wraz z budynkiem w stanie surowym, w kwietniu 2007 roku rodzi konieczność zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedanej działki i domu ?

Podatnik poinformował, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny.
Cyt. „W 1998 roku nabyłem od mojego ojca w drodze darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości rolnej oznaczonej jako działka nr ew. 92/2 o powierzchni 0,70 ha, położonej we wsi XXX . W trakcie istnienia współwłasności rozpocząłem budowę domu mieszkalnego. Budowa domu została nie zakończona. W 2005 roku dom był w stanie surowym zamkniętym Następnie wraz z ojcem podzieliliśmy działkę 92/2 na 5 działek. Celem tego podziału było wydzielenie dla mnie działki na której wybudowałem dom, a dla ojca działki niezabudowanej. Uzyskane w wyniku podziału dwie działki stały się powierzchniowo równe i wynosiły po około 3.438 m kw. Pozostałe wydzielone dwie działki, przeznaczone pod drogę gminną, mocą decyzji podziałowej nr 164/2006 z dnia 18.12.2006 roku przeszły na własność gminy .W dniu stycznia 2007roku dokonaliśmy zniesienia współwłasności. W wyniku zawartej umowy działka ew. nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. stała się moją własnością, natomiast działka ew. nr 92/4 i 92/5 własnością mojego ojca. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie tj. bez dopłat. Kolejno w lutym 2007 roku zawarłem warunkową umowę sprzedaży działki ew. nr 92/6 o pow. 3.437 m kw. Z uwagi na fakt, że była to działka obejmująca częściowo grunty rolne ( grunty orne R VI o pow. 0,2131ha ), co do jej prawa pierwokupu wypowiedziała się Agencja Nieruchomości Rolnych, która nie skorzystała z przysługującego jej prawa. W dniu kwietnia 2007 roku zawarłem więc finalną umowę sprzedaży tej działki wraz z budynkiem w stanie surowym

Zdaniem podatnika dokonana sprzedaż zabudowanej działki nie powoduje konieczności uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
W uzasadnieniu swego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żyrardowie stwierdził m.in.:

Zgodnie z przepisami art.10 ust 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 nr 14 po. 176 ze zm.) źródłami przychodów są: (...) 8) odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzecz, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Jak wynika z wniosku podatnik nabył w 1998 roku na podstawie umowy darowizny udział w niezabudowanej nieruchomości o pow. 0,70 ha , stanowiącej działkę 92/2. Na działce tej rozpoczął budowę domu mieszkalnego. Następnie działka 92/2 została podzielona na 5 działek w tym wydzielono działkę z budynkiem w stanie surowym zamkniętym dla podatnika.

W 2007 roku nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności w wyniku którego, jedynym właścicielem działki 92/6 o pow. 3.437 m kw. stał się podatnik. Wobec powyższego nabycie o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło w 1998 roku. Zatem sprzedaż działki wraz z budynkiem mieszkalnym w stanie surowym w kwietniu 2007 roku tj. po upływie 5 lat od daty nabycia nie powoduje obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Należy również zaznaczyć, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów wyżej wymienionej ustawy , jak również przepisów kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku . Należy zatem stwierdzić ,że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu , a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

W przedmiotowej sprawie nabycie udziału nieruchomości nastąpiło w roku 1998 w drodze darowizny. Zniesienie współwłasności dokonane w 2007 roku nie spowodowało dodatkowego przysporzenia majątku, ponieważ nabyte prawo własności odzwierciedla dotychczasową wielkość udziału w nieruchomości.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, będzie zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 32 lit. d) wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



Źródło: Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z 3 sierpnia 2007 r., nr 1446/PDII/415/4/07/GC
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie - trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA