REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto z nas i kiedy może rozliczyć się wspólnie

pity 2007
pity 2007

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci, a także osoby, których małżonkowie zmarli w trakcie roku podatkowego, mogą skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów.

Zgodnie z ogólną zasadą prawa podatkowego każdy podatnik samodzielnie opodatkowuje swoje dochody. Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje jednak wyjątki od tej reguły.
Prawo do łącznego opodatkowania dochodów zostało przyznane małżonkom, pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, przy czym dotyczy to również podatników, których małżonkowie zmarli przed upływem roku podatkowego lub po jego upływie, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Z możliwości łącznego opodatkowania może skorzystać także osoba samotnie wychowująca dzieci. Prawo do skorzystania z preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku zostało uzależnione od spełnienia ustawowo określonych warunków.

Autopromocja


Wspólność majątkowa przez rok

Począwszy od rozliczeń podatkowych składanych za 2007 rok nie ma już wątpliwości, że z łącznego opodatkowania dochodów mogą korzystać wyłącznie podatnicy pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, pod warunkiem że wspólność majątkowa między nimi również trwała przez cały rok podatkowy.

Kwestia długości czasu trwania wspólności majątkowej małżeńskiej budziła dotychczas wątpliwości podatników i rozbieżności w praktyce organów podatkowych. Ustawodawca doprecyzował okres, w którym powinna istnieć wspólność majątkowa w nowelizacji ustawy o PIT z 16 listopada 2006 r.

Jeżeli zatem w trakcie roku podatkowego między małżonkami powstała rozdzielność majątkowa, tracą oni prawo do łącznego opodatkowania dochodów w rozliczeniu podatkowym za rok, w którym nastąpiła zmiana majątkowego ustroju małżeńskiego.

Pani Anna i pan Tomasz Kowalscy są małżeństwem od 15 lat. W zeszłym roku wnieśli pozew o orzeczenie separacji. Sądowe orzeczenie separacji uprawomocniło się w listopadzie 2007 r..

Mimo iż pani Anna i pan Tomasz nadal formalnie pozostają w związku małżeńskim, w rozliczeniu za 2007 rok nie będą mogli skorzystać z łącznego opodatkowania dochodów. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Ponieważ wyrok uprawomocnił się w 2007 roku podatnicy nie spełniają warunku, zgodnie z którym wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami musi trwać cały rok podatkowy.
W przypadku łącznego opodatkowania małżonków, łączny podatek obojga małżonków określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany, np. od dywidend, wygranych w grach liczbowych, odsetek od lokat bankowych.

Ze wspólnego rozliczenia mogą również skorzystać małżonkowie, jeżeli jedno z nich w roku podatkowym nie uzyskało przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2007 roku jest to kwota 3015 zł). Trzeba pamiętać, że wspólnie mogą rozliczyć się tylko małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Razem ze zmarłym małżonkiem


O łączne opodatkowanie dochodów może wnioskować również wdowa lub wdowiec, na podstawie art. 6a ust. 1 ustawy o PIT. Wniosek o wspólne rozliczenie małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.

Uprawnienie to dotyczy również podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego, jednak przed złożeniem zeznania rocznego. Trzeba pamiętać, że podatnikom, którzy złożyli wniosek o wspólne opodatkowanie ze zmarłym małżonkiem, nie przysługuje już prawo opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

ROZLICZENIE ZE ZMARŁYM MAŁŻONKIEM
Żona pana Stanisława zmarła w marcu 2007 r. Małżeństwo trwało 15 lat, między małżonkami istniała wspólność majątkowa. Pan Stanisław prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a uzyskane dochody opodatkowuje według skali podatkowej. Jego żona od roku nie pracowała. Pan Stanisław w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok może skorzystać ze z wspólnego opodatkowania dochodów ze zmarłą żoną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólnie z dzieckiem

Z preferencyjnego sposobu rozliczenia rocznych dochodów mogą korzystać również osoby samotnie wychowujące dzieci. W tym wypadku podatek obliczany jest w podwójnej wysokości, ale od połowy osiągniętych dochodów. Na gruncie ustawy o PIT za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważana jest również osoba pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

ROZLICZENIE Z DZIECKIEM
Pani Joanna 5 lat temu uzyskała rozwód. Samotnie wychowuje 20-letnią córkę, która jest studentką. W grudniu 2007 r. pani Joanna ponownie wyszła za mąż. Córka podatniczki w czasie wakacji pracowała na umowę zlecenia, osiągając dochód w wysokości 2,5 tys. zł brutto. Pani Joanna w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok zachowa prawo do łącznego opodatkowania dochodów z dzieckiem.

Preferencyjne opodatkowanie dla osób samotnie wychowujących dzieci nie zostało uzależnione od tego, czy podatnik pozostawał osobą samotną przez cały rok podatkowy. Podatniczka spełnia zatem warunki do wspólnego opodatkowania. Ustawowe kryteria spełnia także jej córka, która nie ukończyła 25 lat i uczy się w szkole wyższej. Również dochód osiągnięty przez córkę w 2007 rok nie przekracza kwoty wolnej od podatku i tym samym nie wyłącza prawa do wspólnego rozliczenia.

Do dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany oraz nie dolicza się dochodów uzyskanych przez pełnoletnie dziecko. Preferencyjny sposób rozliczeń mogą wybrać osoby samotnie wychowujące dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały one zasiłek pielęgnacyjny.

Wspólne rozliczenie jest możliwe także w przypadku wychowywania dzieci do ukończenia 25 lat, pod warunkiem że dzieci te uczą się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli dzieci te nie uzyskały w roku podatkowym dochodów. Wyjątek stanowi tutaj renta rodzinna, dochody wolne od podatku dochodowego (np. wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w olimpiadach, turniejach, stypendia socjalne i naukowe przyznane przez szkoły i uczelnie), a także dochody w wysokości nieprzekraczającej 3015 zł.

 

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi o osobach wychowujących samotnie dzieci "w roku podatkowym", a nie "przez cały rok podatkowy" (jest tu inaczej niż przy wspólnym rozliczeniu małżonków. Zatem wystarczy, aby stan taki zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok. Czyli np. osoba, która w trakcie roku podatkowego stała się osobą samotnie wychowującą dziecko (albo przestała nią być) ma również prawo skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem

Podatnik na ryczałcie

Oprócz opisanych powyższej szczególnych warunków rozliczenia na preferencyjnych zasadach, ustawa o PIT przewiduje również wymogi wspólne dla wszystkich przypadków wspólnego rozliczenia.

Trzeba pamiętać, że łączne opodatkowanie dochodów możliwe jest tylko wtedy, gdyż do żadnego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka nie mają zastosowania przepisy regulujące opodatkowanie dochodów według 19% stawki liniowej, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a także ustawy o podatku tonażowym

W przypadku dochodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Prawo do łącznego opodatkowania dochodów zachowają podatnicy osiągający opodatkowane ryczałtem przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

 MAŁŻONEK NA RYCZAŁCIE
Pani Hanna i pan Jacek Kwiatkowscy od 10 lat są małżeństwem. Pan Jacek jest zatrudniony na umowę o pracę w firmie budowlanej. Jego małżonka nie pracuje. W 2007 rok uzyskiwała jednak dochody z wynajmu mieszkania, które były opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.

W opisanej sytuacji małżonkowie skorzystają z prawa do łącznego opodatkowania dochodów. Opodatkowanie w sposób zryczałtowany przychodów z tytułu umowy najmu oraz umów o podobnym charakterze nie wyłącza prawa do wspólnego opodatkowania, jeżeli umowy te nie są zawieranie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Terminowe złożenie wniosku

Łączne opodatkowanie dochodów uzależnione zostało od złożenia przez podatników odpowiedniego wniosku. Przypomnijmy, że wniosek taki składa się, wypełniając odpowiednią rubrykę w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36, czyli na formularzu przeznaczonym do rozliczenia dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.


Trzeba pamiętać, że urząd skarbowy uwzględni wniosek o wspólne rozliczenie podatku, pod warunkiem że zostanie on złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia 2008 r. W przeciwnym wypadku, tzn. gdy zeznanie zostanie złożone po tym czasie, podatnicy utracą prawo do wspólnego rozliczenia.

ZŁOŻENIE ZEZNANIA
Państwo Malinowscy złożyli wniosek o łączne opodatkowanie dochodów. Małżonkowie nadali na poczcie zeznanie listem zwykłym 30 kwietnia 2008 r. Ponieważ zeznanie dotarło do urzędu po terminie, podatnicy stracili prawo do wspólnego rozliczenia i muszą złożyć zeznania odrębne.

Zeznanie podatkowe można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty. W tym drugim wypadku konieczne jest jednak nadanie listu poleconego, gdyż tylko wtedy za datę złożenia zeznania uważa się datę stempla pocztowego.

Małżonkowie, którzy w zeznaniu podatkowym składają wniosek o łączne opodatkowanie dochodów, powinni złożyć deklarację do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania małżonków w ostatnim dniu roku podatkowego. Małżonkowie, którzy mają różne miejsca zamieszkania, składają zeznanie do urzędu ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z nich.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 6 i 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

    Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

    Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

    Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

    Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

    Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

    Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

    Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    REKLAMA