| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2007 > Złożenie PIT przez niemogących czytać lub pisać

Złożenie PIT przez niemogących czytać lub pisać

Podatnik, podpisując zeznanie roczne, składa oświadczenie wiedzy o dochodach uzyskanych w roku podatkowym. Problem pojawia się wtedy, gdy z różnych powodów podpisanie zeznania nie jest możliwe.

Przepis ten pozwala ubezwłasnowolnić całkowicie osobę, która z powodu zaburzeń psychicznych (śpiączki) nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Do rozpoznawania spraw o ubezwłasnowolnienie właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jej pobytu (art. 544 par. 1 k.p.c.).

Zgodnie z treścią przepisu art. 545 par. 1 k.p.c. wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:

1) małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;

2) jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;

3) jej przedstawiciel ustawowy.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia osobę ubezwłasnowolnioną reprezentuje opiekun. To opiekun w imieniu osoby pozostającej w śpiączce podpisuje zeznanie podatkowe. Jeżeli zeznanie jest spóźnione, zasadne jest złożenie łącznie z zeznaniem podatkowym pisma wyjaśniającego opóźnienie (na podstawie przepisu art. 16 par. 1 k.k.s.). Stosownie do treści tego przepisu nie podlega karze za wykroczenie skarbowe (złożenie zeznania rocznego po terminie - art. 56 par. 4 k.k.s.) sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. W piśmie tym należy wyjaśnić powody złożenia zeznania po terminie (i dołączyć orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu).

Rozliczenie małżonków

Stosownie do treści przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Sposób opodatkowania, o którym mowa, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy o podatku tonażowym.

Zasady, zgodnie z którą zeznanie podatkowe stanowi oświadczenie wiedzy, nie stosuje się do tej części zeznania rocznego, w której składa się wniosek o wspólne opodatkowanie małżonków. W tym zakresie podatnik składa oświadczenie woli, gdyż zgodnie z jego decyzją (wolą) za dany roku będzie opodatkowywał się łącznie z małżonkiem. Stosujemy zatem bezpośrednio przepisy kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK