| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Jak rozliczyć przychody z innych źródeł - PIT-y 2008

Jak rozliczyć przychody z innych źródeł - PIT-y 2008

Przychody z tytułu, którego nie można dopasować do podstawowych kategorii przychodów nie musi oznaczać, że nie zapłacimy podatku dochodowego. W przypadku osiągnięcia takiego nietypowego przychodu trzeba sprawdzić, czy należy do przychodów „z innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT.


2) Podatnik jest dyscyplinowany w zakresie tego, aby przychody z innych źródeł samodzielnie wykazał w zeznaniu rocznym oraz zapłacił podatek dochodowy. Podmiot wypłacający lub stawiający do dyspozycji tak kwalifikowane przysporzenia wysyła informację PIT-8C do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. W przypadku rozliczenia 2007 r. musi się to odbyć w terminie do końca lutego 2008 r. PIT-8C otrzyma podatnik oraz urząd skarbowy, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku podatników nie posiadających miejsca zamieszkania w Polsce (zob. art. 3 ust. 2a updof) PIT-8C otrzyma urząd skarbowy, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. PIT-8C nie jest wystawiany w sytuacji, gdy przychód z innych źródeł nie podlega opodatkowaniu (np. jest zwolniony z opodatkowania lub przepisy nakazują zaniechanie poboru podatku).

Dla uznania danej płatności za przychód z innych źródeł nie wystarczy sama np. płatność na konto podatnika. Musi dojść do przysporzenia majątkowego rozumianego jako przyrost majątku podatnika. Przykładowo zwrócenie przez spółdzielnię wpłat na fundusz remontowy nie jest przychodem z innych źródeł, o ile podatnik nie korzystał dzięki wpłatom na fundusz remontowy z ulg podatkowych i nie dokonał odliczeń z tego tytułu.


Przykłady przychodów z innych źródeł:


1. Dofinansowanie do wymiany okien

Często w spółdzielniach mieszkaniowych obowiązuje szczegółowy regulamin rozliczeń kosztów poniesionych przez członków spółdzielni przy wymianie stolarki okiennej w budynkach mieszkalnych. Ma on zachęcać do samodzielnych inwestycji w infrastrukturę budynku. Członkowi spółdzielni dokonującemu samodzielnie np. wymiany stolarki okiennej z własnych środków, przysługuje zwrot środków w wysokości zazwyczaj 30%-50% udokumentowanych kosztów.


Wypłata środków może trwać kilka lat i nie zawsze ma miejsce w roku, w którym zostały wymienione okna. Zdaniem urzędów skarbowych (z pisma Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 20 września 2007 r. – nr ŁUS-II-2-415/32/07/AG): „Dofinansowanie do stolarki okiennej wypłacone lub pozostawione do dyspozycji członków spółdzielni stanowi niewątpliwie przysporzenie majątkowe, w związku z tym należy je traktować jako przychód podatnika z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w/w ustawy. Spółdzielnia w opisanym przypadku nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od w/w świadczenia, lecz jest obowiązana do sporządzenia informacji PIT-8C”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »