| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Jak rozliczyć przychody z innych źródeł - PIT-y 2008

Jak rozliczyć przychody z innych źródeł - PIT-y 2008

Przychody z tytułu, którego nie można dopasować do podstawowych kategorii przychodów nie musi oznaczać, że nie zapłacimy podatku dochodowego. W przypadku osiągnięcia takiego nietypowego przychodu trzeba sprawdzić, czy należy do przychodów „z innych źródeł”, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT.

Nie zawsze takie dofinansowanie będzie przychodem z innych źródeł. Spółdzielnie mieszkaniowe zazwyczaj dokonują zwrotu z funduszu remontowego. Fundusz powinien być finansowany ze składek członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędącymi członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali. Dlatego kwoty wypłacone z tego funduszu przez spółdzielnię mieszkaniową członkom (mieszkańcom) będące zwrotem poniesionych przez nich nakładów związanych z wymianą stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych nie powodują powstania po stronie tych osób przysporzenia majątkowego. Warunkiem jest nie dokonanie odliczeń związanych wpłatą na fundusz remontowy (w poprzednich latach było to możliwe w ramach ulgi remontowej).


Osoby, którym spółdzielnia mieszkaniowa wystawi w takiej sytuacji PIT-8C wskazując konieczność opodatkowania otrzymanych od spółdzielni kwot mogą powołać się np. na pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu z 19 czerwca 2007 r. (nr PDIB/415-7/07):

„(…) kwoty wypłacone przez spółdzielnię mieszkaniową członkom (mieszkańcom) będące w istocie częściowym zwrotem poniesionych przez nich w 2006 r. nakładów związanych z wymianą stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych nie powodują powstania po stronie tych osób przysporzenia majątkowego. Z tych względów przedmiotowe wypłaty nie mieszczą się w pojęciu przychodu z innych źródeł określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…) Spółdzielnia dokonując wypłat lokatorom z tytułu częściowego zwrotu poniesionych przez nich w 2006 r. nakładów z tytułu wymiany stolarki okiennej nie ma obowiązku sporządzania za rok podatkowy informacji PIT-8C.”


2. Ugoda

Przychody z innych źródeł mogą powstać w przypadku zawarcia ugody. Przykładowo podatnik otrzymał wynagrodzenie za zrzeczenie się służebności osobistej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez działkę. Podatnik był przekonany, że nie zapłaci podatku dochodowego z tego tytułu. Uważał, że otrzymane wynagrodzenie stanowi zwolnione z opodatkowania zadośćuczynienie za dobrowolne zrzeczenie się służebności. Jest przecież rekompensatą za poniesione w związku z tą zmianą wydatków takich jak: budowa pomieszczenia gospodarczego czy też nowego ogrodzenia.


Organ podatkowy uważał inaczej: „otrzymane wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zatem wykazać go w zeznaniu rocznym PIT-36 jako “inne źródło” w równych częściach przez każdego z małżonków. Termin do złożenia zeznania upływa w dniu 30.04.2008 r.” Stanowisko takie zajął 7 sierpnia 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Janowie Lubelskim (PD/4115-2/07)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »