REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczamy się indywidualnie na PIT-36 - PIT-y 2008

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
PIT 2008
PIT 2008

REKLAMA

REKLAMA

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37.

To drugi w rankingu popularności formularz podatkowy. Składamy na nim zeznanie nie tylko wtedy, gdy prowadzimy firmę, czy działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali, uzyskiwaliśmy przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych, odliczamy straty z lat ubiegłych.

Musimy wypełnić ten formularz także wtedy, gdy np. zarobiliśmy pieniądze pracując za granicą bądź osiągnęliśmy inne przychody, które musimy opodatkować samodzielnie, czy też musimy doliczyć do naszych dochodów dochody małoletnich dzieci. Innymi słowy – składamy go wtedy, gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37.

Autopromocja


Tegoroczny PIT-36, podobnie jak ubiegłoroczny, liczy aż 6 stron. Są w nim nadal rubryki przeznaczone na wykazanie przez nierezydentów zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów określonych w art. 29 ustawy o PIT (z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umów zlecenia bądź o dzieło, odsetek, praw autorskich, itd.) bez pośrednictwa płatników.

W PIT-36 trzeba wykazać również odsetki naliczone od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku spełniających kryteria zaliczenia ich do środków trwałych do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok. Dodatkowe rubryki przewidziane zostały na wykazanie należnych zaliczek odprowadzanych samodzielnie – od dochodów uzyskiwanych bez pośrednictwa płatników (m.in. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy, ze stosunku pracy z zagranicy bądź tez z emerytur i rent z zagranicy).

Podobnie jak w przypadku pozostałych formularzy, dodano w nim również rubryki wypełniane w przypadku gdy zdecydujemy się złożyć zeznanie przez pełnomocnika. Są one przeznaczone na zamieszczenie jego danych identyfikacyjnych (tj. imienia i nazwiska) oraz podpisu.


NIP


Wypełnianie PIT-36 rozpoczynamy od wpisania własnego numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Decydując się na rozliczenie indywidualne wpisujemy tylko swój NIP (rubryka 1). Uważajmy, aby omyłkowo nie wpisać tutaj NIP innego podmiotu (np. płatnika), jeśli do zeznania będziemy przenosić dane zawarte w przekazanych nam informacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli NIP nie został nam jeszcze nadany, to do zeznania rocznego mamy obowiązek dołączyć zgłoszenie identyfikacyjne na odpowiednim formularz NIP.

Następnie musimy wskazać, za jaki rok składamy zeznanie. Tą informację wpisujemy w rubryce 5 formularza. Podobnie jak w przypadku pozostałych formularzy, jej brak będzie skutkować wezwaniem nas przez urząd. Musimy też oświadczyć, czy rozliczamy się indywidualnie, czy też wybieramy rozliczenie na zasadach preferencyjnych. W pierwszym przypadku zaznaczymy w rubryce 6 kwadrat nr 1.

Wybierając rozliczenie wspólne poprzez zaznaczenie kwadratu nr 2, 3 bądź 4 wskazujemy sposób takiego rozliczenia (wspólnie z małżonkiem, ze zmarłym małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko).

Począwszy od rozliczenia za 2008 r. możliwość indywidualnego bądź wspólnego rozliczenia na PIT-36 zyskali także nierezydenci.

Chodzi tu o osoby mające miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tj. w Islandii, Norwegii lub Lichtensteinie) albo w Konfederacji Szwajcarskiej).

Osoby te mogą się tu rozliczyć jeżeli swoje przychody wymienione w art. 29 ustawy o PIT (m.in. z działalności wykonywanej osobiście, w tym umów zlecenia i o dzieło, z odsetek, praw autorskich i pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze) - zdecydują się opodatkować na zasadach ogólnych, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej.

W tym przypadku pobrany od tych przychodów zryczałtowany podatek dochodowy, traktuje się na równi z pobraną przez płatnika zaliczką na podatek dochodowy.

Zasady te stosuje się, jeżeli istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.


Będąc nierezydentem i chcąc skorzystać z takiego sposobu opodatkowania przychodów musimy oczywiście wybrać go poprzez zaznaczenie kwadratu w rubryce 7 bądź 8 z równoczesnym zaznaczeniem odpowiedniego kwadratu w rubryce 6 (czyli kwadratu nr 1, 2, 3 bądź 4).


Część A. Miejsce i cel składania zeznania


W tej części wskazujemy urząd właściwy do przyjęcia od nas zeznania. Jeśli mamy miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w związku z tym podlegamy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, to powinniśmy wskazać urząd właściwy ze względu na nasze miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Gdy zamieszkanie podatnika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem – właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania na jej terytorium.

Jeśli nasze miejsce zamieszkania uległo zmianie w ciągu roku, a nie poinformowaliśmy o tym fakcie urzędu w ustawowym terminie, grożą nam sankcje karne skarbowe. Możemy się od nich uwolnić, dołączając do zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-1 bądź NIP-3) tzw. czynny żal. Będzie on jednak skuteczny tylko wtedy, gdy do momentu złożenia NIP-u urząd nie zorientował się, że nie dotrzymaliśmy terminu na jego złożenie.

Jeśli nie mamy miejsca zamieszkania na terytorium RP dla celów podatkowych (jesteśmy nierezydentami), to nasze zeznanie powinniśmy złożyć do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym na podstawie Ordynacji podatkowej.

Miejsce zamieszkania nie zawsze jest tożsame z miejscem zameldowania. Jeśli są one różne, zeznanie składamy do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.


Musimy również wskazać urzędowi, czy składamy zeznanie roczne, czy też jego korektę. W tym celu w rubryce nr 10 zaznaczamy jeden z dwóch kwadratów (kwadrat nr 1 – złożenie zeznania, kwadrat nr 2 – korekta zeznania).


Część B. Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania


Wpisujemy tutaj nasze dane identyfikacyjne – imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składamy zeznanie. Składając zeznanie za 2008 r. musimy, podobnie jak rok wcześniej, podać nasz numer PESEL. Ma on na celu umożliwienie dodatkowej weryfikacji poprawności wpisanych w zeznaniu danych. Jeśli nie będą one zgodne z danymi posiadanymi przez urząd, zostaniemy wezwani do wyjaśnienia tych rozbieżności.

Numer PESEL wskazują osoby, którym wcześniej nadano ten numer.


Część C. Informacje dodatkowe


W tej części poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu podajemy urzędowi dodatkowe informacje. Zaznaczając kwadrat nr 39 informujemy, że uzyskiwaliśmy w roku podatkowym wyłącznie przychody z emerytury bądź renty zagranicznej. Zaznaczenie kwadratu nr 40 to informacja dla urzędu, że mieliśmy obowiązek sporządzać dokumentację dotyczącą transakcji z podmiotami powiązanymi.

Natomiast zaznaczenie kwadratu nr 41 albo 42 sygnalizuje, że w roku podatkowym za który składane jest zeznanie korzystamy z tzw. kredytu podatkowego (czyli zwolnienia z opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej w roku następującym po roku jej rozpoczęcia bądź dwa lata po jej rozpoczęciu, jeśli w roku jej rozpoczęcia działalność ta nie była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy), bądź korzystaliśmy z niego w jednym z pięciu lat poprzedzających (rok ten podajemy wówczas w rubryce 43), a obecnie doliczamy w składanym zeznaniu przypadającą na ten rok część dochodu w celu jego opodatkowania.

Pan Tadeusz Kowalski rozpoczął działalność gospodarczą w połowie stycznia 2006 r. W 2007 r. korzystał ze zwolnienia z opodatkowania dochodu osiągniętego z prowadzonej działalności. Składając zeznanie za 2008 r. pan Kowalski zaznaczy kwadrat nr 42, informując urząd o korzystaniu z kredytu podatkowego w jednym z pięciu lat poprzedzających, a w rubryce 43 wpisze 2007 r. jako rok, w którym korzystał z tego zwolnienia.

Część D. Dochody/straty ze źródeł przychodów Tabela, w której podajemy źródła naszych przychodów, ich wysokość, koszty uzyskania, dochód (bądź stratę) z danego źródła oraz wysokość odprowadzonych w ciągu roku zaliczek, jest poszerzona o dwa dodatkowe wiersze w porównaniu do katalogu zawartego w PIT-37.

W PIT-36 wykazujemy w nich dochody (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej (wiersz 3) oraz z działów specjalnych produkcji rolnej (wiersz 4), jeśli zdecydowaliśmy się opodatkowywać je na zasadach ogólnych. Pozostałe źródła przychodów, z których dochody są wykazywane w PIT 36 to:

- należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy

- emerytury, renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy o PIT (tj. renty strukturalne, renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne)

- działalność wykonywana osobiście, o której jest mowa w art. 13 ustawy o PIT, czyli:

1) przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,

2) przychody z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę,

3) przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,

4) przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów osób należących do składów zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,

5) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, ustawy o PIT i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9,

6) przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,

7) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 8,

8) przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 6.

- najem lub dzierżawa;

- prawa autorskie i inne prawa wymienione w art. 18 ustawy o PIT

- inne źródła, niewymienione wyżej (w tym emerytury – renty z zagranicy).


Wypełniając tą część musimy zatem nie tylko przenieść do odpowiednich rubryk kwoty wskazane w informacjach przekazanych nam przez płatników, jeśli to za ich pośrednictwem uzyskiwaliśmy dany dochód (wcześniej oczywiście sumując poszczególne ich rodzaje), lecz także uwzględnić dane wynikające z prowadzonych przez nas ksiąg oraz innych ewidencji. Wpisujemy tu również wysokość należnych zaliczek od tych dochodów.

Dochody ze stosunku pracy uzyskiwane za granicą, a podlegające opodatkowaniu w Polsce wykazujemy w wierszu 1 „Należności ze stosunku pracy” łącznie z dochodami krajowymi. Przenosimy je z załącznika PIT/ZG. Jeśli dochody te uzyskiwaliśmy w więcej niż jednym kraju, do zeznania przenosimy sumę dochodów z wszystkich załączników PIT/ZG (wypełnianych osobno dla każdego z krajów, w których pracowaliśmy).

Jeżeli osiągnęliśmy bez pośrednictwa płatników jednocześnie dochody m.in. ze stosunku pracy z zagranicy, z emerytur i rent z zagranicy lub z tytułu działalności wykonywanej osobiście, od których byliśmy zobowiązani samodzielnie odprowadzać należne zaliczki na podatek w trakcie roku podatkowego, to kwotę tych zaliczek wykazujemy tylko raz - w kolumnie f części D.1. formularza PIT-36

Kwotę tę możemy wykazać albo w wierszu 1 „Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy”, albo w wierszu 5 „Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13
ustawy o PIT(w tym umowy o dzieło i zlecenia)”, albo w wierszu 8 „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7 (w tym emerytury -renty z zagranicy)”.

Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku jednoczesnego osiągania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z najmu lub dzierżawy. Również wtedy łączną kwotę należnych z tych źródeł zaliczek wykazujemy tylko raz, w kolumnie f części D.1. albo w wierszu 3 „Pozarolnicza działalność gospodarcza”, albo w wierszu 6 „Najem lub dzierżawa”.

Zasady tej nie stosujemy, gdy wybraliśmy uproszczoną formę wpłacania zaliczek bądź korzystamy w roku podatkowym ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o PIT.

Przenosząc dane z informacji przekazanych przez płatników pamiętajmy o ustawowych limitach kosztów wprowadzonych przez ustawodawcę. Jeśli bowiem nasze koszty ze stosunku pracy (bądź innych źródeł, do których mają zastosowanie „pracownicze” koszty) po zsumowaniu są wyższe od ustawowych limitów, w zeznaniu wolno nam je uwzględnić tylko do wysokości limitu. Nadwyżka przepada bezpowrotnie.

Pan Jerzy Malinowski zawarł z trzema spółkami umowy o zarządzanie (tzw. kontrakty menedżerskie). Wypełniając zeznanie roczne dochody z tego tytułu wykaże w wierszu 5 części D.1 w łącznej kwocie (po ich uprzednim zsumowaniu) na podstawie informacji otrzymanych od tych spółek. Każda ze spółek obliczając zaliczki na podatek dochodowy potrącała panu Malinowskiemu miesięcznie koszty uzyskania przychodów w wysokości podstawowych kosztów pracowniczych. Za cały 2008 r. łącznie potrącono zatem kwotę kosztów w wysokości 4005 zł. W zeznaniu rocznym pan Malinowski musi jednak ograniczyć je do wysokości ustawowego limitu. Może zatem uwzględnić maksymalnie kwotę 2002,05 zł.


Jeśli jesteśmy zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, to wykazujemy je w części D.3 zeznania. Doliczane kwoty przenosimy z załącznika PIT/M do zeznania, wpisując je w rubryce 131. Natomiast do rubryki 133 przenosimy z załącznika PIT/M kwotę należnej zaliczki (w tym zaliczki pobranej przez płatnika).

Doliczeniu nie podlegają dochody małoletnich dzieci z pracy, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku.


W przypadku uzyskiwania przez małoletnie dziecko tych dochodów w imieniu małoletniego dziecka zeznanie podatkowe składa jego rodzic.

Jeżeli dziecko, które uzyskuje dochód podlegający opodatkowaniu, ukończyło w roku podatkowym 18 lat, samodzielnie składa zeznanie podatkowe o wysokości dochodów osiągniętych od dnia uzyskania pełnoletności.


Koszty faktycznie poniesione możemy uwzględnić tylko w ściśle określonych sytuacjach. Bezlimitowo wykazujemy koszty poniesione na dojazd do zakładu pracy środkami komunikacji publicznej (czyli środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej) – i to zarówno w przypadku zatrudnienia w kraju, jak i za granicą. Warunkiem jest jednak ich udokumentowanie wyłącznie imiennymi biletami okresowymi


Część E. Odliczenia dochodu zwolnionego, strat i składek na ubezpieczenie społeczne Zamieszczone w tej części rubryki służą wykazaniu wymienionych odliczeń. W pierwszej kolejności odliczamy dochód zwolniony z opodatkowania z racji prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (rubryka 135). Natomiast w rubryce 137 wpisujemy odliczenie straty poniesionej w latach ubiegłych, wskazując równocześnie źródło, z którego została poniesiona strata.

Pamiętajmy, że w jednym roku wolno odliczyć maksymalnie 50% straty. Jeśli zatem odliczona w tym miejscu kwota będzie przekraczać powyższy limit, nie unikniemy wezwania ze strony urzędu w celu poprawienia zeznania.

Wolno nam odliczyć stratę tylko od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę.

W tym miejscu w rubryce 139 wykazujemy też odliczenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Wpisujemy tu łączną kwotę składek odliczanych od dochodu (w rubryce 139), zarówno potrąconych przez płatników, jak i opłaconych samodzielnie, dlatego musimy je uprzednio zsumować.

Począwszy od rozliczenia za 2008 r. w formularzu
PIT-36znalazły się specjalne rubryki przeznaczone na wykazanie składek zapłaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych. Odliczeniu podlegają zatem składki zapłacone w roku podatkowym z naszych środków na nasze własne obowiązkowe ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie osób z nami współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej.

Warunkiem odliczenia tych składek jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne.

Kwotę składek zapłaconych do zagranicznych systemów na nasze własne obowiązkowe ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenie osób z nami współpracujących, wcześniej uwzględnioną w składkach odliczonych odpowiednio w rubrykach 139 i 140. wykazujemy w rubrykach 141 i 142.

Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustalamy wyłącznie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.


Nie wszystkie zapłacone składki podlegają odliczeniu. Nie wolno nam odliczyć składek:
• odliczonych od dochodów opodatkowanych stawką liniową,
• odliczonych od przychodów na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
• odliczonych od dochodu na podstawie ustawy o podatku tonażowym,
• zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów,
• których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,
• których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
• zapłaconych i odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT


Część F. Odliczenia od dochodu/zwolnienie


Tutaj wykazujemy przysługujące nam odliczenia od dochodu, dzięki czemu możemy obniżyć wysokość należnego podatku. W tym celu, podobnie jak w przypadku PIT-37, musimy dodatkowo wypełnić załącznik PIT/O. W części B tego załącznika w pierwszej kolejności wykażemy kwoty darowizn przekazanych:
1) na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego
2) na cele kultu religijnego
3) na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi

Z odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne mogą skorzystać osoby niepełnosprawne bądź też mające na utrzymaniu taką osobę. Do wysokości limitu wynoszącego 760 zł odliczymy też wydatki poniesione na użytkowanie Internetu w miejscu zamieszkania, W tej części PIT/O wykazujemy też wydatki poniesione na nabycie nowych technologii


Do zeznania PIT-36 przeniesiemy łączną kwotę odliczeń wykazaną w rubryce 28 załącznika PIT/O.


Odliczenia z tytułu ulgi odsetkowej, do której w latach ubiegłych nabyliśmy prawo wykazujemy w części B.1 załącznika PIT/D, a następnie przenosimy je do rubryki 147 zeznania. Z kolei w rubryce 148 wykazujemy przysługujące nam na zasadzie praw nabytych odliczenia z tytułu wydatków inwestycyjnych poniesionych na terenach gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym


Odliczenia innych wydatków mieszkaniowych na zasadzie praw nabytych ujawniamy w części B.2 i B.3 załącznika PIT/D, a następnie przenosimy do rubryki 150 zeznania. W tej części zeznania wykazujemy też kwoty przysługujących odliczeń, które przenosimy na lata następne z powodu zbyt niskiego dochodu (rubryka 152).


Ostatnia pozycja do wypełnienia w tym fragmencie PIT-36 to rubryka 153. Wykazujemy w niej kwotę dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, w sytuacji gdy jako przedsiębiorcy prowadziliśmy działalność na terenie takiej strefy.


Część G. Kwoty zwiększające podstawę opodatkowania/zmniejszające stratę


Jeśli utraciliśmy prawo do odliczeń z tytułu ulg inwestycyjnych, odliczeń związanych z nabyciem nowych technologii bądź utraciliśmy prawo do zwolnienia na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, w rubryce 155 ujawniamy kwoty dokonanych odliczeń, do których utraciliśmy prawo.

Kolejne rubryki są przeznaczone na wpisanie kwot wpływających na zwiększenie podstawy opodatkowania bądź zmniejszenie straty z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej. Wysokość strat z obu źródeł po zmniejszeniach wykazujemy odpowiednio w rubrykach 163 oraz 165.


Część H. Obliczenie podatku


Kwotę dochodu po wszystkich odliczeniach po zaokrągleniu do pełnego złotego wpisujemy w rubryce 167. Będzie on stanowić podstawę obliczenia podatku.

Jeśli za granicą osiągaliśmy dochody zwolnione z opodatkowania na mocy dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i równocześnie osiągnęliśmy dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, o kwotę zagranicznych dochodów musimy zwiększyć podstawę opodatkowania w celu wyliczenia stopy procentowej.

Musimy więc dokonać rozliczenia naszych dochodów w Polsce z zastosowaniem tzw. metody wyłączenia z progresją. Kwotę dochodów zagranicznych przenosimy w takim przypadku z rubryki 9 załącznika PIT/ZG do rubryki 168 zeznania.


Przeczytaj jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Jeśli osiągaliśmy dochody w więcej niż jednym kraju, dla każdego z nich musimy osobno wypełnić PIT/ZG. W takim przypadku do zeznania przenosimy łączną kwotę dochodu zwiększającego podstawę opodatkowania do wyliczenia stopy procentowej, po uprzednim zsumowaniu kwot tego dochodu z wszystkich załączników PIT/ZG.


W takim przypadku wynik zwiększenia o dochody zagraniczne ujawniamy w rubryce 170. Po zaokrągleniu do pełnych złotych stanowi on podstawę obliczenia podatku.

Podstawę obliczenia podatku zaokrąglamy do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomijamy, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższamy do pełnych złotych.


W takim przypadku należny podatek wyliczymy stosując ustaloną uprzednio stopę procentową. Natomiast jeśli do wyliczenia należnego podatku nie stosujemy metody wyłączenia z progresją, należny podatek wyliczymy według obowiązującej skalipodatkowej. Wynik wyliczeń ujawniamy w rubryce 171.


Rubryka 172 jest przeznaczona na wpisanie kwot, które mamy obowiązek doliczyć do podatku (wskutek utraty prawa do kontynuowania odliczeń z tytułu ulg mieszkaniowych, do których nabyliśmy prawo w okresie ich obowiązywania bądź wskutek otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne albo też zwrotu zapłaconego za granicą i odliczonego podatku).



Z kolei w rubryce 173 wpisujemy kwotę podatku zapłaconego za granicą w wysokości nieprzekraczającej limitu przysługującego nam odliczenia. Rubrykę tą wypełniamy w przypadku, gdy pracowaliśmy za granicą w krajach, z którymi umowy dwustronne jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewidują metodę proporcjonalnego odliczenia, bądź takiej umowy nie ma.

Kwotę dochodu osiągniętego z pracy za granicą w kraju, z którym umowa dwustronna przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia wykazujemy w rubryce 10 załącznika PIT/ZG, natomiast kwotę zapłaconego za granicą podatku (w pełnej wysokości) – w rubryce 11 tego załącznika. Jeśli pracowaliśmy w więcej niż jednym takim kraju, do zeznania przenosimy łączną kwotę dochodu (po zsumowaniu poszczególnych jego kwot ze wszystkich załączników PIT/ZG).
Natomiast podatek zapłacony za granicą wykazujemy w zeznaniu tylko do wysokości przysługującego nam limitu odliczenia. Nie możemy więc ograniczyć się tylko do zsumowania jego kwot z poszczególnych załączników i przeniesienia łącznej kwoty do zeznania rocznego, lecz dodatkowo musimy wyliczyć wartość limitu podatku do odliczenia.


Po odliczeniu podatku zapłaconego za granicą (w granicach limitu) w rubryce 175 ujawniamy podatek, który możemy jeszcze obniżyć o przysługujące nam odliczenia.


Część I. Odliczenia od podatku


Nasz podatek z rubryki 169 możemy obniżyć przede wszystkim o składki na ubezpieczenie zdrowotne, które wykażemy w rubryce 170. Tutaj też ustawodawca wprowadził limit odliczenia, o którym musimy pamiętać. Kłopotu nie będzie, gdy odliczamy tylko składki potrącone przez płatników. Oni w przekazanych nam informacjach wpisali już kwoty składek po ograniczeniu do wysokości limitu.

Możemy się natomiast łatwo pomylić, gdy dodatkowo odliczamy składki opłacane w roku podatkowym samodzielnie (np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej). Płaciliśmy bowiem kwoty odpowiadające 9% podstawy wymiaru składki, a odliczyć możemy najwyżej kwotę stanowiącą 7,75% podstawy wymiaru. Różnicę finansujemy z własnej kieszeni i nie mamy możliwości odzyskać jej w żaden sposób.

Do zeznania wpisujemy jedną, łączną kwotę składek – zarówno tych potrąconych przez płatnika, jak i tych opłaconych samodzielnie (po ich uprzednim zsumowaniu oraz ograniczeniu do wysokości limitu).

Pani Anna Kwiatkowska była zatrudniona na podstawie umowy o pracę do końca czerwca 2008 r. Od 1 lipca 2008 r. rozpoczęła prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Z informacji przekazanej przez byłego pracodawcę wynika, że pani Anna ma prawo odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 1890 zł.
Natomiast kwota opłaconych przez panią Annę składek na to ubezpieczenie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wyniosła 1050,08 zł. Jednak odliczyć w zeznaniu rocznym będzie mogła jedynie kwotę 904,23 zł (tj. kwotę odpowiadającą 7,75% podstawy ich wymiaru). Pani Anna do odliczenia z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne wykaże łącznie kwotę 2794,23 zł. Kwotę tą wpisze w rubryce 176 zeznania PIT-36.

Wskutek najnowszej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uwzględniającej skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego już w rozliczeniu za 2008 r. zyskaliśmy możliwość odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych za granicą. Odliczeniu podlegają składki zapłacone w roku podatkowym z naszych własnych środków na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – nasze lub osób z nami współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej.

Odliczenie składek zagranicznych możemy zastosować pod warunkiem, że:
1) podstawą wymiaru tych składek nie jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska,
2) składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o PIT
3) istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym opłacaliśmy składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Nie podlegają odliczeniu od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne:
• odliczone od zryczałtowanego podatku dochodowego, na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
• odliczone od podatku obliczonego od dochodu opodatkowanego stawką liniową,
• odliczone od podatku tonażowego,
• których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Kwotę wydatków z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Podlegającą odliczeniu kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazujemy w rubryce 178 zeznania.

Jeśli przysługują nam inne odliczenia od podatku, to w zależności od rodzaju musimy je wykazać w załączniku PIT/O bądź PIT/D. W części C załącznika PIT/O możemy wykazać ulgę na gosposię oraz ulgę z tytułu wychowywania dzieci.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki (dotyczy to zarówno składek krajowych, jak i zagranicznych).

W rozliczeniu dochodów za rok 2008 korzystając z ulgi na dzieci nie mamy obowiązku wypełniania części E formularza PIT/O.

Jednym z rozwiązań wdrożonych ustawą abolicyjną (czyli ustawą z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) jest wprowadzenie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi polegającej na możliwości odliczenia od podatku w zeznaniu rocznym różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego a tym, który przypadałby do zapłaty w przypadku obliczenia go z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją (art. 27g ustawy o PIT

Z ulgi tej mamy prawo skorzystać, jeśli podlegamy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i uzyskaliśmy w roku podatkowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody:
• ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
• z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PIT
• z pozarolniczej działalności gospodarczej,
• z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi, które rozlicza na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy o PIT (tj. stosując metodę odliczenia proporcjonalnego).

W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ulga ta ma zastosowanie zarówno do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej, jak i tych opodatkowanych zgodnie z art. 30c ustawy o PIT, czyli według 19% stawki podatku. Jeśli uzyskujemy przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mamy prawo dokonać zmniejszenia ryczałtu o kwotę ustaloną w powyższy sposób.

Odliczenia nie stosuje się, gdy określone dochody uzyskane zostały w krajach i na terytoriach wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych ( czyli w tzw. rajach podatkowych).


Jeśli chcemy skorzystać z tego odliczenia, to kwotę objętą tą ulgą wykazujemy w rubryce 37 załącznika PIT/O a następnie przenosimy ją do zeznania PIT-36 wraz z pozostałymi odliczeniami, z których korzystamy.

Łączną kwotę odliczeń z tytułu tych ulg z rubryki 42 załącznika PIT/O przenosimy do rubryki 180 zeznania.


Z kolei w części C załącznika PIT/D wykazujemy odliczenia z tytułu kontynuacji ulgi na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej oraz inne odliczenia niewykorzystane w roku ubiegłym z powodu zbyt niskiego podatku (np. ulga remontowa) Łączną kwotę tych odliczeń wykazaną w rubryce 56 przenosimy do rubryki 182 zeznania.

Część J. Obliczenie zobowiązania podatkowego


Podatek pomniejszony o odliczenia wykazujemy w rubryce 185. W rubryce 186 wpisujemy natomiast kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego, jeśli z końcem roku podatkowego zakończyliśmy również prowadzoną działalność gospodarczą. Po zsumowaniu obu powyższych kwot i zaokrągleniu do pełnych złotych wyjdzie nam podatek należny (rubryka 188), który porównamy z sumą należnych zaliczek za rok podatkowy (w tym - pobranych przez płatników). W zależności od tego, która z tych wartości jest większa, różnicę pomiędzy nimi ujawnimy odpowiednio w rubryce 190 bądź 191.


Część K. Kwota do zapłaty/nadpłata


Sumę należnych zaliczek z rubryki 189 konfrontujemy z sumą zaliczek wpłaconych oraz pobranych w trakcie roku podatkowego. Te ostatnie wpisujemy bowiem w rubryce 192 zeznania. Umożliwi to zweryfikowanie prawidłowości wywiązania się z obowiązku zapłaty zaliczek i rozliczenie ewentualnych zaległości.


W rubryce 193 rozliczamy należny zryczałtowany podatek dochodowy z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008 (wymienionych w obowiązującym do końca 2008 r. art. 30e ustawy o PIT - np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego), jeśli uzyskany przez nas dochód z tego zbycia nie jest zwolniony z opodatkowania.


W kolejnej rubryce rozliczamy należny zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów wymienionych w art. 29, 30 oraz 30a ustawy o PIT, jeśli z jakichś przyczyn nie pobrał go płatnik pomimo ciążącego na nim obowiązku. Chodzi tu o podatek od dochodów (przychodów) m.in. nierezydentów z określonych rodzajów osobistej działalności, od nagród i wygranych w konkursach niekorzystających ze zwolnienia, od świadczeń dla emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami oraz podatek od niektórych przychodów/dochodów z kapitałów pieniężnych (odsetek, dywidend, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, od oszczędności zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym czy w ramach pracowniczego programu emerytalnego).


Kolejne rubryki w tej części zeznania przeznaczone są do rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych poza granicami Polski dochodów:


1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,
2) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,
3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
5) od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.


Dlatego w rubryce 195 wpisujemy obliczoną przez nas kwotę podatku należnego od tych dochodów, natomiast w rubrykach 199 i 201 wpisujemy kwoty podatku zapłaconego za granicą (po przeliczeniu na złote). Jeśli zapłacony za granicą podatek jest wyższy od podatku należnego, odliczyć możemy jedynie kwotę podatku zapłaconego do wysokości podatku należnego. Nadwyżka niestety przepada, gdyż nie możemy jej przenieść do odliczenia w latach następnych.


Po zsumowaniu wszystkich ww. wielkości otrzymujemy wynik podatkowy naszego rocznego rozliczenia. Jeśli z porównania kwoty zaliczek z kwotą podatku wynika, że zaliczki są niższe od podatku należnego za rok podatkowy, to musimy dopłacić fiskusowi różnicę. Mamy na to czas do końca kwietnia. Jeśli nie wywiążemy się terminowo z tego obowiązku, to narażamy się na konsekwencje w postaci konieczności zapłaty dodatkowo odsetek za zwłokę, a w skrajnych przypadkach możemy nawet zostać dodatkowo ukarani na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Wysokość dopłaty należnego podatku wskazujemy w rubryce 207 zeznania.


Jeżeli natomiast zaliczki są wyższe od podatku, to różnica stanowi nadpłatę (rubryka 208). Urząd ma trzy miesiące na jej zwrot, chyba że będzie sprawdzał czy nam się ona rzeczywiście należy. Wtedy termin zwrotu zostanie przedłużony o okres weryfikacji naszego zeznania przez urzędników.


Część L. Zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 44 ust. 1b ustawy


Tą część zeznania wypełniają osoby niemające miejsca zamieszkania w Polsce (nierezydenci), które bez pośrednictwa płatników uzyskują przychody wymienione w art. 29 updof. Chodzi tu o następujące przychody:


1) z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 ustawy o PIT

- z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,

- przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników (z wyjątkiem wynagrodzeń za terminowe odprowadzanie podatków), i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze

- przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,

- przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze

- przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


2) z odsetek,
3) z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,
4) z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
5) z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, a organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
6) z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,
7) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej,
8) z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,


Należny zryczałtowany podatek dochodowy jest wykazywany po zaokrągleniu do pełnych złotych w podziale na poszczególne miesiące roku podatkowego. Przy obliczaniu podatku należy uwzględnić postanowienia dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których Polska jest stroną.

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika certyfikatem rezydencji.

Część M. Odsetki naliczone zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy o PIT


W tej części wykazujemy kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku niezaliczonych do środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych ze względu na przewidywany okres używania krótszy niż rok, do dnia, w którym okres ich używania do celów działalności gospodarczej przekroczył rok.

Tak samo musimy postąpić, gdy wydatki na zakup lub wytworzenie takiego składnika majątku najpierw zaliczyliśmy bezpośrednio do kosztów, a następnie jeszcze przed upływem roku zdecydowaliśmy się zaliczyć go do środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych firmy. W obu przypadkach kwoty odsetek w podziale na poszczególne miesiące wykazujemy po zaokrągleniu do pełnych złotych.


Część N. Należne zaliczki, o których mowa w art. 44 ust. 1, 1a i 7 ustawy o PIT


Tutaj wykazujemy należne zaliczki na podatek dochodowy, które byliśmy zobowiązani opłacać samodzielnie w trakcie roku podatkowego z następujących tytułów:


1) z działalności gospodarczej,
2)
z najmu lub dzierżawy,
3)
ze stosunku pracy z zagranicy,
4)z emerytur i rent z zagranicy,
5)z niektórych rodzajów działalności wykonywanej osobiście (określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 ustawy o PIT

W tej części mamy obowiązek wykazać również zaliczkę należną z tytułu dochodów osiągniętych z pracy za granicą, którą jesteśmy zobowiązani uiścić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wróciliśmy do kraju po czasowym pobycie za granicą.

Zaliczki po zaokrągleniu do pełnego złotego wykazujemy w podziale na miesiące, bądź kwartały (jeśli wybraliśmy opłacanie zaliczek w odstępach kwartalnych).

W tej części nie wykazuje się należnych zaliczek uiszczanych w formie uproszczonej.


Część O.Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp)


Wypełnienie w zeznaniu odpowiednich pozycji traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Aby nasz wniosek był skuteczny musimy:
- złożyć zeznanie PIT-36 przed 30 kwietnia 2009 r., bądź jego korektę, która jednak nie może zostać złożona później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
- wskazać nazwę jednej organizacji pożytku publicznego uprawnionej do otrzymania wpłaty (ich lista ma zostać ogłoszona przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości w formie obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do końca grudnia 2008 r.)
- podać jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego,
- wskazać kwotę do przekazania na rzecz wybranej opp. Kwota ta nie może przekroczyć kwoty 1% z rubryki 188 (podatek należny). Kwota ta nie jest zaokrąglana według ogólnych zasad – należy ją zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Warunkiem przekazania 1% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.


Wpłata kwoty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego nastąpi po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego (o ile nie nastąpi rezygnacja z ich potrącania, tak jak to miało miejsce w przypadku rozliczenia za 2007 r.), w trzecim lub czwartym miesiącu licząc od końca miesiąca, w którym upłynął termin dla złożenia zeznania podatkowego.

Do formularzy zeznań rocznych służących do rozliczenia się za 2008 r. wprowadzono odrębną rubrykę służące do wskazania celu szczegółowego przeznaczenia kwoty 1% należnego podatku przekazywanej przez nas na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem organu podatkowego. W PIT-36 do tego celu służy rubryka 309. Natomiast poprzez zaznaczenie kwadratu w rubryce 310 wyrazimy zgodę na przekazanie przez naczelnika urzędu skarbowego obdarowanej organizacji pożytku publicznego naszych danych: imienia, nazwiska i adresu oraz informacji o wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji.

Zaznaczenie kwadratu w rubryce 310 jest nieobowiązkowe i nie ma wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1% należnego podatku.


Część P. Informacje uzupełniające


W tej części możemy podać adres do korespondencji, swój numer telefonu, numer faksu, adres e-mail, jak również poinformować o formie w jakiej chcielibyśmy otrzymać zwrot nadpłaty, wykazanej w rubryce 208. Jednak warto wiedzieć, że podanie tych informacji nie jest obowiązkowe.

Pamiętajmy, że jeśli wyrazimy wniosek o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy, to powinniśmy sprawdzić czy w formularzu NIP wskazaliśmy numer osobistego rachunku bankowego i czy jest on aktualny. Jeżeli bowiem nie wskazaliśmy numeru osobistego rachunku bankowego lub wskazany numer nie jest aktualny, to mamy obowiązek złożyć zgłoszenie NIP, podając aktualne dane dotyczące rachunku bankowego. Zgłoszenie NIP powinniśmy złożyć również w sytuacji, gdy rezygnujemy ze zwrotów na rachunek (w tym z powodu likwidacji rachunku).Wystarczy, że wtedy zaznaczymy w formularzu NIP pozycję „Rezygnacja”.

Podanie adresu do korespondencji nie będzie skutkować zwrotem na ten właśnie adres nadpłaty, jeżeli nie dopełniliśmy obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na odpowiednim formularzu NIP.


Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, zgodnie z art. 77b § 4 Ordynacji podatkowej. Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlega zwrotowi wyłącznie w kasie.

W tej części zeznania możemy również wskazać cel szczegółowy na który przekazujemy 1% podatku oraz możemy wyrazić zgodę na przekazanie naszych danych obdarowanej organizacji pożytku publicznego (patrz też opis do części O).


Część R.Informacje o załącznikach


Jeśli do zeznania dołączamy jakieś załączniki, musimy poinformować o tym urząd, do którego składamy nasze zeznanie. Uczynimy to wpisując przy symbolu dołączanych załączników ich liczbę. Wypełnienie tej części będzie oczywiście konieczne, gdy korzystamy z ulg i odliczeń (od dochodu bądź od podatku).

Są one wykazywane w załącznikach PIT/O oraz PIT/D. Ponadto w przypadku załącznika PIT/D musimy dodatkowo wskazać, do jakiego zeznania go dołączamy. Rozpoczynając korzystanie z odliczeń w ramach ulgi odsetkowej (do której nabyliśmy prawo w okresie jej obowiązywania) musimy do naszego zeznania dołączyć PIT-2K (dotyczący inwestycji objętej ulgą).

Jeśli doliczamy do naszych dochodów dochody małoletnich dzieci, musimy dołączyć załącznik PIT/M. Z kolei osiągając dochody z zagranicy musimy dołączyć tyle załączników PIT/ZG, z ilu krajów one pochodzą. Prowadzący działalność w specjalnej strefie ekonomicznej musimy dołączyć do zeznania załącznik SSE-R, natomiast korzystając z tzw. kredytu podatkowego – załącznik PIT/Z. Jeśli jako przedsiębiorcy byliśmy zobowiązani prowadzić księgi rachunkowe, do zeznania dołączamy też sprawozdanie finansowe.

Natomiast w przypadku zawarcia z Ministrem Finansów porozumienia w sprawie cen transakcyjnych do zeznania mamy obowiązek dołączyć sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.

Jeśli mamy obowiązek zaktualizować nasze dane, do zeznania powinniśmy dodatkowo dołączyć zgłoszenie aktualizacyjne - na formularzu NIP-1 bądź NIP-3.

Po raz pierwszy załącznikiem do zeznania za 2008 r. będzie w określonych przypadkach certyfikat rezydencji, czyli dokument wystawiony przez właściwe władze podatkowe danego kraju potwierdzający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Dołączać go będą nierezydenci mający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, którzy wybrali sposób opodatkowania przewidziany dla dochodów małżonków, osób samotnie wychowujących dzieci, albo przychody określone w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT (objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym), chcą opodatkować przy zastosowaniu skali podatkowej.


Część S.Oświadczenie i podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika


Kończymy wypełnianie zeznania rocznego na formularzu PIT-36 składając swój podpis w rubryce 326. Pamiętajmy o podpisaniu zeznania, gdyż brak podpisu czyni zeznanie nieważnym. Nie jesteśmy jednak w beznadziejnej sytuacji, gdy zdarzy nam się taki błąd. Ale musimy się liczyć z koniecznością osobistej wizyty w urzędzie w celu jego naprawienia.

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i za 2008 r. nie musimy koniecznie składać zeznania osobiście. Może je za nas złożyć pełnomocnik, podpisując się w specjalnie do tego przeznaczonej rubryce 328. W takim przypadku konieczne jest dołączenie do zeznania oryginału bądź uwierzytelnionego odpisu pełnomocnictwa (o ile nie zostało ono już wcześniej złożone w urzędzie).


Przykład -Jak wypełnić PIT-36 – (dochody w kraju i za granicą) za 2008 rok

Podstawa prawna: Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA