| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie powinna być opodatkowana renta otrzymywana z Niemiec

Gdzie powinna być opodatkowana renta otrzymywana z Niemiec

Mieszkam w Polsce i otrzymuję rentę z Niemiec (uległem tam wypadkowi przy pracy) - z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Nie uzyskuję innych dochodów. Renta jest wypłacana przez Bank, który pobiera od wypłacanej renty podatek dochodowy od osób fizycznych i wystawia PIT-11. Jednak podobno renta nie powinna być opodatkowana? Czy to prawda?

Renta powinna być opodatkowana tylko w Niemczech i bank w Polsce nie powinien pobierać podatku.

Kwestię tą reguluje umowa międzynarodowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec zawarta w dniu 14 maja 2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), mająca zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2005 r.

Na podstawie art. 18 ust. 1 powyższej umowy emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (tu Polska) z drugiego Umawiającego się Państwa (Niemcy), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (Polska).

Jednak zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie (Polsce) z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa (Niemcy), podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie (Niemcy).

Dlatego emerytury i renty otrzymywane z Niemiec, wypłacane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji gdy świadczenia (płatności) są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec, bowiem wówczas stosownie do ww. art. 18 ust. 2 umowy płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach


Niemieckie ustawowe ubezpieczenie społeczne składa się z pięciu działów:

- ustawowe ubezpieczenie na wypadek bezrobocia,
- ustawowe ubezpieczenie emerytalne,
- ustawowe ubezpieczenie zdrowotne,
- ustawowe ubezpieczenie od następstw wypadków oraz
- ustawowe ubezpieczenie pielęgnacyjne.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Świadczenia pochodzące z tych pięciu działów mogą mieć formę zasiłków jednorazowych lub bieżących świadczeń stałych.

Niemniej jednak wyłączne prawo do opodatkowania w Niemczech dotyczy zarówno bieżących stałych świadczeń, jak i jednorazowych zasiłków pochodzących ze wszystkich ww. działów ustawowego ubezpieczenia.

Renta otrzymywana z Niemiec nie podlega zatem opodatkowaniu w Polsce. Dlatego też bank wypłacający powyższe świadczenie nie powinien pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i wystawiać informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK