| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody pracowników oddelegowanych do pracy na Litwie

Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody pracowników oddelegowanych do pracy na Litwie

Nasza spółka z o.o. na podstawie umowy świadczy usługi polegające na wynajmowaniu pracowników: monterów i spawaczy oraz pracowników nadzoru do realizacji prac montażowo – spawalniczych. Nasi pracownicy wyjeżdżają na Litwę i tam na miejscu świadczą pracę. Ich pobyt na Litwie będzie kilkumiesięczny (od 3 do 11 miesięcy). Gdzie będą podlegać opodatkowaniu wynagrodzenia tych pracowników wypłacane przez naszą spółkę – w Polsce, czy na Litwie? Nadmieniam, że nasza spółka nie posiada na Litwie żadnego oddziału ani filii.

Natomiast art. 15 ust. 2 umowy określa wyjątek od powyższej zasady. Stanowi on, że wynagrodzenia pracowników podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, czyli w Polsce, o ile łącznie zostaną spełnione określone w tym artykule wyjątki.

Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków powoduje, iż wynagrodzenie pracowników podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 umowy, czyli w państwie, w którym praca jest wykonywana (na Litwie) oraz w państwie miejsca zamieszkania podatnika (w Polsce).

Jak obliczyć ilość dni pobytu

Obliczając długość pobytu poszczególnych pracowników na Litwie powinni Państwo kierować się wytycznymi wynikającymi z Modelowej Konwencji OECD. Zgodnie z nimi obliczanie długości pobytu w danym państwie jest dokonywane poprzez stosowanie metody opartej na „dniach fizycznej obecności”. 

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

W ramach tej metody każda część dnia, nawet bardzo krótka, spędzona przez podatnika w danym państwie, liczy się jako dzień obecności w tym państwie przy obliczaniu okresu 183 dni.

Jako dzień obecności liczone są: dzień przybycia i wyjazdu, wszystkie inne dni spędzone w danym państwie, także soboty i niedziele, święta narodowe, urlopy przed, w czasie i po zakończeniu działalności, dni choroby.

Nie bierze się pod uwagę dni spędzonych w tym państwie w czasie przejazdu między dwoma miejscami położonymi poza tym państwem. Każdy pełny dzień spędzony natomiast poza danym państwem, czy to w celach wakacyjnych, służbowych, czy z innej przyczyny, nie może być brany pod uwagę.

Zatem dochody tych pracowników, których pobyt na Litwie przekroczył ww. okres 183 dni podlegają opodatkowaniu zarówno na Litwie (państwie źródła), jak i w Polsce (państwie rezydencji).
Przy czym wówczas dla uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować przewidzianą w art. 25 ust. 1 lit. a) umowy polsko-litewskiej metodę unikania podwójnego opodatkowania. Tą metodą jest metoda wyłączenia z progresją.

Natomiast jeśli pobyt pracownika nie przekroczył 183 dni w ww. okresie dwunastomiesięcznym, to ponieważ wynagrodzenie wypłacane jest przez polską spółkę nieposiadającą na Litwie zakładu w rozumieniu umowy polsko-litewskiej, ich wynagrodzenia za pracę wykonywaną na Litwie podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

W takim przypadku spełnione są bowiem łącznie wszystkie trzy warunki wymagane przez umowę polsko-litewską w art. 15 ust. 2.

Podstawa prawna:

• art. 15 ust. 1 i 2, art. 25 ust. 1 lit. a ) umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 20.04.1994 r. - Dz. U. z 1995 r. Nr 51, poz. 277 , zm. Dz. U. z 2008 r. Nr 80, poz. 483

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »