| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy na Słowacji – jaki podatek?

Dochody z pracy na Słowacji – jaki podatek?

Nasi rodacy pracujący na Słowacji muszą wiedzieć wg jakiego prawa podatkowego (polskiego, czy słowackiego) rozliczą swoje dochody. Problem ten wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy z PwC.

Warto podkreślić, że w systemie słowackim, inaczej niż w Polsce, dochody ze stosunku pracy uzyskane do 31 stycznia kolejnego roku i dotyczące pracy wykonywanej w poprzednim roku, muszą być dodane do podstawy opodatkowania poprzedniego roku podatkowego.

Słowaccy podatnicy mogą wystąpić do słowackich władz skarbowych z prośbą o przedłużenie terminu na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Wniosek o przedłużenie terminu powinien zostać złożony najpóźniej 15 dni przed upływem terminu na złożenie zeznania podatkowego.

W ramach tej możliwości, termin  ulega  przedłużeniu maksymalnie do 30 czerwca lub jeżeli dana osoba uzyskała dochody ze źródeł zagranicznych, do 30 września.

Należy jednak zauważyć, że możliwość przedłużenia terminu na złożenie zeznania podatkowego jest uzależniona wyłącznie od uznania słowackich władz skarbowych. 

Praktyczne aspekty rozliczeń podatkowych na Słowacji

Podobnie jak w Polsce, również w Słowacji od wynagrodzeń odprowadzane są zaliczki na podatek. Przy czym, w przypadku tych osób, które są wynagradzane bezpośrednio przez podmioty słowackie, zaliczki pobierane są przez płatników w postaci podmiotów wypłacających wynagrodzenie.


Z kolei osoby, które uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę z podmiotem zagranicznym, który nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na Słowacji, są osobiście odpowiedzialne za obliczanie i opłacanie zaliczek na podatek według pewnych zasad.

Podatników tych obciąża obowiązek poinformowania ,słowackich władz skarbowych, że uzyskuje dochody z zagranicy bez pośrednictwa płatnika. Należy to uczynić do końca miesiąca, w którym podatnik po raz pierwszy uzyskał przychód.

Pobranie zaliczek odbywa się w ten sposób, że od uzyskanych faktycznie kwot, podatnik powinien obliczać zaliczki na podatek i przekazywać je na konto właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został uzyskany. Stosuje się tu zasady obliczania wysokości zaliczek obowiązujące  dotyczących dotyczących w odniesieniu do zaliczek na podatek pobieranych przez słowackich płatników.


Słowaccy rezydenci podatkowi powinni rozliczać swoje dochody począwszy od pierwszego dnia, w którym rozpoczną wykonywanie pracy na terytorium Słowacji. Natomiast słowaccy nierezydenci podatkowi są zobowiązani do odprowadzania zaliczek na podatek dopiero, gdy ich obecność na terytorium Słowacji przekroczy limit 183 dni.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »