| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy w Austrii – jak i gdzie płacić PIT

Dochody z pracy w Austrii – jak i gdzie płacić PIT

Jeżeli Polak pracuje na terytorium Austrii, to w pierwszej kolejności trzeba ustalić jakiego państwa jest aktualnie rezydentem podatkowym.

Obliczenie podatku austriackiego

Dochód (w euro)

Podatek dochodowy (w euro)

od 11 000 do 25 000

(Dochód – 11 000) x 5 110

14 000

od 25 000 do 60 000

(Dochód – 25 000) x 15 125

35 000

powyżej 60 000

(Dochód – 60 000) x 50 proc. + 20 235

Dodatkowo, przy obliczaniu ostatecznego zobowiązania podatkowego w Austrii pracownik jest uprawniony do pomniejszania podatku o następujące odliczenia:

Rodzaj odliczenia od podatku

Za dany rok (w euro)

Każdy pracownik

54

Dojazdy pracownika

291

Jedyna osoba zarabiająca w rodzinie 1):

- bez dzieci

- z jednym dzieckiem

- z dwójką dzieci

- z więcej niż dwójką dzieci – za każde dodatkowe dziecko

364

494

669

220

1) Roczny limit dochodu niezarabiającego partnera (małżonka lub konkubenta) nie może przekroczyć 2200 euro na rok lub 6000 euro na rok w przypadku rodzin posiadających przynajmniej 1 dziecko.

Zobacz także: Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Zobacz także: Kiedy trzeba mieć certyfikat rezydencji?

Z jakich ulg i odliczeń podatkowych skorzystamy w Austrii?

Na wstępie warto zaznaczyć, że każda osoba mieszkająca na stałe w Austrii lub zwyczajowo przebywająca  na jej terytorium, jest traktowana jak rezydent podatkowy, i to niezależnie od posiadanego obywatelstwa.

Odrębne regulacje stosuje się do obywateli Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy są uznawani za austriackich rezydentów, jeśli uzyskują co najmniej 90% dochodów na terytorium Austrii lub ich dochód niepodlegający austriackiemu podatkowi nie przekracza 10 tys. EUR

Pod względem systemu podatkowego Austria  jest państwem przyjaznym dla cudzoziemców. Objawia się to w ten sposób, że prawo przewiduje specjalne ulgi podatkowe dla cudzoziemców. Mają one zastosowanie w  stosunku do osób , osoba które  nie były austriackimi rezydentami w ciągu  ostatnich 10 lat, lecz decydują się na podjęcie przez pewien czas pracy w Austrii na rzecz austriackiego pracodawcy w imieniu podmiotu (pracodawcy) zagranicznego przez okres nie przekraczający 5 lat.

Reguła ta nie ma zastosowania w przypadku, gdy przewidywany okres tymczasowego zatrudnienia jest dłuższy,. Warunkiem skorzystania z preferencji podatkowej jest pozostawanie rezydentem podatkowym swojego kraju.

Poszczególne regulacje dotyczące wymienionej preferencji dotyczą między innymi wypłacanych pracownikowi-obcokrajowcowi dodatków i świadczeń. Są one zwolnione z podatku do pewnego limitu. Jako przykład można wymienić:

- dodatek za przeniesienie do innego kraju – zwolniony z opodatkowania do 1/15 kwoty rocznej pensji brutto,

- dodatek za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego – zwolniony z opodatkowania do 2200 euro miesięcznie,

- dodatek za podróże do kraju macierzystego w celu utrzymania gospodarstwa domowego – zwolniony z opodatkowania do 3372 euro rocznie

- dodatek za opłatę czesnego w prywatnej szkole w Austrii – zwolniony z opodatkowania do kwoty 110 euro miesięcznie za każdego dziecko.

Jeśli obcokrajowiec podejmujący prace w Austrii poniesie inne wydatki, np. z tytułu wykonywania obowiązków służbowych a także inne wydatki o charakterze nadzwyczajnym ma prawo  uwzględnić je w rocznym zeznaniu podatkowym. Należy jednak zaznaczyć, że ta ulga nie ma zastosowania, jeśli łączna kwota wymienionych dodatków przekroczy 35%. dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Praktyczne aspekty austriackich rozliczeń PIT

W celu zastosowania ulgi, pracodawca powinien przesłać właściwemu urzędowi skarbowemu na początku oddelegowania danej osoby do Austrii oraz z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego pisemne oświadczenie, wskazujące pracowników,  których będzie dotyczyć preferencyjne opodatkowanie.

Należy wspomnieć, że nierezydenci uzyskujący dochody ze stosunku pracy, mają w Austrii obowiązek składania zeznań podatkowych,jeśli ich dochód z austriackich źródeł przekracza 2 tys. EUR i nie były od niego pobierane zaliczki na podatek. Dochód ten podlega opodatkowywaniu według progresywnych stawek podatkowych.

Stanowiąca ogólną zasadę austriackiego systemu podatkowego ulga w postaci zerowej stawki podatkowej dla dochodu nie przekraczającego 11 tys. EUR nie ma tutaj zastosowania. Wydatki poniesione przez podatnika mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu jedynie wtedy, gdy są związane z opodatkowywanymi dochodami. Natomiast z indywidualnych ulgi podatkowych mogą korzystać wyłącznie pracownicy.

Na zakończenie wspomnieć należy, że dochody uzyskane z tytułu zatrudnienia w Austrii przez zagranicznego pracodawcę podlegają podatkowi dochodowemu w wysokości 20 %.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest starszym menedżerem, doradcą podatkowym w PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK