REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT
dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczo podatki od dochodów z pracy płacimy tam, gdzie mieszkamy. Dlatego w przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i innych terytoriach objętych podatkową jurysdykcją Wielkiej Brytanii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego rezydencji podatkowej.

Rezydencja podatkowa – czyli gdzie płacimy podatki

Zgodnie z przepisami polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) za polskiego rezydenta podatkowego uznaje się osoby przebywające w Polsce dłużej niż 183 dni w danym roku, bądź też posiadające tu ośrodek interesów życiowych.

Autopromocja

Oznacza to, że jeżeli dana osoba podejmując pracę w Wielkiej Brytanii np. pozostawi najbliższą rodzinę w Polsce, dla celów rozliczeń z fiskusem będzie ona traktowana jako polski rezydent podatkowy.

Wiąże się z tym obowiązek deklarowania i opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych w innych państwach.

Jednakże w sytuacji, w której ta sama osoba  przeniosłaby do Wielkiej Brytanii swój ośrodek interesów życiowych i spędzałaby w Polsce mniej niż 183 dni w roku, będzie ona uważana za nierezydenta podatkowego Polski.

Przepisy dotyczące rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii są bardziej skomplikowane. Funkcjonują tam trzy statusy podatkowe:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nierezydent (non-resident),
  • rezydent (resident but not ordinarily resident) i
  • zwykły rezydent (resident and ordinarily resident).

W przypadku dochodu ze stosunku pracy, nierezydent jest opodatkowany wyłącznie od dochodów uzyskanych za obowiązki wykonywane w Wielkiej Brytanii.

Z kolei rezydent podlega opodatkowaniu od dochodu otrzymanego za obowiązki pracownicze wykonywane w Wielkiej Brytanii oraz od dochodu za obowiązki wykonywane poza brytyjskimi granicami, ale wypłaconego w Wielkiej Brytanii bądź tam przekazanego, przywiezionego (remittance).

Natomiast zwykły rezydent jest - co do zasady – opodatkowany w Wielkiej Brytanii od całości swoich ogólnoświatowych dochodów.

Wyjątkiem będzie sytuacja osoby, która jest zwykłym rezydentem w Wielkiej Brytanii, ale nie posiada statusu tzw. osoby stale zamieszkującej w Wielkiej Brytanii (UK domiciled), i na podstawie odrębnej umowy o pracę zawartej z pracodawcą mającym siedzibę poza granicami Wielkiej Brytanii jest wynagradzana za obowiązki wykonywane całkowicie poza Wielką Brytanią.

Określając obowiązki podatkowe osoby pracującej w Wielkiej Brytanii należy rozpocząć od określenia jej statusu podatkowego. Nierezydentem jest zasadniczo osoba, której długość pobytu w Wielkiej Brytanii w danym roku podatkowym nie przekroczyła 183 dni.

Status rezydenta uzyska osoba, która albo przekroczyła ten okres w roku podatkowym, albo przebywała tam średnio powyżej 90 dni w każdym z czterech kolejnych lat podatkowych (nie licząc roku przyjazdu i wyjazdu).

W tym drugim przypadku osoba ta będzie jednak traktowana jako rezydent dopiero od piątego roku podatkowego. Począwszy od 6 kwietnia 2008 r., dni przyjazdu do i wyjazdu z Wielkiej Brytanii są również brane pod uwagę przy określaniu rezydencji podatkowej pod warunkiem, że osoba jest obecna w Wielkiej Brytanii o godz. 24 tego dnia.

Jeśli chodzi o najbardziej brzemienny w skutki podatkowe status zwykłego rezydenta, uzyskuje go osoba, która m.in: przybyła do Wielkiej Brytanii z intencją pobytu tam dłużej niż 3 lata, bądź zakupiła lub wynajęła tam nieruchomość na okres powyżej trzech lat, od – odpowiednio – momentu przyjazdu, zakupu nieruchomości lub zawarcia umowy najmu.

W pewnych wypadkach może dojść do powstania konfliktu rezydencji – dzieje się tak, gdy zarówno Polska, jak i Wielka Brytania na podstawie swojego krajowego prawa uznały daną osobę za swojego rezydenta podatkowego. Rozwiązanie tego problemu powinno wówczas nastąpić w oparciu o  umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartą pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

PIT od dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii

Dochody pracownicze są opodatkowane w Wielkiej Brytanii według progresywnej skali podatkowej.

Obowiązują dwie stawki podatku: 20 oraz 40% .W pewnych przypadkach możliwe jest zastosowanie 50% stawki podatkowej. Roczna kwota wolna od opodatkowania wynosi, co do zasady 7 457 GPB w latach 2011-2012.

Należy podkreślić, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia roku następnego.

Skala PIT w Wielkiej Brytanii 

Wysokość dochodu do opodatkowania w 2009/10 oraz w 2010/2011 (w funtach)

Stawka podatku (w proc.)

do 37 400

powyżej 37 400 do 150 000

powyżej 150 000

20

40

50*

* Stawka 50% dotyczy dochodów uzyskanych od 1 kwietnia 2010 r. 

W przypadku, gdy podatnik uzyskuje tylko dochody z pracy, nie jest zobowiązany do złożenia zeznania rocznego w Wielkiej Brytanii. Wyjątek stanowi sytuacja posiadania dochodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu w tym kraju, np. dywidendy, dochody ze sprzedaży akcji, odsetki itp.

Pracownik może dokonać samodzielnego złożenia zeznania rocznego do brytyjskiego urzędu skarbowego (Inland Revenue), w zakresie obejmującym jego dane i zestawienie dochodów z poszczególnych źródeł oraz ulg, a urząd dokona za niego kalkulacji podatku. Drugą możliwością jest samodzielne obliczenie podatku.  

Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Man

Polak w Anglii – podatek od dochodów z pracy

Wielka Brytania jest bardzo częstym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Często podejmują tam pracę tymczasową. Należy pamiętać, że Polak pracujący za granicą, a posiadający wciąż miejsce zamieszkania w Polsce nadal ma obowiązki podatkowe w kraju.

Wszystkim warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwie kwestie:

- aktualizację danych identyfikacyjnych oraz

- rozliczenie się z dochodów z polskim fiskusem.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym podatnik jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-3 – przedsiębiorcy i ZAP-3 pozostali) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 30 dni od zaistnienia zmiany.

NIP 2012 – zmiany od A do Z

Jeśli Polak w związku z wyjazdem do Wielkiej Brytanii utraci miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, powinien dokonać aktualizacji swoich danych w urzędzie skarbowym. Sytuacja taka wystąpi, jeśli nie będzie on przebywał w Polsce dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym, ani nie będzie posiadał w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

Jednak nawet jeśli nadal będzie miał miejsce zamieszkania w Polsce w świetle polskich przepisów, ale równocześnie będzie traktowany jak osoba posiadająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem brytyjskim, powinien ustalić, gdzie ostatecznie jest jego miejsce zamieszkania na podstawie dodatkowych kryteriów rezydencji określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej miedzy Polską a Wielką Brytanią.

Jeśli okaże się, że za granicą – powinien dokonać aktualizacji swoich danych w urzędzie skarbowym.

Podobne obowiązki będą ciążyć na podatniku w momencie powrotu do kraju. Osoba, której ostateczne miejsce zamieszkania nadal jest w Polsce, musi pamiętać o rozliczeniu się z polskim fiskusem zarówno z dochodów uzyskanych w Polsce (jeśli je osiągnęła), jak i uzyskanych w Wielkiej Brytanii.

Do tych drugich będą miały zastosowanie postanowienia polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Trzeba jednak podkreślić, że dochody brytyjskie uzyskane po 1 stycznia 2007 r. są zwolnione z opodatkowania w Polsce (zgodnie z metodą wyłączenia z progresją).

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Gdzie powinien się rozliczać Polak pracujący w Wielkiej Brytanii

Należy je wziąć jedynie pod uwagę dla celów obliczenia efektywnej stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie do innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (jeśli takie są).

Z kolei osoby, które wraz z wyjazdem do Wielkiej Brytanii utracą miejsce zamieszkania w Polsce, muszą rozliczyć się przed polskim fiskusem jedynie z dochodów osiągniętych z polskich źródeł. 

Sylwia Janek, doradca podatkowy, starszym konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA