| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Zasadniczo podatki od dochodów z pracy płacimy tam, gdzie mieszkamy. Dlatego w przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i innych terytoriach objętych podatkową jurysdykcją Wielkiej Brytanii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego rezydencji podatkowej.

Polak w Anglii – podatek od dochodów z pracy

Wielka Brytania jest bardzo częstym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Często podejmują tam pracę tymczasową. Należy pamiętać, że Polak pracujący za granicą, a posiadający wciąż miejsce zamieszkania w Polsce nadal ma obowiązki podatkowe w kraju.

Wszystkim warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwie kwestie:

- aktualizację danych identyfikacyjnych oraz

- rozliczenie się z dochodów z polskim fiskusem.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym podatnik jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP-3 – przedsiębiorcy i ZAP-3 pozostali) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 30 dni od zaistnienia zmiany.

NIP 2012 – zmiany od A do Z

Jeśli Polak w związku z wyjazdem do Wielkiej Brytanii utraci miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, powinien dokonać aktualizacji swoich danych w urzędzie skarbowym. Sytuacja taka wystąpi, jeśli nie będzie on przebywał w Polsce dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym, ani nie będzie posiadał w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

Jednak nawet jeśli nadal będzie miał miejsce zamieszkania w Polsce w świetle polskich przepisów, ale równocześnie będzie traktowany jak osoba posiadająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem brytyjskim, powinien ustalić, gdzie ostatecznie jest jego miejsce zamieszkania na podstawie dodatkowych kryteriów rezydencji określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej miedzy Polską a Wielką Brytanią.

Jeśli okaże się, że za granicą – powinien dokonać aktualizacji swoich danych w urzędzie skarbowym.

Podobne obowiązki będą ciążyć na podatniku w momencie powrotu do kraju. Osoba, której ostateczne miejsce zamieszkania nadal jest w Polsce, musi pamiętać o rozliczeniu się z polskim fiskusem zarówno z dochodów uzyskanych w Polsce (jeśli je osiągnęła), jak i uzyskanych w Wielkiej Brytanii.

Do tych drugich będą miały zastosowanie postanowienia polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Trzeba jednak podkreślić, że dochody brytyjskie uzyskane po 1 stycznia 2007 r. są zwolnione z opodatkowania w Polsce (zgodnie z metodą wyłączenia z progresją).

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

Gdzie powinien się rozliczać Polak pracujący w Wielkiej Brytanii

Należy je wziąć jedynie pod uwagę dla celów obliczenia efektywnej stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie do innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (jeśli takie są).

Z kolei osoby, które wraz z wyjazdem do Wielkiej Brytanii utracą miejsce zamieszkania w Polsce, muszą rozliczyć się przed polskim fiskusem jedynie z dochodów osiągniętych z polskich źródeł. 

Sylwia Janek, doradca podatkowy, starszym konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK