| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy najciekawsze pytania z zakresu rozliczania dochodów zagranicznych w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Dochody uzyskane tylko w Niemczech

W ubiegłym roku pracowałam przez 2 miesiące w Niemczech, jednocześnie nie uzyskiwałam przychodów z pracy w Polsce. Słyszałam, że w takim wypadku nie trzeba składać zeznania podatkowego, czy to prawda?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Jeżeli osoba fizyczna nie ma miejsca zamieszkania na terenie RP, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP (ograniczony obowiązek podatkowy).

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce nie powstaje w przypadku, gdy podatnik uzyskał dochód z państwa, z którym obowiązująca umowa przewiduje, jako metodę unikania podwójnego opodatkowania, metodę wyłączenia z progresją (m.in. Niemcy) i nie uzyskał on w tym samym roku podatkowym innego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej (jeżeli nie korzysta z rozliczenia wspólnego z małżonkiem lub opodatkowania w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci).

Ulga internetowa 2014/2015 - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Jak rozliczyć dochody z pracy sezonowej we Francji

Mieszkam i pracuję w Polsce, otrzymuję dochody na podstawie umowy o pracę, ale w sierpniu 2014r. wyjechałem na tydzień do Francji na zbiórkę winogrona. Przywiozłem umowę i rozliczenie w języku francuskim. Wiem, że muszę się rozliczyć na PIT-36 i wypełnić załącznik PIT/ZG, ale nie mam pojęcia, w którą pozycję mam wpisać ten dochód (euro przeliczone wg średniego kursu NBP) i jak to rozliczyć?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

W odpowiedzi na Pana pytanie informujemy, że jeżeli Pana miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajduje się w Polsce, a świadczył Pan w 2014 r. pracę na rzecz francuskiego pracodawcy oraz uzyskał Pan dochód z tytułu pracy wykonywanej w Polsce - powinien Pan do końca kwietnia rozliczyć się na formularzu PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG, stosując jako metodę unikania podwójnego opodatkowania - metodę wyłączenia z progresją.

Zastosowanie tej metody oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty we Francji, jednak ma on wpływ na ustalenie stawki podatku należnego od pozostałego dochodu osiągniętego w Polsce i opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Obliczenie podatku z uwzględnieniem tej metody przedstawia się następująco:

1)  do dochodów (po odliczeniu składek ZUS, ulg, darowizn) uzyskanych w Polsce należy dodać dochody zwolnione (przychód pomniejszony o diety i koszty) uzyskane za granicą. Od tak ustalonego dochodu obliczyć podatek wg skali,

2)  obliczony podatek podzielić należy przez łączne dochody (Polska i zagranica) pomnożyć przez 100. Uzyska się w ten sposób stopę procentową, wg której oblicza się należny podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu, czyli od dochodów polskich. 

Dochód uzyskany we Francji wykazać należy w poz. 174 zeznania PIT-36 oraz poz. 8 i poz. 26 załącznika PIT/ZG. W celu ustalenia dochodu należy, przychód brutto osiągany za granicą pomniejszyć o przysługujące diety (30% równowartości diety z tytułu podróży służbowej określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zagranicznej podróży służbowej, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy). Następnie obliczoną w ten sposób kwotę przeliczyć na złote  polskie i odjąć koszty uzyskania przychodów (pracownicze podstawowe lub dla dojeżdżających podwyższone).

Przychody w walucie obcej należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK