Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT
REKLAMA
REKLAMA
Słowenia - rezydencja podatkowa
Za rezydenta podatkowego Słowenii będzie uznana osoba fizyczna, bez względu na narodowość jeśli:
REKLAMA
- posiada stały adres (zarejestrowany) w tym kraju;
- posiada aktualne miejsce zamieszkania w Słowenii (tj. najczęściej przebywa w Słowenii);
- ma centrum interesów personalnych i ekonomicznych w Słowenii;
- jego pobyt w Słowenii przekroczył 183 dni w roku kalendarzowym.
Status rezydencji podatkowej musi być oficjalnie potwierdzony przez słoweńskie władze podatkowe, a odpowiednia forma musi być złożona z zeznaniem podatkowym. Jest to szczególnie istotne dla obcokrajowców, którzy przenoszą się do Słowenii (więc nie są automatycznie uznani za rezydentów jak rodowici Słoweńcy). Władze podatkowe wydają decyzję potwierdzającą rezydencję podatkową, a status rezydencji danego podatnika zostaje odnotowany w systemie. Wyłącznie po dopełnieniu tej procedury urząd podatkowy uwzględni ulgi podatkowe w decyzji określającej podatek.
Monitor Księgowego – prenumerata
Słoweński system podatkowy
W prawie słoweńskim rozróżnia się sześć kategorii dochodów:
· dochód osobisty (ze stosunku pracy, emerytura, umowy zlecenia i inne)dochód z prowadzonej działalności gospodarczej czy profesjonalnej,
· dochód z rolnictwa lub leśnictwa,
· dochód z najmu nieruchomości i przeniesienia własności),
· dochód z kapitału (odsetki, dywidend, zyski kapitałowe),
· inny dochód (np. nagrody, podarunki, stypendia itp.).
Podobnie jak w Polsce, system słoweński przewiduje wpłacanie zaliczek na podatek przez cały rok. W sytuacji, gdy pracodawca ma swoją siedzibę w Słowenii, uiszcza on stosowne kwoty w imieniu pracownika. Płatnicy są zobowiązani do pobrania i zapłacenia zaliczki na podatek w dniu wypłaty wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie ze stosunku pracy jest wypłacane przez zagranicznego pracodawcę (tj. niemającego siedziby w Słowenii) osoba otrzymująca wynagrodzenie powinna zadeklarować dochód do urzędu podatkowego do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku nierezydentów obowiązujący termin to 7 dni od daty otrzymania dochodu.
Rok podatkowy w Słowenii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Rezydenci podatkowi tego kraju są przy tym zobowiązani zadeklarować i opodatkować w Słowenii cały światowy dochód. Z kolei nierezydenci rozliczają się z fiskusem słoweńskim tylko od dochodów mających źródło w Słowenii. Od 1 stycznia 2007 r. walutą obowiązującą w Słowenii jest euro. Skala podatkowa jest progresywna i zależna od dochodów osiąganych przez podatnika, zaś stawka waha się od 16 do nawet 50%. W Słowenii funkcjonuje system wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, a także dosyć rozbudowany katalog ulg i zwolnień podatkowych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo pełnej wersji Raportu.
Rozliczenie dochodów słoweńskich w Polsce
Dochody uzyskane przez Polaka z pracy na terytorium Słowenii i podlegające tam opodatkowaniu zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Zostaną one uwzględnione w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy w Słowenii nie musi obawiać się, że jego dochody zostaną opodatkowane podwójnie.
Zastosowanie metody wyłączenia z progresją oznacza, że dochody z pracy w Słowenii (np. ze słoweńskiej umowy o pracę) są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.
REKLAMA
Warto dodać, że składając zeznanie, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Słowenii dieta wynosi 41 EUR za dzień).
Podatnik (jeżeli osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT), może również skorzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci (zakładając, że spełnia warunki wskazane w polskich przepisach PIT). Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Słowenii mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).
Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowych PwC
Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA