REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT
Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT

REKLAMA

System podatkowy Słowenii i problematykę opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w Słowenii omawiają eksperci PwC.

Słowenia - rezydencja podatkowa

Za rezydenta podatkowego Słowenii będzie uznana osoba fizyczna, bez względu na narodowość  jeśli:

- posiada stały adres (zarejestrowany) w tym kraju;

- posiada aktualne miejsce zamieszkania w Słowenii (tj. najczęściej przebywa w Słowenii);

- ma centrum interesów personalnych i ekonomicznych w Słowenii;

- jego pobyt w Słowenii przekroczył 183 dni w roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status rezydencji podatkowej musi być oficjalnie potwierdzony przez słoweńskie władze podatkowe, a odpowiednia forma musi być złożona z zeznaniem podatkowym. Jest to szczególnie istotne dla obcokrajowców, którzy przenoszą się do Słowenii (więc nie są automatycznie uznani za rezydentów jak rodowici Słoweńcy). Władze podatkowe wydają decyzję potwierdzającą rezydencję podatkową, a status rezydencji danego podatnika zostaje odnotowany w systemie. Wyłącznie po dopełnieniu tej procedury urząd podatkowy uwzględni ulgi podatkowe w decyzji określającej podatek.

Monitor Księgowego – prenumerata

Słoweński system podatkowy

W prawie słoweńskim rozróżnia się sześć kategorii dochodów:

· dochód osobisty (ze stosunku pracy, emerytura, umowy zlecenia i inne)dochód z prowadzonej działalności gospodarczej czy profesjonalnej,

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

· dochód z rolnictwa lub leśnictwa,

· dochód z najmu nieruchomości i przeniesienia własności),

· dochód z  kapitału (odsetki, dywidend, zyski kapitałowe),

· inny dochód (np. nagrody, podarunki, stypendia itp.).

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Podobnie jak w Polsce, system słoweński przewiduje wpłacanie zaliczek na podatek przez cały rok. W sytuacji, gdy pracodawca ma swoją siedzibę w Słowenii, uiszcza on stosowne kwoty w imieniu pracownika. Płatnicy są zobowiązani do pobrania i zapłacenia zaliczki na podatek w dniu wypłaty wynagrodzenia.  Jeśli wynagrodzenie ze stosunku pracy jest wypłacane przez zagranicznego pracodawcę (tj. niemającego siedziby w Słowenii) osoba otrzymująca wynagrodzenie powinna zadeklarować dochód do urzędu podatkowego do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku nierezydentów obowiązujący termin to 7 dni od daty otrzymania dochodu.

Rok podatkowy w Słowenii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Rezydenci podatkowi tego kraju są przy tym zobowiązani zadeklarować i opodatkować w Słowenii cały światowy dochód. Z kolei  nierezydenci rozliczają się z fiskusem słoweńskim tylko od dochodów mających źródło w Słowenii. Od 1 stycznia 2007 r. walutą obowiązującą w Słowenii jest euro. Skala podatkowa jest progresywna i zależna od dochodów osiąganych przez podatnika, zaś stawka waha się od 16 do nawet 50%. W Słowenii funkcjonuje system wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, a także dosyć rozbudowany katalog ulg i zwolnień podatkowych.  Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo pełnej wersji Raportu

Rozliczenie dochodów słoweńskich w Polsce

Dochody uzyskane przez Polaka z pracy na terytorium Słowenii i podlegające tam opodatkowaniu zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Zostaną one uwzględnione w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy w Słowenii nie musi obawiać się, że jego dochody zostaną opodatkowane podwójnie.

Druki PIT

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Zastosowanie metody wyłączenia z progresją oznacza, że dochody z pracy w Słowenii (np. ze słoweńskiej umowy o pracę) są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.


Warto dodać, że składając zeznanie, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Słowenii dieta wynosi 41 EUR za dzień).

Podatnik (jeżeli osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT), może również skorzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci (zakładając, że spełnia warunki wskazane w polskich przepisach PIT). Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Słowenii mogą być odliczone w Polsce (pod pewnymi warunkami).

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowych PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA