REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej osób rozlicza PIT od dochodów z zagranicy

Coraz więcej osób rozlicza PIT od dochodów z zagranicy
Coraz więcej osób rozlicza PIT od dochodów z zagranicy

REKLAMA

REKLAMA

Co roku większa liczba osób składa zeznania podatkowe w Polsce uwzględniające dochody uzyskane za granicą. Tak wynika z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez Ministerstwo Finansów. Za 2016 rok zeznania podatkowe PIT z tymi dochodami złożyło niemal 419 tys. podatników, a przykładowo za 2012 r. tylko 242 tys. osób.

Zgodnie z informacją przekazaną PAP, za 2012 r. 242 tys. podatników wykazało dochody z zagranicy objęte formularzem PIT/ZG. Za 2013 r. było ich 267 tys., za 2014 r. – 297 tys., za 2015 r. – 382 tys., a za zeszły rok – 419 tys.

Autopromocja

PAP zapytała ekspertów o zasady opodatkowania dochodów np. programistów, czy tłumaczy, które osiągane są przez nich w Polsce z tytułu zleceń z zagranicy. Takich przypadków jest coraz więcej w związku z postępującą globalizacją i powszechniejszym świadczeniem usług zdalnie.

Chodzi na przykład o sytuację, kiedy osoba wykonująca w Polsce pracę albo studiująca i mieszkająca tu, od czasu do czasu uzyskuje dodatkowy dochód z tytułu takiego zlecenia. Mam więc pytanie, czy można od Państwa uzyskać informacje na temat zasad opodatkowania takich dochodów?

Partner w Crido Taxand Marek Gadacz wyjaśnił, że osoby otrzymujące dochody za pracę z zagranicy, a wykonujące tę pracę w Polsce, czyli w miejscu, gdzie nie ma polskiego płatnika, są zobowiązane do samodzielnej zapłaty podatku dochodowego. Dotyczy to zarówno zaliczek na podatek płatnych miesięcznie, jak i rocznego podatku płatnego do 30 kwietnia następnego roku.

"W sytuacji, kiedy dochód jest uzyskiwany nieregularnie, płatność zaliczki występuje jedynie za te miesiące, w których osoba otrzymała dochód. Zaliczki zasadniczo są obliczane według stawki 18 proc. (...) i płatne do 20 dnia kolejnego miesiąca z wyjątkiem zaliczki za grudzień. Podatek za dochód grudniowy jest płatny wraz zeznaniem rocznym. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może pomniejszyć przychody o odpowiednie koszty uzyskania i zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast doradca podatkowy z kancelarii Ożóg Tomczykowski Adam Ossowski zwrócił uwagę, że w takich przypadkach mogą mieć zastosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Regulują one bowiem kwestie dotyczące tego, w jakim zakresie dany kraj ma władztwo podatkowe nad dochodem.

Ossowski wyjaśnił, że np. w przypadku polskiego studenta, który nie prowadzi działalności gospodarczej i otrzymuje jednorazowe zlecenie na tłumaczenie, np. od firmy z Niemiec, zleceniodawca wypłacając wynagrodzenie potrąca podatek u źródła i wpłaca go do właściwego urzędu skarbowego.

"Jeżeli jednak zleceniodawca otrzyma od tłumacza tzw. certyfikat rezydencji, wówczas wypłaci kwotę brutto nie pomniejszoną o podatek. W takim przypadku uzyskany dochód będzie podlegał opodatkowaniu w państwie zamieszkania tłumacza" - powiedział doradca podatkowy.

Na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania urzędy skarbowe z Polski i Niemiec mają możliwość sprawdzenia, gdzie i w jakiej wysokości podatek został faktycznie odprowadzony.

"Jeżeli dochód jest za granicą opodatkowany niższą stawką niż w Polsce, to podatnik będzie musiał dopłacić różnicę polskiemu fiskusowi" - dodał Ossowski.

Zastrzegł, że w obrocie profesjonalnym - w zależności od przypadku - zwłaszcza płatnicy rezygnują ze starania się o certyfikat rezydencji. "Zdarza się, że niektórzy płatnicy odstępują od uzyskania certyfikatu rezydencji, nawet jeśli certyfikat ten dawałby im możliwość niepobierania podatku u źródła w Polsce. Czasami "taniej" jest pobrać podatek u źródła, bowiem wysiłek administracyjny związany z uzyskaniem certyfikatu też generuje pewne koszty" - powiedział doradca podatkowy.

Ministerstwo Finansów w przesłanych PAP wyjaśnieniach podało, że zgodnie z ustawą o PIT osoby fizyczne, jeżeli mają w Polsce miejsce zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jet to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

"Podkreślić należy, iż powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska" - zaznaczono.

Resort zastrzegł, że ze względu na różne indywidualne sytuacje, trudne jest zajęcie jednoznacznego stanowiska co do sposobu, w jaki opodatkowane są uzyskane dochody na gruncie ustawy PIT.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata


Niemniej, jak wskazano, ustawa ta przewiduje, iż "przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów otrzymanych na podstawie umowy zlecenia (umowy o dzieło) zawartej w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT".

Natomiast, w sytuacji, gdy przedmiotem umów są prawa autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, przychody z tytułu zawartych umów należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych (art. 18 ustawy PIT).

MF przypomina, że na stronie internetowej MF (http://sip.mf.gov.pl/) dostępna jest baza SIP, w której zgromadzone są interpretacje przepisów prawa podatkowego oraz inne informacje podatkowe. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

edytor: Bożena Dymkowska

mmu/ dym/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA