reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak rozliczyć wspólników w delegacji

Jak rozliczyć wspólników w delegacji

W naszej spółce jawnej wspólnicy odbywają podróże służbowe krajowe oraz zagraniczne w celach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnicy mają wypłacane diety oraz zwracane są im koszty noclegów które są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach.
Czy koszty diet oraz noclegów wspólników będą stanowiły u nich opodatkowany przychód jeżeli zwrócone wydatki zostały zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu?

NIE

Podróże te nie powodują dla wspólników żadnego przysporzenia i nie mogą być uznane za przychód podatkowy. Dlatego spółka nie ma obowiązku pobrania podatku i wykazania go w deklaracji miesięcznej. Nie ma również podstaw do zastosowania zwolnienia zapisanego w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, a co za tym idzie zawartego w nim wyłączenia.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a. podróży służbowej pracownika,
b. podróży osoby niebędącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju,.

Ale zgodnie z art. 21 ust. 13 ustawy o PIT w przypadku osób niebędących pracownikami zwolnienia powyższego nie stosuje się, jeżeli wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i były faktycznie poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Wydaje się więc pozornie, że w przypadku wspólników nie będących pracownikami zwolnienia z PIT nie ma.

Jednak trzeba wiedzieć, że w myśl przepisów kodeksu spółek handlowych prowadzenie spraw spółki rozumiane jako podejmowanie decyzji dotyczących funkcjonowania spółki jest ustawowym prawem i obowiązkiem każdego wspólnika. Za prowadzenie tychże spraw wspólnik spółki nie otrzymuje wynagrodzenia, co wynika bezpośrednio z art. 46 ksh.

Dlatego w przypadku odbywania podróży służbowych przez wspólnika w celu załatwienia spraw spółki zasadnym jest rozróżnienie - z podatkowego punktu widzenia - statusu wspólnika spółki osobowej od statusu pracownika.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Do wspólnika – osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą – nie mogą mieć bowiem zastosowania regulacje szczególne dotyczące pracowniczych podróży służbowych zawarte zarówno w przepisach szczególnych jak i w ustawie o PIT. W konsekwencji  zasady określone w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT nie znajdą tu zastosowania.

U wspólnika spółki nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu również dlatego, że w przedmiotowej sprawie finansowanie podróży wspólników następuje ze środków spółki jawnej. Przepis art. 28 kodeksu spółek handlowych precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Sfinansowanie podróży służbowej wspólnika spółki jawnej ze środków spółki nie skutkuje więc powstaniem u niego przychodu, zatem na spółce nie ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika.

Taką interpretację omawianej sytuacji akceptują organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 sierpnia 2010 r. (nr ILPB1/415-577/10-2/KŁ).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama