reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Aport wytworzonego znaku towarowego na korzystnych warunkach do końca 2010 r.

Aport wytworzonego znaku towarowego na korzystnych warunkach do końca 2010 r.

Posiadacze cennych znaków towarowych albo innych wartości niematerialnych i prawnych mają prawdopodobnie czas tylko do końca 2010 r. na urealnienie ich wartości bez zapłacenia od tej operacji podatku dochodowego.

Przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT nakazuje za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uznać - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. 

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Wartość ta nie może być jednak wyższa od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Przepis ten wykorzystywany jest przez podatników, którzy dysponują cennym znakiem towarowym.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Jeżeli ten znak nie został nabyty, to nie może być amortyzowany według jego rzeczywistej wartości. Przy poważnej wartości znaku towarowego, opłaca się podatnikowi stworzyć odrębną spółkę i wnieść znak do niej aportem.

Dlaczego jest tak duże zainteresowanie wnoszeniem aportów składających się z wartości niematerialnych i prawnych do spółek cywilnych albo osobowych w rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych (jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, partnerska)?

Przy tej okazji wartość np. znaku towarowego zostanie urealniona, ale podmiot wnoszący aport nie osiągnie przychodu.

Wniesienie do spółki osobowej prawa do znaku towarowego powoduje jego przejście na spółkę (zbycie). Poprzedni właściciel znaku uzyskuje udział w spółce osobowej. Nie powoduje to przyrostu majątkowego.

Sądy orzekają tak niekiedy także w odniesieniu do spółek kapitałowych wnoszących aportem znaki towarowe do spółek osobowych (zob. wyrok WSA w Krakowie 11 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 623/10).

Oczywiście organy podatkowe uważają, że powstaje przychód po stronie wnoszącego aport. Ale przegrywają o to spory przez sądami.

Drugi sposób blokowania urealniania wartości znaków towarowych to teza, że spółka, do której wniesiono aport powinna kontynuować amortyzację według wartości początkowej, jaką miał znak w księgach pierwotnego właściciela.

Prawdopodobnie nowe przepisy blokujące możliwość urealniania wartości znaków towarowych bez zapłacenia podatku dochodowego zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Alternatywnym sposobem urealnienia wartości znaku towarowego jest wniesienie go do spółki jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa a nie pojedynczego składnika majątku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama