reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń


Jeżeli przychód z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o PIT wynikający z umowy zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – płatnik pobiera podatek w wysokości 18% przychodu (bez żadnych kosztów). Od 2011 roku będzie to dotyczyć wszystkich tego typu umów do 200 zł a nie tych, których wysokość nie przekroczyła miesięcznie tej kwoty.

1 stycznia 2009 r. wprowadzono do ustawy o podatku PIT tzw. „ryczałt od 200 zł”. W ten sposób podatnicy i płatnicy określają 18% podatek ryczałtowy pobierany np. od należności z tytułu drobnych umów zlecenia i o dzieło. Obowiązująca do końca 2010 r. konstrukcja tego podatku powodowała wiele kłopotów dla jego płatników.
Ustawodawca wziął pod uwagę opinię przedsiębiorców i uprościł zasady stosowania ryczałtu. Nowe zasady, które wejdą w życie od początku 2011 roku są korzystne dla przedsiębiorców, ale niekorzystne dla zleceniobiorców. Prawdopodobnie więcej drobnych umów zlecenia i o dzieło będzie podlegać ryczałtowi 18%.

Od 1 stycznia 2011 r. płatnik będzie miał obowiązek zastosować ryczałt wtedy, gdy wartość należności zawartej z osobą niebędącą pracownikiem określonej w umowie z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o PIT zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – w wysokości 18% przychodu.

Do końca 2010 r. obowiązują te same zasady z jedną różnicą. Obowiązek zastosowania ryczałtu nie był zależny tylko od treści jednej umowy jak to będzie od 1 stycznia 2011 r.

Do końca 2010 r. płatnik podatku ma obowiązek przed zastosowaniem ryczałtu sprawdzić, czy suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł. I jeżeli nie przekraczała pobrać ryczałt.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Jest to ogromny kłopot dla płatników, zwłaszcza w firmach posiadających wiele oddziałów i struktur niezależnych od siebie. Firmy te musiały wdrożyć procedury sprawdzania, czy np. zleceniobiorca nie podpisał w jednym miesiącu kilku umów o wartości nie przekraczającej łącznie 200 zł. Kłopoty powodowało też rozliczanie umów zawieranych w jednym miesiącu, ale realizowanych w kolejnym.

Według nowych przepisów zasady opodatkowania ryczałtem są dużo prostsze. Analizie podlega tylko jedna umowa. Jest to niekorzystne dla podatników.

W 2011 r. absolwent nie pracujący na etacie podpisał z tą samą firmą 3 umowy zlecenia na wykonanie usług nie podlegających prawu autorskiemu. Wartość każdej umowy to 180 zł. Pomimo, że absolwent w ciągu dwóch tygodni zarobił 540 zł, zostanie pobrany przez płatnika 18% podatek ryczałtowy (po zaokrągleniu 97 zł).
Absolwent nie będzie mógł uniknąć jego zapłacenia poprzez skorzystanie z 20% kosztów uzyskania przychodów, zaliczenie do kosztów składek społecznych, odliczenie od podatku części zapłaconej składki zdrowotnej, skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, ulgi na Internet, ulgi dla krwiodawców, ulgi prorodzinnej. 540 zł przychodu nie zostanie wykazane w zeznaniu rocznym za 2011 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń
W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama