| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > W 2011 roku likwidacja firmy nie będzie opodatkowana PIT

W 2011 roku likwidacja firmy nie będzie opodatkowana PIT


Od 1 stycznia 2011 r. ustawodawca przesunął moment opodatkowania na dzień faktycznego uzyskania przychodu ze sprzedaży składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki. Został zlikwidowany tzw. podatek od likwidacji firmy.

Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

Przychód z działalności gospodarczej

Przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

• pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
• otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Przychodem z działalności gospodarczej nie są jednak przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

• pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
• otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki
– jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Ustawodawca w następujący sposób uzasadnił zmianę przepisów: 

„Zakłada się rezygnację z opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodu z remanentu likwidacyjnego. Przesunięcie momentu opodatkowania składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki na dzień faktycznego uzyskania przychodu i w związku z tym rezygnacja z 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego dodatkowo upraszcza system podatkowy.

Przesunięcie momentu opodatkowania na dzień faktycznego uzyskania przychodu ze sprzedaży składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki będzie skutkować obowiązkiem sporządzenia wykazu składników na dzień likwidacji spółki. Umożliwi to późniejszą weryfikację obowiązków podatkowych.

W celu zachowania spójności zasad opodatkowania, obowiązek sporządzenia wykazu będzie dotyczyć również podatników prowadzących działalność indywidualnie, co jest uzasadnione tym bardziej, że likwidacja opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem od dochodu z remanentu likwidacyjnego odnosić się będzie również do tych podatników.”

Omawiane zmiany wynikają z ustawy z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 226 z 2010 r. poz. 1478).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK