| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy wydatki na posiłki podczas spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów?

Czy wydatki na posiłki podczas spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów?

Wydatki poniesione w związku ze spotkaniami biznesowymi, odbywającymi się w restauracjach nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, bowiem noszą cechy reprezentacji i jako takie podlegają wyłączeniu z katalogu kosztów podatkowych. Przy konstruowaniu definicji reprezentacji, należy posłużyć się wykładnią językowo – logiczną.

W konsekwencji, wydatki takie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W ocenie składów orzekających prezentujących to stanowisko, reprezentację stanowią wszelkie działania służące nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów biznesowych oraz kształtowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy.

Powyższe stanowisko może jednak budzić uzasadnione wątpliwości. Z uwagi na fakt, iż brak jest ustawowej definicji pojęcia „reprezentacja”, zasadne jest odniesienie się do znaczenia tego terminu funkcjonującego w języku potocznym.

W rezultacie, spotkania w restauracji związane ze spożyciem posiłku zwyczajowo przyjętego w takich sytuacjach, powinny być zaliczone w ciężar kosztów podatkowych.

Takie stanowisko podziela też część sądów administracyjnych. Przykładowo, WSA w Krakowie w wyroku z dnia 18 maja 2010 r. (sygn. I SA/Kr 620/10) oraz WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 16 marca 2010 r. (sygn. akt I SA/Bd 17/10) stwierdziły, że dla uznania wydatków na posiłek w restauracji za reprezentację, konieczne jest wykazanie, iż poczęstunek ten nie mieści się w ustalonych zwyczajach, lecz cechuje go okazałość i wytworność.

Polecamy: serwis koszty

Polecamy: serwis PIT

Zgodnie z tym potocznym znaczeniem reprezentacją jest "okazałość”, „wystawność w czyimś sposobie życia”, czyli działania zmierzające do podkreślenia wysokiej pozycji społecznej i prestiżu. W konsekwencji, posiłkom spożywanym podczas spotkań z kontrahentami w restauracji trudno będzie przypisać charakter reprezentacji, jeżeli mają one charakter zwyczajowo przyjęty i nie odznaczają się wystawnością.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »