REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego /shutterstock.com
Kiedy przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi zdecydować, jaką formę opodatkowania wybierze w celu rozliczenia swojego biznesu. Jedną z możliwości jest wybór opodatkowania podatkiem liniowym. Kiedy przedsiębiorca ma prawo wybrać podatek liniowy, a także w jakich sytuacjach następuje utrata takiego prawa?

Autopromocja

Wybór opodatkowania podatkiem liniowym

Opodatkowanie podatkiem liniowym mogą wybrać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z tego tytułu. W celu dokonania wyboru takiej formy opodatkowania podczas zakładania działalności należy zaznaczyć ten fakt na formularzu CEIDG-1.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT przedsiębiorca może również skorzystać z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym po założeniu działalności. Warunkiem jest złożenie po zakończonym roku podatkowym pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego (nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu).

Kiedy opodatkowanie podatkiem liniowym nie jest możliwe?

Podatnicy, którzy uzyskują przychody np. z tytułu umowy o pracę, mają obowiązek rozliczenia ich na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (18% lub 32%). Nie mogą wybrać w tym przypadku opodatkowania podatkiem liniowym dla działalności. Innymi sytuacjami, w których przedsiębiorca nie może opodatkować dochodu z działalności podatkiem liniowym są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku, w którym w tym samym zakresie świadczył dla niego usługi ze stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy,
  2. świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach spółki cywilnej, jeżeli przynajmniej jeden ze wspólników w tym samym roku świadczył usługi w tym samym zakresie ze stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy (w odniesieniu do rozliczenia dochodów tego wspólnika).

W sytuacji gdy pracownik uzyskuje przychody, które przekraczają pierwszy próg podatkowy (przychody powyżej 85 528 zł), często decyduje się on na założenie własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu może opodatkować dochód według niższej stawki podatku, 19%, niż stawka w drugim progu podatkowym, czyli 32%.

Świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy a rozpoczęcie działalności

Jedną z sytuacji, w których przedsiębiorca nie może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, jest wykonywanie pracy na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT podatnik, który uzyskuje przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w zakresie, w jakim w danym roku wykonywał je ze stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, nie może wybrać jako formy opodatkowania działalności podatku liniowego.

Ważne!

W przypadku spółki cywilnej brak możliwości wyboru opodatkowania podatkiem liniowym wystąpi w sytuacji, gdy zakres wykonywanej działalności w ramach spółki na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy pokrywa się z czynnościami wykonywanymi przez przynajmniej jednego ze wspólników ze stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w danym roku.

Przykład 1.

Od 2010 roku pan Jan jest zatrudniony na umowę o pracę w firmie XYZ na stanowisku głównego księgowego. W 2018 roku zdecydował się na otwarcie własnego biura rachunkowego. Jednym z klientów pana Jana będzie firma XYZ. Czy w związku z tym pan Jan może wybrać na formularzu CEIDG-1 opodatkowanie podatkiem liniowym?

W związku z tym, że w 2018 roku pan Jan uzyskiwał przychody ze stosunku pracy na rzecz firmy XYZ, otwierając działalność w 2018 roku, której klientem będzie firma XYZ, nie ma on możliwości wyboru opodatkowania podatkiem liniowym.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym występuje wyłącznie w sytuacji, gdy zakres świadczonych usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy będzie pokrywał się z zakresem czynności objętych umową o pracę w danym roku.

Przykład 2.

Pani Kasia pracuje jako asystentka prezesa w firmie XYZ. Jednocześnie prowadzi firmę zajmującą się udzielaniem korepetycji z języka angielskiego i jako formę opodatkowania wybrała podatek liniowy. Pracodawca pani Kasi zwrócił się do niej z prośbą o poprowadzenie zajęć z języka angielskiego dla pracowników swojej firmy z działu sprzedaży. Czy świadcząc usługi na rzecz obecnego pracodawcy, pani Kasia utraci prawo do opodatkowania dochodów z działalności podatkiem liniowym?

W związku z tym, że zakres świadczonych usług z tytułu umowy o pracę różni się od oferowanego zlecenia, pani Kasia może wyświadczyć usługę korepetycji na rzecz obecnego pracodawcy, nie tracąc tym samym prawa do opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z prowadzonej działalności.


Świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy w nowym roku a prawo do opodatkowania podatkiem liniowym

W myśl art. 9a ust. 3 ustawy o PIT utrata prawa do skorzystania z podatku liniowego występuje w sytuacji świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy w tym samym roku, w którym świadczył te same usługi z tytułu umowy o pracę. Oznacza to, że w sytuacji gdy przedsiębiorca będzie świadczył usługi na rzecz byłego przedsiębiorcy po końcu roku, w którym świadczył usługi w tym samym zakresie na jego rzecz na podstawie umowy o pracę, nie utraci prawa do opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2017 roku o sygn. 1462-IPPB1.4511.88.2017.1.ES, w której czytamy, że: (...) wyłączenie z opodatkowania „podatkiem liniowym” znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy spełnione są kumulatywnie następujące warunki, o ile zdarzenia te miały miejsce w ciągu jednego roku podatkowego:

  • podatnik wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym czynności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy,
  • podatnik uzyskuje przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy,
  • usługi świadczone przez podatnika w ramach działalności gospodarczej są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Przykład 3.

Pan Adam do końca 2017 roku pracował w firmie transportowej jako mechanik floty pojazdów. W 2018 roku założył własny zakład mechaniki pojazdowej. Były pracodawca pana Adama w październiku 2018 roku zlecił jego firmie naprawę jednego z pojazdów swojej firmy. Czy wykonując zlecenie na rzecz byłego pracodawcy, pan Jan utraci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym?

W związku z tym, że usługa na rzecz byłego pracodawcy nie będzie świadczona w tym samym roku podatkowym, w którym pan Jan był pracownikiem zleceniodawcy, wykonanie usługi w ramach prowadzonej działalności nie pozbawi pana Adama prawa do opodatkowania podatkiem liniowym. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, że zakres świadczonej usługi pokrywa się z zakresem obowiązków pana Adama w okresie, gdy był on pracownikiem firmy transportowej.

Utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym w trakcie roku

Jeżeli przedsiębiorca, który zakładając działalność, miał prawo do opodatkowania podatkiem liniowym, zawrze transakcję z byłym lub obecnym pracodawcą przed końcem roku, w którym uzyskiwał przychody z tytułu umowy o pracę, traci to prawo i ma obowiązek opodatkowania dochodów podatkiem progresywnym, czyli według skali podatkowej. Potwierdzeniem takiego postępowania jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 lipca 2014 roku o sygn. ITPB1/415-312/14/AD, w której czytamy, że (...) możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy). W takim wypadku podatnik traci w roku podatkowym możliwość opodatkowania według skali 19% i ma obowiązek – od początku roku danego roku podatkowego – wpłacić zaliczki obliczone według skali podatkowej, oraz odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek.

Ważne!

W przypadku utraty prawa do opodatkowania podatkiem liniowym w trakcie roku podatnik ma obowiązek obliczenia zaliczek na podatek dochodowy na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) od początku roku i uregulowania ewentualnych odsetek podatkowych od powstałych zaległości podatkowych.

Przykład 4.

Od lipca 2018 pani Anna świadczy usługi doradcze w ramach prowadzonej działalności i jako formę opodatkowania dochodów wybrała podatek liniowy. We wrześniu 2018 roku wyświadczyła jednorazowo usługę doradczą na rzecz pracodawcy, u którego zatrudniona była na umowę o pracę w styczniu tego samego roku. Czy pani Anna utraciła prawo do opodatkowania podatkiem liniowym?

Bez względu na incydentalny charakter zawartej transakcji pani Anna utraciła prawo do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej podatkiem liniowym. W związku z tym ma obowiązek skorygowania zaliczek na podatek dochodowy obliczonych w 2018 roku (a więc za lipiec, sierpień i wrzesień) i obliczenia ich wysokości na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. W sytuacji gdy powstała zaległość podatkowa z tytułu niedopłaty w wysokości zaliczek za poszczególne miesiące, pani Anna musi wpłacić do urzędu skarbowego również odsetki podatkowe od powstałych różnic.

Decydując się na przejście z zatrudnienia na umowę o pracę na prowadzenie własnej działalności, należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy przyszły przedsiębiorca będzie świadczył usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w danym roku. Świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej, których zakres pokrywa się z zakresem obowiązków z tytułu umowy o pracę, wyklucza możliwość opodatkowania dochodów działalności podatkiem liniowym w danym roku podatkowym.

Autor: Małgorzata Lewandowska, ekspert wFirma.pl

Małgorzata Lewandowska, ekspert wFirma.pl
Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    REKLAMA