| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości.

Wynika to ze specyfiki działalności gospodarczej. Dlatego nie można wyrywać z kontekstu pojedynczych przepisów i twierdzić, że – skoro w jakiejś wycinkowej sprawie – przedsiębiorcy korzystają z innych zasad niż reszta podatników, to mamy do czynienia z naruszeniem zasady równości.

W związku z tym, pani sędzia przyznała rację Dyrektorowi IS, bowiem – jak zauważyła – jego stanowisko odpowiada literalnej wykładni ustawy o PIT

Zakładając, że stanowisko sądu jest prawidłowe, wyrok ujawnia jedną z pułapek, jakie czekają na początkującego przedsiębiorcę, który inwestuje majątek rodzinny – odziedziczony lub otrzymany w formie darowizny.

Wydaje się zarazem, że przepisy, jakie tworzą tę pułapkę, są dalekie od standardów sprawiedliwości. Okazuje się bowiem, że w przedstawionej sytuacji wspólnicy muszą płacić podatek (według stopy 19%) od nominalnej wartości objętych udziałów. Jest to podatek, który należy zapłacić zanim spółka rozpocznie działalność.

Oznacza to, że przed uruchomieniem takiej spółki warto przemyśleć szczegóły operacji pod kątem optymalizacji podatkowej. Niewykluczone, że ciekawe byłoby nawiązanie do uwagi, którą poczynił pełnomocnik strony skarżącej podczas rozprawy przed WSA.

Chodziłoby o to, żeby – przed dokonaniem transakcji aportowej – przedmiot przyszłego wkładu otrzymał status środka trwałego. Wymagałoby to założenia działalności gospodarczej przed wniesieniem aportu lub nawet przed otrzymaniem darowizny.

Jeszcze inny pomysł optymalizacyjny polega na podnoszeniu kapitału zakładowego za pomocą powiększania wartości nominalnej dotychczasowych udziałów bez emitowania nowych.

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK