| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jak opodatkować równowartość udziału wypłaconą występującemu ze spółki cywilnej wspólnikowi?

Jak opodatkować równowartość udziału wypłaconą występującemu ze spółki cywilnej wspólnikowi?

W związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej wypłacono mi równowartości udziału w spółce, na który składał się zwrot wniesionego do spółki wkładu pieniężnego oraz wypłata udziału w majątku. Czy opodatkowaniu podatkiem PIT podlega cała nadwyżka przychodu ponad wkład wniesiony do spółki, czy wyłączeniu z opodatkowania podlega spłata udziału w majątku spółki pochodząca z wcześniej opodatkowanego dochodu na etapie ustalania zaliczek na podatek dochodowy z działalności gospodarczej.

Wkład, po zwiększeniu swojej wartości, nie przestaje być "wkładem wniesionym". Z przepisu wprowadzającego zwolnienie z opodatkowania przychodu otrzymanego w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów nie wynika, że wszystkie należności wypłacane występującemu ze spółki cywilnej ponad wniesiony wkład podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pod uwagę należy brać istotę podatku dochodowego wyrażoną w ustawie o podatku dochodowym.

Wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Podatnik nie jest więc zobowiązany do opodatkowania całej nadwyżki ponad zwracany wkład wniesiony do spółki.

W przypadku otrzymania przez wspólnika spółki cywilnej zwrotu wkładu i zwrotu udziału w majątku spółki opodatkowaniu będzie podlegała tylko ta część zwrotu udziału w majątku spółki, która wcześniej nie została opodatkowana.

Zobowiązanie występującego ze spółki wspólnika do uiszczenia podatku dochodowego od spłaty udziału w majątku spółki oznaczałoby opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego majątku.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1, art. 5b ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Orzecznictwo: wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt II FSK 1173/09, z dnia 22 lipca 2010 r. sygn. akt II FSK 542/09, z dnia 7 października 2010 r. sygn. akt II FSK 961/09, z dnia 14  czerwca 2011r. sygn. akt II FSK 325/10.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK