REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Katarzyna Broniszewska
Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?
Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może utworzyć rachunek bankowy dla tej działalności, który obejmuje darmowe ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie o charakterze osobistym. Za prowadzenie rachunku przewidziana jest tylko jedna opłata, natomiast ubezpieczenie jest dodatkiem do konta.

Ubezpieczenie

Umowa rachunku bankowego, zawartego dla działalności gospodarczej, może przewidywać, że jego właściciel otrzyma także darmowe ubezpieczenie. W ramach tego ubezpieczenia właściciel ma zapewnione ubezpieczenie emerytalne, które jest częścią umowy prowadzenia konta. Powoduje to, że nie musi regulować samodzielnie składek na to ubezpieczenie.

Autopromocja

To bank uiszcza opłaty dotyczące ubezpieczenia. Właściciel ma obowiązek ponieść tylko koszty rachunku bankowego. Zatem zawarcie umowy z bankiem o prowadzenie konta firmowego daje możliwość korzystania z ubezpieczenia.

Bank może nie wyszczególniać opłat za różne usługi wchodzące w zakres prowadzonego konta, co oznacza, że opłata za samo ubezpieczenie nie musi być oddzielnie wyodrębniona.

Darmowe ubezpieczenie jako przychód

Przepis art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), zwanej dalej ustawą, przewiduje, że wszelkiego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Wyjątki w tym zakresie wskazane są w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dotyczą dochodów, od których zaniechano poboru podatku (na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej).

Źródła, które stanowią dochód, wymienione są w art.10 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Nie dotyczy to art. 14, 15, 17 ust. 1 pkt 6, 9, i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, oraz  art. 19 i art. 20 ust. 3.

Przychodem będzie każda forma przysporzenia majątkowego- forma pieniężna, niepieniężna, jak również  nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Nieodpłatnym świadczeniem są:

- działania lub zaniechania na rzecz innej osoby oraz

- wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu,

- te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Takie rozumienie nieodpłatnego świadczenia przyjęte jest dla celów podatkowych.

Darmowe ubezpieczenie jest jedną z form inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny. Ma zatem charakter osobisty. Mimo tego, że ubezpieczenie zawarte jest w rachunku firmowym, nie będzie stanowiło przychodu firmy.

Darmowe ubezpieczenie zawarte w rachunku bankowym firmy nie stanowi jej przychodu. Przemawia za tym m.in. to, że:
- ubezpieczenie ma charakter osobisty,
- ubezpieczeniem objęty może być tylko właściciel rachunku, nie zaś osoby trzecie,
- bank zapewnia właścicielowi ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie stanowi formę inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny.

Opłata za oferowane w ramach pakietu produkty bankowe a koszt uzyskania przychodu

Polecamy: Definicja kosztów uzyskania przychodu

Autopromocja

Podstawowym warunkiem do zaliczenia danego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest to, aby był on poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz nie był kosztem wymienionym w zamkniętym katalogu kosztów, których ustawa nie zalicza do kosztów podatkowych (katalog znajduje się w art. 23 ustawy).

Wydatek musi wiązać się z przychodem, czyli być poniesionym w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Konieczne jest istnienie związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy każdym kosztem uzyskania przychodu a uzyskanym przychodem.

W komentarzu do ustawy (A. Bartosiewicz, R. Kubacki „Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komentarz”, wyd. ABC a Wolters Kluwer business, 2010 r.) autorzy wskazują, że koszty uzyskania danego przychodu mogą pomniejszać tylko ten właśnie przychód. Należy ponadto uznać, że chodzi o ten sam przychód, a nie o taki sam przychód. Inaczej mówiąc, koszt uzyskania przychodu z tego samego źródła pomniejsza ten przychód, natomiast koszt uzyskania przychodu z takiego samego źródła nie pomniejsza przychodu, jeżeli nie jest to ten sam przychód.

Autopromocja

Kosztem uzyskania przychodów są racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. O tym, czy wydatek  jest celowy, potrzebny oraz racjonalnie uzasadniony, nie decyduje organ podatkowy. To na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że poniesiony wydatek spełnia te cechy i warunki do tego, żeby zakwalifikować go do kosztu uzyskania przychodu.

Jeżeli spełnione są powyższe warunki, to koszty prowadzenia rachunku bankowego założonego na potrzeby działalności gospodarczej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W opisywanej sytuacji Bank w umowie nie wskazał oddzielnych opłat za poszczególne usługi. Zgodnie z nią to bank odprowadza składki na ubezpieczenie, natomiast właściciel konta uiszcza jedną opłatę, która dotyczy rożnych produktów bankowych (w zakresie objętym pakietem). Bank nie określił innych, oddzielnych opłat za konkretne usługi, dlatego też opłata za wszystkie produkty bankowe tworzące pewien pakiet, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Opłaty ponoszone w związku z prowadzeniem rachunku bankowego, założonego w celu wykonywania działalności gospodarczej, są tzw. ukrytą płatnością za korzystanie z usługi „darmowych” ubezpieczeń. Nie są one bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku.

Opłaty za korzystanie z pakietu usług oferowanych przez bank, mimo że usługi te nie są  bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku, stanowią odpłatność za otrzymaną polisę ubezpieczeniową.

Tekst powstał na podstawie indywidualnych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, a z dnia 31 października 2011 roku (nr IPTPB1/415-89/11-8/MD oraz IPTPB1/415-89/11-7/MD).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA