REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

Katarzyna Broniszewska
Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?
Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może utworzyć rachunek bankowy dla tej działalności, który obejmuje darmowe ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie o charakterze osobistym. Za prowadzenie rachunku przewidziana jest tylko jedna opłata, natomiast ubezpieczenie jest dodatkiem do konta.

Ubezpieczenie

Umowa rachunku bankowego, zawartego dla działalności gospodarczej, może przewidywać, że jego właściciel otrzyma także darmowe ubezpieczenie. W ramach tego ubezpieczenia właściciel ma zapewnione ubezpieczenie emerytalne, które jest częścią umowy prowadzenia konta. Powoduje to, że nie musi regulować samodzielnie składek na to ubezpieczenie.

REKLAMA

Autopromocja

To bank uiszcza opłaty dotyczące ubezpieczenia. Właściciel ma obowiązek ponieść tylko koszty rachunku bankowego. Zatem zawarcie umowy z bankiem o prowadzenie konta firmowego daje możliwość korzystania z ubezpieczenia.

Bank może nie wyszczególniać opłat za różne usługi wchodzące w zakres prowadzonego konta, co oznacza, że opłata za samo ubezpieczenie nie musi być oddzielnie wyodrębniona.

Darmowe ubezpieczenie jako przychód

Przepis art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), zwanej dalej ustawą, przewiduje, że wszelkiego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Wyjątki w tym zakresie wskazane są w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dotyczą dochodów, od których zaniechano poboru podatku (na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej).

Źródła, które stanowią dochód, wymienione są w art.10 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Nie dotyczy to art. 14, 15, 17 ust. 1 pkt 6, 9, i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, oraz  art. 19 i art. 20 ust. 3.

Przychodem będzie każda forma przysporzenia majątkowego- forma pieniężna, niepieniężna, jak również  nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Nieodpłatnym świadczeniem są:

- działania lub zaniechania na rzecz innej osoby oraz

- wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu,

- te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Takie rozumienie nieodpłatnego świadczenia przyjęte jest dla celów podatkowych.

Darmowe ubezpieczenie jest jedną z form inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny. Ma zatem charakter osobisty. Mimo tego, że ubezpieczenie zawarte jest w rachunku firmowym, nie będzie stanowiło przychodu firmy.

Darmowe ubezpieczenie zawarte w rachunku bankowym firmy nie stanowi jej przychodu. Przemawia za tym m.in. to, że:
- ubezpieczenie ma charakter osobisty,
- ubezpieczeniem objęty może być tylko właściciel rachunku, nie zaś osoby trzecie,
- bank zapewnia właścicielowi ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie stanowi formę inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny.

Opłata za oferowane w ramach pakietu produkty bankowe a koszt uzyskania przychodu

Polecamy: Definicja kosztów uzyskania przychodu

Podstawowym warunkiem do zaliczenia danego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest to, aby był on poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz nie był kosztem wymienionym w zamkniętym katalogu kosztów, których ustawa nie zalicza do kosztów podatkowych (katalog znajduje się w art. 23 ustawy).

Wydatek musi wiązać się z przychodem, czyli być poniesionym w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Konieczne jest istnienie związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy każdym kosztem uzyskania przychodu a uzyskanym przychodem.

W komentarzu do ustawy (A. Bartosiewicz, R. Kubacki „Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komentarz”, wyd. ABC a Wolters Kluwer business, 2010 r.) autorzy wskazują, że koszty uzyskania danego przychodu mogą pomniejszać tylko ten właśnie przychód. Należy ponadto uznać, że chodzi o ten sam przychód, a nie o taki sam przychód. Inaczej mówiąc, koszt uzyskania przychodu z tego samego źródła pomniejsza ten przychód, natomiast koszt uzyskania przychodu z takiego samego źródła nie pomniejsza przychodu, jeżeli nie jest to ten sam przychód.

REKLAMA

Kosztem uzyskania przychodów są racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. O tym, czy wydatek  jest celowy, potrzebny oraz racjonalnie uzasadniony, nie decyduje organ podatkowy. To na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że poniesiony wydatek spełnia te cechy i warunki do tego, żeby zakwalifikować go do kosztu uzyskania przychodu.

Jeżeli spełnione są powyższe warunki, to koszty prowadzenia rachunku bankowego założonego na potrzeby działalności gospodarczej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W opisywanej sytuacji Bank w umowie nie wskazał oddzielnych opłat za poszczególne usługi. Zgodnie z nią to bank odprowadza składki na ubezpieczenie, natomiast właściciel konta uiszcza jedną opłatę, która dotyczy rożnych produktów bankowych (w zakresie objętym pakietem). Bank nie określił innych, oddzielnych opłat za konkretne usługi, dlatego też opłata za wszystkie produkty bankowe tworzące pewien pakiet, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Opłaty ponoszone w związku z prowadzeniem rachunku bankowego, założonego w celu wykonywania działalności gospodarczej, są tzw. ukrytą płatnością za korzystanie z usługi „darmowych” ubezpieczeń. Nie są one bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku.

Opłaty za korzystanie z pakietu usług oferowanych przez bank, mimo że usługi te nie są  bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku, stanowią odpłatność za otrzymaną polisę ubezpieczeniową.

Tekst powstał na podstawie indywidualnych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, a z dnia 31 października 2011 roku (nr IPTPB1/415-89/11-8/MD oraz IPTPB1/415-89/11-7/MD).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA