Czy darmowe ubezpieczenie jest przychodem firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenie
Umowa rachunku bankowego, zawartego dla działalności gospodarczej, może przewidywać, że jego właściciel otrzyma także darmowe ubezpieczenie. W ramach tego ubezpieczenia właściciel ma zapewnione ubezpieczenie emerytalne, które jest częścią umowy prowadzenia konta. Powoduje to, że nie musi regulować samodzielnie składek na to ubezpieczenie.
REKLAMA
To bank uiszcza opłaty dotyczące ubezpieczenia. Właściciel ma obowiązek ponieść tylko koszty rachunku bankowego. Zatem zawarcie umowy z bankiem o prowadzenie konta firmowego daje możliwość korzystania z ubezpieczenia.
Bank może nie wyszczególniać opłat za różne usługi wchodzące w zakres prowadzonego konta, co oznacza, że opłata za samo ubezpieczenie nie musi być oddzielnie wyodrębniona.
Darmowe ubezpieczenie jako przychód
Przepis art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), zwanej dalej ustawą, przewiduje, że wszelkiego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Wyjątki w tym zakresie wskazane są w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dotyczą dochodów, od których zaniechano poboru podatku (na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej).
Źródła, które stanowią dochód, wymienione są w art.10 ustawy.
Przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Nie dotyczy to art. 14, 15, 17 ust. 1 pkt 6, 9, i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, oraz art. 19 i art. 20 ust. 3.
Przychodem będzie każda forma przysporzenia majątkowego- forma pieniężna, niepieniężna, jak również nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.
Nieodpłatnym świadczeniem są:
- działania lub zaniechania na rzecz innej osoby oraz
- wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu,
- te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Takie rozumienie nieodpłatnego świadczenia przyjęte jest dla celów podatkowych.
Darmowe ubezpieczenie jest jedną z form inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny. Ma zatem charakter osobisty. Mimo tego, że ubezpieczenie zawarte jest w rachunku firmowym, nie będzie stanowiło przychodu firmy.
Darmowe ubezpieczenie zawarte w rachunku bankowym firmy nie stanowi jej przychodu. Przemawia za tym m.in. to, że:
- ubezpieczenie ma charakter osobisty,
- ubezpieczeniem objęty może być tylko właściciel rachunku, nie zaś osoby trzecie,
- bank zapewnia właścicielowi ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie stanowi formę inwestowania w ubezpieczeniowy fundusz inwestycyjny.
Opłata za oferowane w ramach pakietu produkty bankowe a koszt uzyskania przychodu
Polecamy: Definicja kosztów uzyskania przychodu
Podstawowym warunkiem do zaliczenia danego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest to, aby był on poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz nie był kosztem wymienionym w zamkniętym katalogu kosztów, których ustawa nie zalicza do kosztów podatkowych (katalog znajduje się w art. 23 ustawy).
Wydatek musi wiązać się z przychodem, czyli być poniesionym w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Konieczne jest istnienie związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy każdym kosztem uzyskania przychodu a uzyskanym przychodem.
W komentarzu do ustawy (A. Bartosiewicz, R. Kubacki „Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Komentarz”, wyd. ABC a Wolters Kluwer business, 2010 r.) autorzy wskazują, że koszty uzyskania danego przychodu mogą pomniejszać tylko ten właśnie przychód. Należy ponadto uznać, że chodzi o ten sam przychód, a nie o taki sam przychód. Inaczej mówiąc, koszt uzyskania przychodu z tego samego źródła pomniejsza ten przychód, natomiast koszt uzyskania przychodu z takiego samego źródła nie pomniejsza przychodu, jeżeli nie jest to ten sam przychód.
REKLAMA
Kosztem uzyskania przychodów są racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. O tym, czy wydatek jest celowy, potrzebny oraz racjonalnie uzasadniony, nie decyduje organ podatkowy. To na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że poniesiony wydatek spełnia te cechy i warunki do tego, żeby zakwalifikować go do kosztu uzyskania przychodu.
Jeżeli spełnione są powyższe warunki, to koszty prowadzenia rachunku bankowego założonego na potrzeby działalności gospodarczej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W opisywanej sytuacji Bank w umowie nie wskazał oddzielnych opłat za poszczególne usługi. Zgodnie z nią to bank odprowadza składki na ubezpieczenie, natomiast właściciel konta uiszcza jedną opłatę, która dotyczy rożnych produktów bankowych (w zakresie objętym pakietem). Bank nie określił innych, oddzielnych opłat za konkretne usługi, dlatego też opłata za wszystkie produkty bankowe tworzące pewien pakiet, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Opłaty ponoszone w związku z prowadzeniem rachunku bankowego, założonego w celu wykonywania działalności gospodarczej, są tzw. ukrytą płatnością za korzystanie z usługi „darmowych” ubezpieczeń. Nie są one bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku.
Opłaty za korzystanie z pakietu usług oferowanych przez bank, mimo że usługi te nie są bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku, stanowią odpłatność za otrzymaną polisę ubezpieczeniową.
Tekst powstał na podstawie indywidualnych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, a z dnia 31 października 2011 roku (nr IPTPB1/415-89/11-8/MD oraz IPTPB1/415-89/11-7/MD).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat