REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Opodatkowanie przychodu osoby fizycznej - spółka komandytowo-akcyjna
Opodatkowanie przychodu osoby fizycznej - spółka komandytowo-akcyjna

REKLAMA

REKLAMA

Dochody, jakie uzyskuje akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w niej, należy opodatkować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT aktualizuje się w momencie faktycznego otrzymania środków.

1. Do czasu spełnienia w danym roku przesłanek powstania roszczenia o wypłatę dywidendy akcjonariusz nie posiada uprawnienia żądania świadczenia od spółki, ma jedynie podstawy do oczekiwania , że w jego majątku powstawać będzie co roku roszczenie o wypłatę quasi- dywidendy.

Autopromocja

2. W sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska przychodu (dochodu) w ciągu roku podatkowego, obowiązek zaliczki nigdy nie powstanie. Natomiast uzyskanie przychodu, rodzi obowiązek wpłacenia zaliczki za ten miesiąc, w którym dochód powstał i wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym.

To tezy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 8 lutego 2012 r., I SA/Kr 1924/11.

Jak płaci PIT akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej

Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej, który zamierzał przystąpić do spółki komandytowo-akcyjnej w charakterze akcjonariusza. W związku z powyższym, zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, o zasady, na jakich powinien być opodatkowany uzyskany przez niego przychód w postaci dywidendy?

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że przedmiotowy przychód powinien być opodatkowany analogicznie jak przychód uzyskiwany przez innych wspólników spółki osobowej, z tą jednak różnicą, że pełniąc funkcję akcjonariusza nie będzie zobligowany do odprowadzania comiesięcznych zaliczek na PIT. Obowiązek ten będzie na nim ciążył dopiero w momencie faktycznego otrzymania wypłaty z zysku spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma zapłacić zaliczkę na PIT lub CIT

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe, wskazując, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej należy ustalać na bieżąco proporcjonalnie do jego udziału w zyskach. Ciąży na nim obowiązek comiesięcznego odprowadzania zaliczek na PIT.

Przychód z działalności gospodarczej

Po wyczerpaniu toku instancyjnego sprawa trafiła do WSA.

Sąd przyznał rację skarżącemu podatnikowi. Podkreślił, że za ukształtowany należy uznać pogląd zgodnie z którym wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej nie może otrzymywać dochodu w postaci dywidendy w rozumieniu 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Przychód akcjonariusza winien być zatem opodatkowany jako przychód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie można zaś mówić o powstaniu przychodu, jeśli nie było podstawy prawnej, na mocy której podmiot (u którego ma powstać przychód) może się skutecznie domagać świadczenia od drugiego podmiotu.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Tymczasem prawo do dywidendy, w rozumieniu Kodeksu Spółek Handlowych (K.s.h.) powstaje tylko wówczas, gdy odpowiednia część zysku została przeznaczona do podziału przez walne zgromadzenie.

Wcześniej akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o jego wypłatę. A zatem prawo do zysku jest związane z akcją, nie zaś z osobą akcjonariusza, tak więc o przysługiwaniu bądź nie roszczenia o wypłatę dywidendy decydować będzie fakt, czy w chwili powzięcia uchwały o podziale zysku dana osoba była uprawnionym z akcji.

Do czasu spełnienia w danym roku przesłanek powstania roszczenia o wypłatę dywidendy akcjonariusz nie posiada uprawnienia żądania świadczenia od spółki, ma jedynie podstawy do oczekiwania, że w jego majątku powstawać będzie co roku roszczenie o wypłatę quasi-dywidendy.

Sąd argumentował dalej, że ponieważ zgodnie z art. 44 ust.3 pkt 1 ustawy o PIT obowiązek wpłacania zaliczki powstaje dopiero z miesiącem, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, to w sytuacji gdy akcjonariusz nie uzyska przychodu w ciągu roku podatkowego, obowiązek zaliczki nigdy nie powstanie.

Polecamy: Jak rozliczyć zyski ze spółki komandytowo-akcyjnej

Natomiast uzyskanie przychodu, rodzi obowiązek wpłacenia zaliczki za ten miesiąc, w którym dochód powstał i wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym.

Sąd podkreślił, że analogiczne stanowisko w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych zajął Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) (uchwała siedmiu sędziów z 16 stycznia 2012 r. sygn. II FPS 1/11).

Uchwała NSA dotycząca osób prawnych powinna być stosowana analogicznie

Orzekając o uchyleniu zaskarżonej przez podatnika interpretacji indywidualnej, WSA w Krakowie oparł swoje uzasadnienie w głównej mierze na dwóch argumentach.

Pierwszym z nich była analiza pojęcia „kwota należna”, którym ustawodawca posłużył się w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, definiując co należy rozumieć jako przychody z działalności gospodarczej.

Sąd zwrócił uwagę, iż pojęcie „kwoty należnej” nie zostało zdefiniowane na gruncie przypisów podatkowych, dlatego przy jego interpretacji zmuszony był posłużyć się m.in. słownikiem języka polskiego, zgodnie z którym zwrot „należny” oznacza „przysługujący, należący się komuś”.

Polecamy: Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

W konsekwencji Sąd skonkludował, iż nie można mówić o powstaniu przychodu, jeżeli nie było podstawy prawnej, na mocy której dany podmiot może się skutecznie domagać od drugiego podmiotu spełnienia konkretnego świadczenia.

Drugą część swojej argumentacji WSA oparł na analizie przepisów K.s.h. Sąd słusznie zauważył, iż zgodnie z art. 126 ust. 1 pkt 2 KSH w sprawach dotyczących stosunku prawnego akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej.

Dlatego też WSA stwierdził, iż w przypadku akcjonariuszy prawo do dywidendy powstanie tylko wówczas, gdy odpowiednia część zysku zostanie przeznaczona do podziału przez walne zgromadzenie, w tym przypadku komplementariuszy.

Wcześniej akcjonariusz nie ma skutecznego roszczenia o jego wypłatę, a ma jedynie podstawy do oczekiwania, że w jego majątku powstawać będzie roszczenie o wypłatę quasi-dywidendy.

WSA w Krakowie, w celu poparcia swojej tezy, odwołał się również do wcześniejszych wyroków zapadłych w podobnych sprawach m.in.

- wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1063/09 oraz

- wyroku NSA z 30 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1925/09.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna - atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Zwrócił również uwagę na niedawno wydaną uchwałę NSA w składzie 7 sędziów (sygn. akt II FPS 1/11), wydaną co prawda na gruncie przepisów ustawy o CIT, jednak w której zostały sformułowane analogiczne poglądy dotyczące kwestii momentu powstania przychodu u akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej.

Sąd słusznie stwierdził, że przychód akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej powstaje nie wcześniej niż w momencie, w którym takiemu akcjonariuszowi zaczyna przysługiwać wierzytelność o wypłatę należnego wynagrodzenia z zysku wypracowanego przez spółkę. Zatem akcjonariusz nie ma obowiązku wpłacania zaliczek PIT w trakcie roku podatkowego, albowiem w tym czasie nie powstaje u niego przychód należny.

To już kolejny wyrok w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej, wpisujący się w kształtującą się linię orzeczniczą w tej kwestii (przykł. wyrok NSA z 5 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 2126/09, czy też jeden z najnowszych wyroków - wyrok WSA w Wrocławiu z 17 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1780 - 1781/11).

Niemniej, z analizy treści interpretacji indywidualnych wydawanych w ostatnich miesiącach w podobnych kwestiach wynika, iż część organów podatkowych w dalszym ciągu zajmuje odmienne stanowisko w podobnych sprawach (przykł. interpretacja indywidualna z 8 lutego 2012 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi,

Jolanta Ircha jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA