| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Opłaty bankowe są kosztem, premia za lojalność – przychodem

Opłaty bankowe są kosztem, premia za lojalność – przychodem

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, a także za wszystkie ewentualne usługi dodatkowe (przykładowo: obsługa księgowa i podatkowa, concierge urzędowe, czy pakiet ubezpieczeń majątkowych związanych z ryzykami występującymi przy prowadzonej działalności gospodarczej). Jednak nie można uznać za koszt uzyskania przychodów wydatków na inwestowanie przez bank ustalonych kwot w wybrany produkt inwestycyjny.

Przedsiębiorca wystąpił o interpretację podatkową pytając fiskusa:

1. Czy opłata ponoszona na rzecz banku na podstawie umowy rachunku bankowego z tytułu prowadzenia rachunku bankowego i usług dodatkowych stanowi koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej?

2. Czy otrzymana premia za lojalność będzie przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji przepisów ustawy o PIT z 18 lipca 2012 r. (nr IPPB1/415-422/12-2/AM) stwierdził, że:

1. Przedsiębiorca może uznać za koszt uzyskania przychodów wydatki dotyczące opłat za prowadzenie rachunku bankowego, a także za wszystkie ww. usługi dodatkowe (obsługa księgowa i podatkowa, concierge urzędowe i pakiet ubezpieczeń majątkowych związanych z ryzykami występującymi przy prowadzonej działalności gospodarczej).

Jednak przedsiębiorca nie może uznać za koszt uzyskania przychodów poniesionych przez niego wydatków w części przeznaczonej na inwestowanie przez bank ustalonych kwot w wybrany produkt inwestycyjny.

2. Natomiast przychodem z działalności gospodarczej będzie u przedsiębiorcy otrzymana premia za lojalność wyłącznie w części, w jakiej pozostaje w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - wykaz materiałów budowlanych

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK