REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

Mirosław Siwiński
Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)
Zaliczki na podatek dochodowy pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. i odroczenie składania deklaracji PIT - tarcza antykryzysowa (pomoc i pułapki)

REKLAMA

REKLAMA

Kwestie odroczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i brak karalności na gruncie przepisów karnoskarbowych złożenia deklaracji rocznej PIT z opóźnieniem, nie później niż do końca maja 2020 r. - omawia Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia.

Uchwalona 31 marca 2020 r. ustawa  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568, tzw. tarcza antykryzysowa 1.0). Dość powszechne jest wśród przedsiębiorców niezadowolenie ze skali udzielanej pomocy, co już spowodowało pracę nad tzw. Tarczą 2.0, a nawet żądania opracowania kolejnej. Przyznać jednak trzeba, że pewne rozwiązania pomocowe są w niej zawarte. Niestety zawiera ona również pewne pułapki na przedsiębiorców, z których nie zawsze zdajemy sobie od razy sprawę.

Autopromocja

Odroczenie zaliczek na PIT

Zakres przedmiotowo-podmiotowy. Kolejnym rozwiązaniem mającym wspomóc przedsiębiorców jest nowy przepis art. 52o ustawy o pit. Przepis ten odsuwa w czasie płatność zaliczek na podatek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników, obowiązek przekazania kwot pobranych zaliczek na podatek do dnia 1 czerwca 2020 r.

Dodatkowo droczenie to dotyczy płatników zobowiązanych na podstawie art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o PIT do pobrania zaliczek z tytułu świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, oraz z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych.

W tym zakresie o ile nie ma wątpliwości o jakie podmioty chodzi (płatnicy dochodów z art. 12 i 13 ustawy o PIT) idzie. Przedmiotowo jednak użyte w tym przepisie sformułowanie „podlega wykonaniu w terminie do dnia 1 czerwca 2020 r.” może budzić wątpliwości, czy mamy to zrobić dokładnie 1 czerwca 2020 r., ale są one pozorne. Nie trzeba nawet używać wykładni celowościowej, aby wskazać, iż „w terminie” nie oznacza to samo, co „w dacie”, wiec zaliczki te mogą być zapłacone także wcześniej.

Odroczenie – warunki i zakres

Warunkiem skorzystania z omawianej pomocy antykryzysowej, pojawiającym się zresztą w bardzo wielu przepisach Tarczy lub ustaw przez nią zmienianych, jest aby ww. płatnicy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. Pojęcie to, mimo bardzo częstego stosowania nie jest nigdzie w Tarczy wyjaśnione. Co więcej w wielu przepisach dodatkowym warunkiem, występujący jednocześnie z powyższym, jest nie wystąpienie przesłane do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy (nie dotyczy to omawianej ulgi). Zatem z jednej strony przedsiębiorca musi być w gorszej sytuacji, ale nie może być niewypłacalny. Biorąc pod uwagę fakt wpływu Covid-19 na biznes, jak i nawet formy pomocy wynikającej z tarczy sytuacje w których jedocześnie te przesłanki wystąpią, mogą być nieistniejące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fakt, że mamy tu do czynienia z niedookreśloną przesłanką powoduje, że będzie ona podlegać swobodnej ocenie, a każdy wypadek będzie zapewnie oceniany indywidualnie – jak potwierdza to dotychczasowe orzecznictwo sądowe odnośnie podobnych klauzul. To oczywiście daje swobodę decyzyjną organom, a przedsiębiorcom niepewność, co do wyników tej oceny. Z pewnością nie każdy przypadek będzie tak prosty, jak zakaz działalności spowodowany zamknięciem galerii handlowych, a zatem przedsiębiorcy już teraz muszą się przygotować do ich wykazania poprzez identyfikacje okoliczności związanych z COVID-19 i wskazaniem i udowodnieniem (udokumentowaniem) ich wpływu na swoją sytuację ekonomiczną.

Co do zakresu to przesunięcie terminu płatności zaliczki na podatek w prawie podatkowym to jest to zmiana tego terminu. Niewątpliwie zatem zapłata w tym odroczonym terminie nie powoduje ani karalności na gruncie Kodeksu karnego skarbowego, ani też naliczania odsetek za zwłokę. Nie wszędzie jednak jest to takie oczywiste, czego dotyczy kolejny punkt.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

„Odroczenie” składania rocznych PIT

Prawdopodobnie najczęściej powtarzaną błędnie informacją odnośnie tarczy antykryzysowej 1.0 jest stwierdzenie o odroczeniu składania deklaracji PIT. Nieliczni podawali precyzyjną informację, tj. iż wprowadzono brak karalności na gruncie przepisów karnoskarbowych złożenia deklaracji rocznej PIT z opóźnieniem, nie później niż do końca maja 2020 r. Prawie nikt (patrz webinarium Polsko-Belgijskiej Izby Gospodarczej I Advicero z 30 marca 2020 r.) nie zobaczył natomiast podstawowego problemu: że za okres od 30 kwietnia 2020 r. do dnia zapłaty pobierane są odsetki za zwłokę, przepis tarczy antykryzysowej jedynie uchylił karalność spóźnienia się z rocznym PIT (o ile go w ogóle składamy, a nie akceptujemy PIT przygotowany przez urząd). Przedmiotowa pomoc zatem zawiera dość istotną niedogodność dla podatników.
Dobra wiadomość jest taka, że przedstawiciele Ministerstwa Finansów (pion legislacyjny) na webinarium organizowanym 8 kwietnia 2020 r. z przedstawicielami biznesu zrzeszonymi w ramach IGCC (polsko-zagraniczne izby gospodarcze) poinformowali, że prawdopodobnie zostanie wydane rozporządzenie zwalniające podatników PIT z odsetek za ten okres.

Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

    Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

    Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

    Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

    KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

    Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

    "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

    Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

    REKLAMA