REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT
Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Zakup samochodu za gotówkę, czy nawet w kredycie, jest często mniej opłacalny dla przedsiębiorców niż leasing. Po zakończeniu umowy leasingu, wielu z nich decyduje się na kolejny samochód (nowszy model) od tego samego producenta - wtedy najczęściej jedna umowa leasingowa zostaje zastąpiona drugą. Jednak część przedsiębiorców dochodzi do wniosku, że woli samochód wykupić, a następnie sprzedać samodzielnie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w ten sposób mogą nałożyć na siebie obowiązek dodatkowego opodatkowania transakcji. Pewne ciekawe możliwości w tym zakresie mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne.

Wykup samochodu po umowie leasingowej – firmowo i prywatnie

Jeżeli samochód był używany w firmie, a następnie firma wykupiła go na potrzeby swojej działalności gospodarczej, to może być on ujęty odpowiednio w ewidencji środków trwałych oraz amortyzowany.

Autopromocja

Z drugiej strony, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, może na swoją firmę podpisać umowę leasingu i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spłacać raty leasingu. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal pozostaje osobą fizyczną – a jej „firma” nie staje się oddzielnym bytem prawnym. Dlatego w praktyce możliwe jest, żeby po zakończeniu spłaty rat leasingowych osoba fizyczna wykupiła samochód na swoje cele prywatne.

W tym miejscu powstaje jednak pierwsze pytanie – co dzieje się z ratami leasingu, które wcześniej były kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa? Czy skoro raty płaciła firma, a następnie pojazd wykupiła osoba fizyczna, to musi coś zwracać?

Sprzedaż samochodu po umowie leasingowej

Jeżeli firma płaciła raty leasingowe, a następnie wykupiła pojazd - może go sprzedać. Jednak w tej sytuacji musi liczyć się z opodatkowaniem, a jeżeli jest podatnikiem podatku VAT, to również z 23% podatkiem od towarów i usług. Dlatego wiele osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na płacenie rat leasingu jako „firma”, a następnie wykup i sprzedaż pojazdu jako „osoba fizyczna”. Przy przyjęciu takiego modelu, samochód nie trafi w środki trwałe przedsiębiorstwa, a następnie sprzeda go jego właściciel, czyli osoba fizyczna. Co jednak dzieje się z podatkiem dochodowym?

W tej kwestii, według większości opracowań i interpretacji można uznać, że jeżeli odsprzedaż auta nastąpi co najmniej po 6 miesiącach od jego zakupu, nie będzie konieczności poniesienia kosztów podatku dochodowego. Co więcej, wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowe nie będą musiały być w żaden sposób korygowane. Postawą ma być przede wszystkim art. 10 ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U.2019.1387 tj. z dnia 2019.07.25)) stwierdzający, że źródłem przychodu będzie odpłatne zbycie ruchomości nienastępujące w ramach wykonywania działalności gospodarczej, tylko jeżeli zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacje podatkowa - czyli przepisy w praktyce

Ciekawą interpretacją indywidualną, opisującą skutki podatkowe wykupu samochodu od leasingodawcy i jego późniejszej sprzedaży w uporządkowany i kompleksowy sposób, jest pismo Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 stycznia 2017 r., w sprawie 1061-IPTPB1.4511.895.2016.2.KU. Interpretacja dotyczy sprzedaży pojazdu w 2020 roku i jest aktualna.

Drugą, jedną z najnowszych, interpretacją podatkową w zakresie tematu leasingu, wykupu i sprzedaży, jest interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w sprawie 0113-KDIPT2-1.4011.348.2020.1.DJD, wydana już na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej - z dnia 2 marca 2020 r., o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W obu przypadkach należy jednak pamiętać, że są to stanowiska w sprawach indywidualnych i mogą stanowić wskazówkę do postępowania, nie jednak jako źródło powszechnie obowiązującego prawa.

Stan faktyczny (interpretacja 1061-IPTPB1.4511.895.2016.2.KU)
Wnioskodawca przedstawił swoja sytuację, w której chce zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, do celów związanych z działalnością gospodarczą. Raty leasingowe będą księgowane w ramach kosztów prowadzonej działalności, jednak po zakończeniu umowy w 2020 roku chce wykupić samochód (nabyć go) jako osoba fizyczna i nie wykorzystywać go dalej w działalności gospodarczej, ale przeznaczyć na cele osobiste i prywatne. Następnie zamierza samochód sprzedać (po co najmniej 6 miesiącach od zakończenia miesiąca, w którym nastąpi wykup).

Stanowisko podatnika i organu
Wnioskodawca przedstawił stanowisko, że wykup i przekazanie pojazdu w jego ocenie nie będzie związane z działalnością opodatkowaną, nie będzie dokonywał odliczenia podatku naliczonego z faktury wykupu. Uważa, że zgodnie z art. 14 ust. 2 i 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2019.1387 tj. z dnia 2019.07.25)), kwota uzyskana przy sprzedaży pojazdu nie będzie stanowiła przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód ze sprzedaży nie powstanie, jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie wymaganego czasu (pół roku po upływie miesiąca sprzedaży). Dodatkowo, wykupienie samochodu w jego ocenie nie stanowi konieczności zmiany w rozliczonych ratach leasingowych, które nadal będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, jeżeli spełniały warunki celowości. Organ uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Stan faktyczny (interpretacja 0113-KDIPT2-1.4011.348.2020.1.DJD
Wnioskodawca to osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i zamierza w 2020 roku zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, wykorzystywany w celach działalności gospodarczej oraz prywatnych. Będzie odliczał 50% podatku VAT oraz zaliczał faktury do kosztów uzyskania przychodów. Na zakończenie chce wykupić pojazd na działalność gospodarczą, ale planuje wykorzystywać pojazd tylko do celów prywatnych. Nie ujmie ostatniej raty leasingowej ani faktury dotyczącej wykupu w kosztach.

Stanowisko podatnika i organu
Zdaniem wnioskodawcy samochód stanie się składnikiem jego majątku prywatnego, a więc sprzedając go potem, nie będzie kwalifikować go jako przychodu z działalności gospodarczej. A jeżeli zbycie nastąpi po upływie określonego w przepisie czasu, nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym. Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA