| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Mały przedsiębiorca też może przekazać 1 proc. na OPP

Mały przedsiębiorca też może przekazać 1 proc. na OPP

Polacy lubią dzielić się z innymi. Co roku na konta fundacji wpływa około 0,5 mld zł. Czy 1 proc. może przekazać również jednoosobowa działalność gospodarcza? Dlaczego 1 proc. nie jest darowizną ani ulgą i jak go rozliczyć? Jakie organizacje mogą przyjmować wpłaty z 1 proc. i jak je zweryfikować?

Jaka jest różnica pomiędzy darowizną, a 1 proc.?

Trzeba pamiętać, że 1 proc. nie jest ani darowizną, ani ulgą. O darowiźnie mówimy zazwyczaj wtedy, gdy przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. Darowiznę odpisujemy od naszego dochodu w wysokości dokonanej wpłaty. Tymczasem możliwość przekazania 1 proc. reguluje specjalna ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dzięki niej każdy polski podatnik może zdecydować gdzie trafi 1 proc. jego podatku dochodowego, który w rzeczywistości należny jest państwu.

Kto dostanie 1% Twojego PIT za 2014 rok - aktualny wykaz OPP

Co to są Organizacje Pożytku Publicznego i czy można przekazać 1 proc. na więcej niż jeden tego typu podmiot?

To organizacje pozarządowe, które posiadają osobność prawną, spełniają wszystkie wymagania bycia OPP, które przewidziała ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i uzyskały wpis do KRS. Obecnie jest ich 8030, a ich ewidencje prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Listę podmiotów mających obecnie status OPP można zaleźć pod adresem:www.pozytek.gov.pl. Obowiązujące przepisy pozwalają na sfinansowanie tylko jednej organizacji, chyba, że składamy więcej PIT-ów. Wtedy na każdą deklaracje przypada jedna OPP.

Czym kierować się wybierając Organizację Pożytku Publicznego, do której trafi nasz 1 proc.?

Radziłbym najpierw rozejrzeć się wokół siebie i sprawdzić, czy przypadkiem ktoś nie potrzebuje pomocy. Muszę przyznać, że z roku na rok zmienia się sposób, w jaki nadzorowane są OPP, wprowadzono już kilka zmian, które sprawią, że środki trafią wyłączenie do tych, które wydadzą je na szczytny cel. Oczywiście wciąż zdarzają się przypadki nieuczciwych osób, ale państwo stara się, by ich liczba była jak najmniejsza. Do niedawna np. listę OPP ogłaszało się raz do roku, 15 grudnia, obecnie jest ona aktualizowana na bieżąco. Dzięki temu, środki nie trafiają już do instytucji, które utraciły w międzyczasie status OPP. Warto zaznaczyć, że dostęp do informacji o działalności OPP jest o wiele łatwiejszy niż kiedyś, bo na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, pod adresem http://sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl/Searchdziała specjalna wyszukiwarka, w której można znaleźć sprawozdania finansowe oraz merytoryczne z działalności takich jednostek.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK