| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Przychód z działalności gospodarczej w PIT - ustalanie daty wykonania usługi

Przychód z działalności gospodarczej w PIT - ustalanie daty wykonania usługi

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Jeśli nie doszło do zawarcia umowy, datę wykonania usługi ustala się w oparciu o okoliczności faktyczne, potwierdzone dowodami takimi jak np. podpisany odbiór przesyłki w przypadku usługi kurierskiej.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

W sytuacji, gdy umowa na świadczenie usługi została zawarta na dłuższy czas, jest to usługa świadczona w trybie ciągłym (trwającym bez przerwy), jak np. usługi sprzątania obiektu, usługi doradztwa, najmu – może być jednorazowo wykonana lub wykonywana w trybie ciągłym co miesiąc, kwartał, lata. W przypadku takich usług datą powstania przychodu, czyli wystawienia faktury jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, który został określony w umowie lub na wystawionej fakturze – nie rzadziej niż raz w roku.

Firma X podpisała z firmą Y umowę na usługę najmu lokalu użytkowego. Umowa jest podpisana na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Strony ustaliły miesięczny okres rozliczeniowy oraz dokonywanie płatności z góry – na początku miesiąca. Datą sprzedaży widoczną na fakturze będzie pierwszy dzień miesiąca.

Autor: Katarzyna Marciniak – ifirma.pl.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »