reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > W 2011 r. opodatkowany PIT jest każdy zwrot kwot odliczonych od dochodu lub podatku

W 2011 r. opodatkowany PIT jest każdy zwrot kwot odliczonych od dochodu lub podatku

Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.

Przepis art. 45 ust. 3a ustawy o PIT do końca 2010 r.

Przepis ten stanowił, że w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio:
1) zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne,
2) odliczonej darowizny,
3) (uchylony),
4) (uchylony),
5) zapłaconego za granicą i odliczonego podatku
- w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Przepis art. 45 ust. 3a ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r.

Przepis stanowi, że jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Cel nowelizacji

Przed nowelizacją art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmował sytuację otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, odliczonej darowizny oraz zapłaconego za granicą i odliczonego podatku. Nie były to wszystkie sytuacje, kiedy podatnik otrzymywał zwrot.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji jej autorzy wskazali przykład takiej sytuacji. Zwrócenia ulgi rehabilitacyjnej w przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych stosownie do postanowień ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (np. w związku z adaptacją (remontem) budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności).

Ustawodawca uznał, że w sposób nieuzasadniony różnicuje się sytuację prawno-podatkową podatników. Jakie były tego konsekwencje?

W przykładzie powołanym w uzasadnieniu projektu nowelizacji wskazano, że otrzymanie tego rodzaju zwrotu w roku poniesienia wydatków rehabilitacyjnych, zobowiązuje podatnika do pomniejszenie kwoty odliczanej w ramach ulgi rehabilitacyjnej o kwotę otrzymanego zwrotu na podstawie art. 26 ust. 13a ustawy o PIT. Nie zobowiązuje natomiast podatnika do oddania ulgi, jeżeli zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych nastąpił po roku poniesienia wydatków rehabilitacyjnych.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama