REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie małżonkowie powinni złożyć PIT?

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
Gdzie małżonkowie powinni złożyć PIT?
Gdzie małżonkowie powinni złożyć PIT?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczamy się wspólnie z mężem, ale mamy różne adresy zameldowania, a ponadto adres zamieszkania nie pokrywa się z żadnym z adresów pod którymi jesteśmy zameldowani. Który urząd skarbowy jest właściwy do złożenia zeznania podatkowego PIT -37?

Miejsce zameldowania nie ma znaczenia dla określenia urzędu skarbowego, gdzie należy złożyć roczne zeznanie podatkowe.

Autopromocja

Decydujące dla określenia właściwego urzędu jest miejsce zamieszkania podatnika. Urzędem skarbowym do którego składamy roczne zeznanie podatkowe jest ten, na obszarze którego działania posiadamy miejsce zamieszkania.

Jeżeli podatnik nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, wówczas zeznanie należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca pobytu na terenie Polski.

Jeżeli podatnik w trakcie roku podatkowego zmienia miejsce zamieszkania, zmiana ta może wpływać na właściwość urzędu skarbowego, bowiem przeprowadzając się w inne miejsce, możemy znaleźć się na obszarze działania innego urzędu skarbowego.

Polecamy:Czy wynagrodzenia finansowane z funduszy strukturalnych UE są zwolnione z PIT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana miejsca zamieszkania nie oznacza, że musimy zeznania podatkowe składać do kilku urzędów skarbowych. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania w trakcie roku podatkowego zeznanie podatkowe składa się do urzędu właściwego podatnikowi na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest rozliczenie podatkowe.

Decydujące znaczenie ma więc miejsce zamieszkania podatnika w dniu 31 grudnia danego roku podatkowego.

Gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustał przed ostatnim dniem roku tj. 31 grudnia, właściwy urząd skarbowy ustalimy według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski.

W konsekwencji nie wpłynie na ustalenie właściwości urzędu skarbowego zmiana miejsca zamieszkania podatnika między 1 stycznia, a datą złożenia deklaracji podatkowej.

W przypadku małżonków określenie urzędu właściwego do złożenia zeznania podatkowego zależy, czy małżonkowie rozliczają się wspólnie, czy też rozliczają się oddzielnie.

Jeżeli małżonkowie rozliczają się oddzielnie, właściwość urzędu skarbowego określa się niezależnie dla każdego z nich. Urzędem właściwym dla małżonków rozliczających się wspólnie jest urząd skarbowy właściwy dla jednego z małżonków, wskazanego we wspólnej deklaracji podatkowej.

Polecamy:Czy uczestnictwo w programie lojalnościowym powoduje powstanie przychodu

W przypadku małżonków mających różne miejsca zamieszkania, jeżeli na ich wniosek podlegają oni łącznemu opodatkowaniu, właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym. Małżonkowie w zeznaniu wspólnym sami decydują, do którego urzędu skarbowego (tzn. męża czy żony) złożą zeznanie podatkowe. Urzędy skarbowe w takiej sytuacji przekazują sobie informację.


Podstawa prawna:
- art. 6, art. 45 ust. 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 11, art. 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA