reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Gdzie małżonkowie powinni złożyć PIT?

Gdzie małżonkowie powinni złożyć PIT?

Rozliczamy się wspólnie z mężem, ale mamy różne adresy zameldowania, a ponadto adres zamieszkania nie pokrywa się z żadnym z adresów pod którymi jesteśmy zameldowani. Który urząd skarbowy jest właściwy do złożenia zeznania podatkowego PIT -37?

Miejsce zameldowania nie ma znaczenia dla określenia urzędu skarbowego, gdzie należy złożyć roczne zeznanie podatkowe.

Decydujące dla określenia właściwego urzędu jest miejsce zamieszkania podatnika. Urzędem skarbowym do którego składamy roczne zeznanie podatkowe jest ten, na obszarze którego działania posiadamy miejsce zamieszkania.

Jeżeli podatnik nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, wówczas zeznanie należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca pobytu na terenie Polski.

Jeżeli podatnik w trakcie roku podatkowego zmienia miejsce zamieszkania, zmiana ta może wpływać na właściwość urzędu skarbowego, bowiem przeprowadzając się w inne miejsce, możemy znaleźć się na obszarze działania innego urzędu skarbowego.

Polecamy:Czy wynagrodzenia finansowane z funduszy strukturalnych UE są zwolnione z PIT?

Zmiana miejsca zamieszkania nie oznacza, że musimy zeznania podatkowe składać do kilku urzędów skarbowych. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania w trakcie roku podatkowego zeznanie podatkowe składa się do urzędu właściwego podatnikowi na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest rozliczenie podatkowe.

Decydujące znaczenie ma więc miejsce zamieszkania podatnika w dniu 31 grudnia danego roku podatkowego.

Gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustał przed ostatnim dniem roku tj. 31 grudnia, właściwy urząd skarbowy ustalimy według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski.

W konsekwencji nie wpłynie na ustalenie właściwości urzędu skarbowego zmiana miejsca zamieszkania podatnika między 1 stycznia, a datą złożenia deklaracji podatkowej.

W przypadku małżonków określenie urzędu właściwego do złożenia zeznania podatkowego zależy, czy małżonkowie rozliczają się wspólnie, czy też rozliczają się oddzielnie.

Jeżeli małżonkowie rozliczają się oddzielnie, właściwość urzędu skarbowego określa się niezależnie dla każdego z nich. Urzędem właściwym dla małżonków rozliczających się wspólnie jest urząd skarbowy właściwy dla jednego z małżonków, wskazanego we wspólnej deklaracji podatkowej.

Polecamy:Czy uczestnictwo w programie lojalnościowym powoduje powstanie przychodu

W przypadku małżonków mających różne miejsca zamieszkania, jeżeli na ich wniosek podlegają oni łącznemu opodatkowaniu, właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym. Małżonkowie w zeznaniu wspólnym sami decydują, do którego urzędu skarbowego (tzn. męża czy żony) złożą zeznanie podatkowe. Urzędy skarbowe w takiej sytuacji przekazują sobie informację.


Podstawa prawna:
- art. 6, art. 45 ust. 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 11, art. 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama