| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Sprzedaj mieszkanie bez podatku

Sprzedaj mieszkanie bez podatku

Jesteś zameldowany co najmniej 12 miesięcy ? Możesz więc sprzedać swoje mieszkanie bez podatku dochodowego. Możliwość ta dotyczy tylko lokali nabytych od 2007 r.


Wątpliwość budzi również data, od której należy liczyć okres zameldowania uprawniający do ulgi. Zdaniem Ministra Finansów i innych organów podatkowych, należy go liczyć od dnia nabycia nieruchomości.


Jednak sądy administracyjne uważają inaczej, tj. że nie ma znaczenia kiedy rozpoczął się okres zameldowania byle podatnik legitymował się nieprzerwanym okresem 12 miesięcy zameldowania w danej nieruchomości.


Przykładowo zdaniem WSA w Warszawie (wyrok z 14 listopada 2007 r., sygn. akt: III SA/Wa 1387/07) : Warunkiem skorzystania ze zwolnienia określonego w art.21 ust.1 pkt 126 lit.b ) u.p.d.f. jest potwierdzenie faktu zamieszkania w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem nieruchomości stanowiącej przedmiot odpłatnego zbycia z zamiarem stałego przebywania przez właściwy organ gminy prowadzący ewidencję ludności. Okres zameldowania w nieruchomości nie może być krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, co jednoznacznie wskazuje, iż przepis ten nie określa daty od której termin rozpoczyna bieg, ani daty jego upływuNie ma więc podstaw do przyjęcia iż bieg terminu zameldowania rozpoczyna się od daty nabycia lokalu. Przepis stanowi jedynie, że okres zameldowania musi wynosić co najmniej 12 miesięcy w okresie poprzedzającym datę jego zbycia

Taka sama argumentacja znalazła się m.in. w wyroku WSA w Szczecinie (sygn. akt: I SA/Sz 330/07), a ostatnio w wyroku WSA w Warszawie (sygn. akt: III SA/Wa 1992/07).


Powyższa różnica opinii organów podatkowych i sądów wskazuje, że z pewnością bezpieczniejszym rozwiązaniem jest poczekanie ze sprzedażą 12 miesięcy od daty nabycia nieruchomości. Jednak również i Ci, którzy sprzedali nieruchomość mając za sobą co najmniej 12 miesięcy zameldowania w tej nieruchomości ale część tego okresu miała miejsce przed nabyciem nieruchomości mają szansę skorzystać z ulgi – ale raczej dopiero po skutecznym odwołaniu się do WSA.


Więcej na temat opodatkowania sprzedaży nieruchomości na starych i nowych zasadach znajdą Państwo w tekście Rozliczenie podatku od sprzedaży nieruchomości w zeznaniu rocznym


Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 211, poz. 1549

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »