| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

Z ustawy o PIT wynika również, że takim zwolnieniem podatkowym objęte są dopłaty:
- z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
- z innych źródeł, ale do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Dość często pracodawcy ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowują pracownikom wczasy zorganizowane np. przez biuro turystyczne dla całej rodziny. Wówczas zwolniona z opodatkowania PIT będzie tylko ta część dopłaty, która dotyczy wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18.

Właściciel firmy zajmującej się produkcją wyrobów skórzanych postanowił, że dofinansuje wypoczynek na koloniach dzieci dwóch swoich pracowników, którzy znajdują się w trudniejszej sytuacji finansowej. Kolonie zorganizowane będą przez biuro podróży. Dzieci pracowników są w wieku od sześciu do 12 lat. W firmie nie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, więc właściciel firmy dofinansuje wypoczynek dzieci pracowników z innych źródeł. Dopłata będzie wynosić 400 zł na każde dziecko.
W takiej sytuacji pracodawca nie będzie miał obowiązku wyliczania i pobierania zaliczek na PIT przy dokonywaniu wypłat dla pracowników z tytułu dofinansowania wypoczynku ich dzieci

Reasumując, firma nie ma obowiązku poboru zaliczek na PIT, jeżeli dokonuje wypłat dla pracowników z tytułu dofinansowania zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości.

Ponadto firma nie powinna również pobierać zaliczek na podatek przy dokonywaniu wypłat na powyższy cel z innych źródeł do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

Ponadto dopłaty pracodawcy do wypoczynku organizowanego „na własną rękę” przez pracowników – rodziców dzieci i młodzieży do 18 lat będą mogły korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »