| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

W przypadku obywatela polskiego, który uzyskał w USA prawo do emerytury i na jesień życia przeprowadza się do Polski powstaną dwa tytuły opodatkowania - w USA i w Polsce. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczać się unikając podwójnego opodatkowania, i w jaki sposób podlegać w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Obliczanie i wpłacanie podatku dochodowego

W przypadku przelewania kwoty emerytury na rachunek emeryta znajdujący się w banku polskim, bank ten będzie pełnił funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec tego obowiązkiem banku będzie obliczenie, pobranie i wpłacenie do urzędu skarbowego zaliczek na podatek. Do końca miesiąca lutego roku następnego bank ma obowiązek przekazać do emeryta informację o wysokości pobranych zaliczek, która będzie podstawą do sporządzenia do końca miesiąca kwietnia zeznania rocznego.

W przypadku gdy emeryt nie będzie otrzymywał kwot z USA na rachunek w polskim banku, to emeryt osobiście będzie zobowiązany do obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce. Na blankiecie wpłaty zaliczki na podatek jako symbol formularza do przelewu należy w takim przypadku wpisać „PIT-5”.

Zeznanie podatkowe

Bez względu na to, czy emeryt będzie otrzymywał kwoty z USA na rachunek w polskim banku czy nie, będzie zobowiązany samodzielnie złożyć do końca miesiąca kwietnia roku następnego zeznanie podatkowe PIT 36 wraz z załącznikiem PIT/ZG (informacją o wysokości dochodów z zagranicy o podatki zapłaconym w roku podatkowym).

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Amerykański emeryt mieszkający w Polsce ma prawo złożyć wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce i zadeklarować jako podstawę płacenia składek kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia. Składka zdrowotna wynosi 9% podstawy wymiaru. A więc 9% przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo podatnik będzie uprawniony do obniżenia podatku o 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Przy zeznaniu rocznym dokonane będzie mogło być obniżenie podatku o dokonane w ciągu roku wpłaty składek. Zwiększy to kwotę podatku do zwrotu o kwotę 12 x 7,75% przeciętnego wynagrodzenia.

Krzysztof Słapczyński
aplikant podatkowy
Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego
Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »